חטא העגל בראי המערכות המורכבות

חטא העגל בראי המערכות המורכבות

[בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: [email protected]]

[לסדרת מאמרי שבועות ומתן תורה, שהופיעו באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן]  [לקובץ המאמרים על פָּרָשַׁת כִּי תִשָּׂא וחטא העגל, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על פרשת עקב, לחצו כאן]

אחת הדרכים האפקטיביות לוודא שתלמידיך הפנימו את החומר בתורת המערכות המורכבות, הוא לתת להם סיפור מהחיים, ולבקש לתרגם אותו לשפת המורכבות.

תלמידי המצוין, אמיר מונסונגו, תרגם - בהצלחה רבה - את חטא העגל (בספר שמות, פרק ל"ב; ופרשת עקב בספר דברים) לשפה זו:

[להרחבה בנושא 'תורת המערכות המורכבות', לחצו כאן]  [להרחבה בנושא 'מורכבות', לחצו כאן]

משה רבנו עולה אל ההר ואיננו יורד. עבור העם זוהי תוצאה בלתי צפויה (תב"ץ). עברו כבר 40 יום, והעם מחכה לו בכיליון עיניים. אבל הוא הבטיח שאחרי 40 יום הוא יחזור, מה נעשה פה אבודים לבד במדבר?

משה רבנו עבור העם הוא רכזת טוטלית, שאין בילתה. הכל נמצא אצלו: האוכל (מן), המים (הבאר הניסית), המנהיגות, מערכת המשפט, הנבואה. הכל !

[להרחבה בנושא 'התוצאות הבלתי צפויות', לחצו כאן]  [להרחבה בנושא 'רכזת', לחצו כאן]

כפי שניתן לראות בתרשים למטה, סוג המבנה הארגוני מכתיב תמיד את רמת הסיכון של הרשת. רשת הדייגים שמימין היא הפחות פגיעה מכולם, ואילו הרשת הטוטלית משמאל, הנשענת על  רכזת בודדת מהווה תמיד סיכון אסטרטגי. אם מקריסים את הרכזת, כל המבנה קורס! זה מה שקרה למרגלות הר סיני. הרכזת קרסה ואיתה הרשת כולה. התוצאה: עם ישראל מתדרדר למצב של כאוס.

פגיעות של רשתות

[מתוך: ברבאשי, 2004, ע' 195]

[להרחבה בנושא 'רשת', לחצו כאן]

במצב כאוטי זה, אין מנהיג שלוקח אחריות במקום משה רבנו ומחזיר את העם מכאוס לסדר. אבל הכאוס היה תמיד מצב אידאלי להתפתחות התארגנות עצמית!

[להרחבה בנושא 'כאוס', לחצו כאן]  [להרחבה בנושא 'סדר', לחצו כאן]

ואז מתרחשת התארגנות עצמית מדהימה של העם השוכן במבוכה במדבר. ופתאום, משום מקום, קבוצת שוליים בעם ישראל - "הערב הרב" - תופסת יוזמה. יש להם ידע, יש להם ניסיון, וזו ההזדמנות עבורם לחולל מהפך עוצמה ולהפוך לדומיננטיים.

מי אלה הערב רב? קבוצת מהגרים / נספחים מצריים (סביר להניח שחלקם היו אפילו אדונים של חלק מבני ישראל) שלמדו את השטח במצרים, ראו את עשרת המכות, ידעו לקרוא את המפה כמו שצריך, הבינו שמאזן העוצמה בין ישראל למצרים משתנה ובהתאם נקטו עמדה. הם הצטרפו לבעל העוצמה החדש – עם ישראל ויצאו איתם ממצרים אל הלא נודע. עד עתה, בתוך עם ישראל, הם היו קבוצת שוליים.

