פנחס יחזקאלי: מגוון תעסוקתי – גיוון המשאב האנושי בארגון ככלי ניהולי

[בתמונה: הסרטים המשלבים גיבורי על יחד נותנים לנו המחשה טובה לגבי הפרודוקטיביות של גיוון תעסוקתי. התסריטאי מייצר מצבים בהם בכל פעם, היכולות הייחודיות של גיבור אחד מהחבורה מאפשרות להציל את הגיבורים ואת העולם... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי Steve Baker לאתר flickr]

[לאוסף המאמרים על ניהול המשאב האנושי בארגונים, לחצו כאן] [לריכוז המאמרים אודות השתלבות נשים בארגונים צבאיים, לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 22 בינואר 2021

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

מגוון (Diversity) הוא מקבץ של תכונות ונישות אפשריות עם שונות בין אחת לשנייה. ככל שהמגוון גדל, כך גדלה מורכבות המערכת, אבל גם החוסן שלה.

לכן, המגוון הוא אחד המשתנים המשפיעים על רמת הוודאות והמורכבות של מערכת מורכבת.

המגוון מתאר את כמות האפשרויות הקיימת במערכת נתונה. ככל שמספר המשתתפים במערכת גדל כך גדל מספר האפשרויות.

מגוון תעסוקתי או גיוון בתעסוקה (Workforce Diversity; Diversity Hiring) הוא מדיניות של יצירת מגוון מכוון בכוח האדם של הארגון, על ידי שילוב עובדים ממגזרים שונים (בישראל: נשים, חרדים, ערבים, יוצאי אתיופיה, עובדים עם מוגבלויות, עובדים מבוגרים (בני 45 ומעלה), בני נוער, הורים יחידים וכדומה.  יש הנהלות ארגונים המאמצות מגוון תעסוקתי כפועל יוצא של ערכים ואידאולוגיה (רב תרבותיות, תועלת ואחריות חברתית), שכן, מגזרים רבים נותרים בדרך כלל חסומים בפני מגזרים שבשוליים. במאמר זה אמליץ לכם לעשות זאת ככלי ניהולי, לצורך השגת מטרות ניהוליות מגוונות (ראו בהמשך).

[להעמקה בנושא ה'מגוון', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'ודאות', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'מורכבות', לחצו כאן] [להרחבת המושג, 'מערכת מורכבת', לחצו כאן]

[בתמונה: שילוב עובדים ממגזרים שונים להבטיח מגוון תעסוקתי... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי OpenClipart-Vectors לאתר Pixabay]

הכוונה איננה רק להעסקה של עובדים ממגזרים שונים מול אותו מגזר. למשל, ערבי המנהל את מגזר הלקוחות החרדי או שוטר ממוצא אתיופי כקצין קישור לעדה האתיופית. תרבות של מגוון בארגון צריכה לאפשר לכל עובד לבטא את זהותו המגדרית, התרבותית, האתנית והאישית באופן מלא, ושאינו כלוא במגבלות כאלה או אחרות.

היתרונות הניהוליים של המגוון התעסוקתי

 • גיוון בתעסוקה מייצר הזדמנויות לגיוס אנשים איכותיים ממקורות שטרם מוצו, ובכך מייצר סביבת עבודה מגוונת ועשירה יותר עם פוטנציאל גבוה לחדשנות וליצירתיות.
 • הוא מגדיל את כלל המשאבים הזמינים לשם פיתוח הארגון ויכול להוות גורם מכריע בגידול כלכלי.
 • סביבת עבודה מגוונת משקפת גם את קהל הצרכנים ומאפשרת התאמה טובה יותר של פיתוח מוצרים לשווקים נרחבים ופיתוח פתרונות ליעדים נוספים.
 • סביבה רב-תרבותיות מהווה בסיס לעבודה בשוק גלובלי.
 • לצורך הגדלת החוסן של הארגון ויכולת ההתאוששות שלו ממשברים.

[בתמונה: משמעותו המעשית של מגוון האפשרויות... התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Couleur לאתר Pixabay]

 • לצורך הגדלת היצירתיות: גיוון בתעסוקה מייצר הזדמנויות לגיוס הון אנושי איכותי ממקורות שטרם מוצו, וכתוצאה מכך הוא מייצר סביבת עבודה עשירה, בעלת פוטנציאל גבוה לחדשנות וליצירתיות. הדוגמה הקלאסית הינה 'קפיצת המדרגה' בארגוני ההי-טק בישראל, לאחר השתלבות מהנדסים שעוצבו בברית המועצות בעבודה עם מהנדסים שעוצבו בגישות מערביות.
 • לצורך הגדלת המשאבים הזמינים לפיתוח הארגון: גיוון בתעסוקה מגדיל את כלל המשאבים הזמינים לשם פיתוח הארגון ויכול להוות גורם מכריע בגידול כלכלי. סביבת עבודה מגוונת משקפת גם את קהל הצרכנים ומאפשרת התאמה טובה יותר של פיתוח מוצרים לשווקים נרחבים ופיתוח פתרונות ליעדים נוספים. סביבה רב-תרבותיות מהווה בסיס לעבודה בשוק גלובלי.
 • להשבחת התוצאות העסקיות ואפקטיביות העבודה: הון אנושי המשקף את הרכב האוכלוסייה, על שלל גווניה, הוא יתרון גדול לארגון העסקי; הוא משקף את קהל הצרכנים, ועל כן מאפשר לפתח שווקים ומוצרים. רב-תרבותיות היא הבסיס לעבודה בשוק גלובלי ויכולה לשמש כגשר לעסקים עם מדינות חדשות ועם שווקים חדשים. 

שיטה מצוינת לשינוי תרבות ארגונית

אחד היתרונות הגדולים של מגוון תעסוקתי הוא יכולתו לשנות תרבות ארגונית, כתהליך אבולוציוני נטול התנגדויות כמעט. כך לדוגמה, הגדלת כמות הנשים-מפקדות בדרגי הניהול הבינוני והבכיר במשטרת ישראל; הגדלת קצינים בדרגים הללו ממוצא אתיופי וערבי, ישנו את תרבותה הארגונית של המשטרה!

[לכתבה המלאה של רועי ינובסקי באתר 'כאן', לחצו כאן]

[להרחבה בנושא 'תרבות ארגונית', לחצו כאן] [להרחבה בנושא 'התאוששות', לחצו כאן]

[לאוסף המאמרים על ניהול המשאב האנושי בארגונים, לחצו כאן] [לריכוז המאמרים אודות השתלבות נשים בארגונים צבאיים, לחצו כאן]

מקורות והעשרה

3 thoughts on “פנחס יחזקאלי: מגוון תעסוקתי – גיוון המשאב האנושי בארגון ככלי ניהולי

 1. Pingback: פנחס יחזקאלי: עשר כרזות על ניהול ומורכבות - אוסף חמישי - ייצור ידע

 2. Pingback: (כמעט) הכל על ניהול משאבי אנוש - ייצור ידע

 3. Pingback: השתלבות נשים בארגונים צבאיים, באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.