ריבונות באתר ייצור ידע

תקציר: המושג 'ריבונות' הוא אחד הרעיונות היותר שנויים במחלוקת במדע המדינה ובחוק הבינלאומי. ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו באתר 'ייצור ידע', אודות מושג ה'ריבונות' והשלכותיו, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה מועילה!

[בתמונה: ריבונות... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי Stephen Edmonds לאתר flickr]
[בתמונה: ריבונות... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי Stephen Edmonds לאתר flickr]

הדף עודכן ב- 3 ביולי 2023

ריבונות (Sovereignty) היא הזכות הבלעדית להפעיל סמכות עליונה על אזור גאוגרפי או קבוצת אנשים. המשפט הבינלאומי רואה את הריבונות - לפחות להלכה - כזכות החוקית של מדינה להפעיל כוח, הן פנימה; והן החוצה. הריבונות היא שמקנה למדינה את הלגיטימציה לאכוף את חוקיה ולהגן על גבולותיה בעזרת ארגונים חמושים (צבא, משטרה, שב"כ, מוסד וכדומה).

המשפט הפותח להצגת הערך 'ריבונות' באנציקלופדיה בריטניקה קובע: "המושג ריבונות הוא אחד הרעיונות היותר שנויים במחלוקת במדע המדינה ובחוק הבינלאומי"... מדוע? בין היתר כי ריבונות אינה מסתכמת באמירה ש"מספיק שאני יודע מהם גבולות הבית שלי. כי ריבונות היא בעיקר מה האחרים חושבים, האם הם רשאים לחדור לביתך כראות עיניהם ולעשות בה כרצונם (שניר, 2022).

ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו באתר 'ייצור ידע', אודות מושג ה'ריבונות' והשלכותיו, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה מועילה:

אוספי מאמרים רלוונטיים נוספים:

יורם אטינגר

יורם אטינגר הוא מומחה ביחסי ארצות הברית-ישראל, כיהן בעבר כציר בשגרירות ישראל בארצות הברית וכמנהל לשכת העיתונות הממשלתית.

.

.

.

.

.

רוני אקריש

רוני אקריש הוא ‏מייסד ומנהל‏ האוניברסיטה העממית - חינמית "קפה דעת"

.

.

.

.

אלי בר און

אלי בר און הוא כלכלן המתמחה בניתוח מערכות וחקר ביצועים

.

.

.

אורי בר לב

ניצב אורי בר לב שימש בעבר כמפקד המחוז הדרומי וכנספח המשטרה בארצות הברית ובצפון אמריקה. היה בעצמו מועמד למפכ"ל. הוא כיום איש עסקים, המשמש בהתנדבות כיו"ר עמותת יחידות החילוץ.

.

.

גרשון הכהן

אלוף במילואים גרשון הכהן כיהן בתפקידיו האחרונים בשירות פעיל בצה"ל, כמפקד המכללות הצבאיות וכמפקד הגיס הצפוני. הוא פרש משירות פעיל בספטמבר 2014, לאחר 41 שנות שירות‏. בעל תואר שני בפילוסופיה ובספרות השוואתית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. נשוי ואב ל-3 ילדים.

אבי הראל

אבי הראל הוא בעל תואר שלישי בפילוסופיה והיסטוריה יהודית, שירת בצה"ל מג"ב ומשטרת ישראל שלושה עשורים, בתפקידי פיקוד שונים. בתפקידו האחרון היה ההיסטוריון של משטרת ישראל. פרסם ארבעה ספרים ועשרות מאמרים בתחומי עיסוקו.

.

.

.

דובי יונג

תת ניצב בגמלאות דובי יונג הוא חבר בתנועת 'הביטחוניסטים', עצמאי ועובד בפורום מבטחי ישראל.

.

.

.

.

.

.

.

פיל בחנות חרסינה

תמונת הפיל היא 'תמונת העט' של הכותב המכונה: 'פיל בחנות חרסינה'

.

.

.

.

.

.

פנחס יחזקאלי

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר 'ייצור ידע'.

.

מרדכי קידר

מרדכי (מוטי) קידר (ראו תמונה משמאל) הוא מזרחן, ד"ר אמריטוס במחלקה לערבית באוניברסיטת בר-אילן ועמית מחקר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן.[מקור תמונתו של ד"ר מרדכי קידר משמאל: פייסבוק. שם הצלם אינו מוזכר]

.

.

.

.

שלומי קעטבי

ניצב בדימוס שלומי קעטבי שימש כמפקד מחוז יהודה ושומרון במשטרה, בין השנים 2009-2007. שימש כראש הוועדה לבחינת מעמדם של האסירים הביטחוניים בישראל (2019) וכחבר הצוות הבין-משרדי לבחינת המדיניות בנוגע לאיסור על צריכת קנאביס בישראל (2020).

.

.

.

.

גדעון שניר

ד"ר גדעון שניר הוא מרצה בתחום "ניהול משא ומתן בינלאומי חוצה תרבויות". זהו מאמר דעה פרי עטו.

.

.

.

.

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא, דווח לנו!