[להרחבה בנושא 'התארגנות עצמית', לחצו כאן]  [להרחבה בנושא 'עוצמה', לחצו כאן]

אבל, הכאוס שנוצר בתחתית הר סיני מהווה עבורם הזדמנות. ה'ערב רב' צוברים עוצמה בזכות הידע והניסיון שיש להם במושגי עבודה זרה, אלוהים וכדומה. בעקבות הדחיפה (‘Perturbation’) של היעלמות משה רבנו, הם מצליחים לייצר מושך ('Attractor') חדש בעם: הם מציעים לעשות אלוהים חדשים. הוא יוביל את עם ישראל במקום משה רבנו. מה הם מרוויחים מזה? איפה שנמצא הידע שם נמצאת העוצמה, ברגע שהם מביאים אלוהים אחרים, הם בעלי העוצמה.

ה'ערב רב' מזהה מנהיג חלש אך מוערך מאוד – אהרון הכהן – אחיו של משה רבנו. אפשר להילחם נגדו, אך אפשר לצרף אותו לרכזת וכך להגדיל את העוצמה. הם מניעים את בני ישראל לפנות לאהרון בדרישה שהוא בעצמו יעשה להם את הפסל החדש, את האלוהים שלהם. אהרון הכהן מנסה למשוך זמן. הוא מבקש זהב וכסף מעם ישראל, ואיכשהו במקרה (?!?!) , יוצא לו עגל מזהב.

[להרחבה בנושא 'דחיפה', לחצו כאן]  [להרחבה בנושא 'מושך', לחצו כאן] [להרחבה בנושא 'ידע', לחצו כאן]

אהרן ניצב מול עגל הזהב[בתמונה: אהרון ניצב מול עגל הזהב (1901), הועלה לוויקיפדיה על ידי: the Providence Lithograph Company. הציור הוא נחלת הכלל]

כל התהוותה לה רכזת חדשה, היא ה'ערב רב', קבוצת שוליים בעם שלוקחת הנהגה. אהרון הכהן נהיה חלק ממנה, יש אלוקים חדשים, שכמובן הינו רק אמצעי להגדלת עוצמתו של ה'ערב רב'. נקבעים חגיגות למחרת שבהם ריקודים והילולות לכבוד עגל הזהב ששוב, מהווה רק מסכה ואמצעי לשליטה.

ההיגיון הפרדוקסלי של מערכת מורכבת קובע, כי ככל שרכזת נוסקת מהר יותר, כך פוטנציאל הקריסה שלה יותר גבוה. שיכרון הכח של ה'ערב רב' עולה לה לראש, אין לה תכנון אסטרטגי שלוקח בחשבון תרחישים אחרים, בלתי צפויים, היא לא למדה את תורות המורכבות, ואיננה מבינה שהיא נמצאת בקבוצת סיכון גבוהה.

[להרחבה בנושא 'ההיגיון הפרדוקסלי של מערכת מורכבת', לחצו כאן]  [להרחבה בנושא 'תכנון אסטרטגי', לחצו כאן]

ואכן, התב"צ של ה'ערב רב' בעצמו, לא מאחר להגיע... מי זה שם יורד מההר? מי זה מחזיק בידו את לוחות הברית המובטחות שניתנו מאת הבלתי ידוע והבלתי צפוי בכבודו ובעצמו?

משה רבנו!

הקערה נהפכה על פיה...

על מנהיגותו של משה אי אפשר לערער כל עוד הוא בחיים. משה רבנו אוסף אליו את בני שבט לוי, ההורגים בקבוצת ה'ערב רב' וגם בחוגגים מעם ישראל.

הרכזת החדשה קרסה מהר מאוד, הרבה יותר מהר מהצפוי (בעיניהם עצמם, שהרי אנחנו ידענו שהכל יכול לקרות... ), והמושך הקודם חזר לקדמותו.

קצת פחות יהירות, קצת מקדמי ביטחון, קצת חשיבה מורכבת...

[לקובץ המאמרים על פָּרָשַׁת כִּי תִשָּׂא וחטא העגל, לחצו כאן]  [לסדרת מאמרי שבועות ומתן תורה, שהופיעו באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על פרשת עקב, לחצו כאן]

מקורות והעשרה

2 thoughts on “חטא העגל בראי המערכות המורכבות

  1. Pingback: פרשת עקב באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

  2. Pingback: מאמרי שבועות ומתן תורה ב'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.