פנחס יחזקאלי: התוצאות הבלתי צפויות – מחירה של אי הודאות

תקציר: אוקראינה, מן הסתם, לא הייתה מצטרפת לנאט"ו גם ללא הפלישה הרוסית אליה, במאי 2022, אבל רוסיה השיגה את התוצאה ההפוכה: פינלנד לא נרתעה מהאיומים הרוסיים; שברה את הניטראליות שלה; והודיעה שתצטרף לנאט"ו; ונראה שהיא רק הסנונית הראשונה. לתופעה הזו - שבו מנסה גורם אחד להשיג מטרה ומשיג את ההפך הגמור - יש שם: תופעת התוצאות הבלתי צפויות, וזהו נושא המאמר שלפנינו.

[בתמונה: קברניט 'הנסיכה מרי' היה בטוח שהוא מנווט היטב בערפל הכבד ששרר באזורו, באוגוסט 1910, אבל הצליח להשיט את ספינתו לתוך אי סלעי,  מול חופי אלסקה. אגב, לא נרשמו נפגעים בנפש והספינה אפילו הורדה מן האי, תוקנה, וחזרה אל הים בתוך מספר חודשים. התמונה היא נחלת הכלל]

[בתמונה: קברניט 'הנסיכה מרי' היה בטוח שהוא מנווט היטב בערפל הכבד ששרר באזורו, באוגוסט 1910, אבל הצליח להשיט את ספינתו לתוך אי סלעי, מול חופי אלסקה. אגב, לא נרשמו נפגעים בנפש והספינה אפילו הורדה מן האי, תוקנה, וחזרה אל הים בתוך מספר חודשים. התמונה היא נחלת הכלל]

אוקראינה, מן הסתם, לא הייתה מצטרפת לנאט"ו גם ללא הפלישה הרוסית אליה, במאי 2022, אבל רוסיה השיגה את התוצאה ההפוכה: פינלנד לא נרתעה מהאיומים הרוסיים; שברה את הניטראליות שלה; והודיעה שתצטרף לנאט"ו; ונראה שהיא רק הסנונית הראשונה. לתופעה הזו - שבו מנסה גורם אחד להשיג מטרה ומשיג את ההפך הגמור - יש שם: תופעת התוצאות הבלתי צפויות, וזהו נושא המאמר שלפנינו.

[לאוסף המאמרים על יחסי רוסיה - אוקראינה, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים אודות תופעת התוצאות הבלתי צפויות (תב"צים), לחצו כאן] [לאוסף המאמרים בנושא אי הוודאות והשלכותיה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על הקורונה והשלכותיה באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן]

כשהאלים מבקשים להענישנו, הם נענים לתפילותינו... (אוסקר ווילד)

המאמר עודכן ב- 14 במאי 2022

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר ייצור ידע.

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

ב-24 בפברואר 2022 תקפו כוחות רוסיים את אוקראינה, ממזרח ומדרום. במקביל למתקפה הקרקעית, הטיל צי הים השחור מצור על נמלי אוקראינה. הפלישה הייתה שיאו של עימות בעצימות נמוכה בין שתי המדינות, שהתנהל החל ב-2014, בעקבות שינוי השלטון באוקראינה, כאשר רוסיה סיפחה באופן חד צדדי את חצי האי קרים, ובדלנים פרו-רוסיים במזרח אוקראינה השתלטו על שטחים באזור דונבאס בסיוע רוסי עקיף.

המטרה שהגדיר השליט הרוסי, ולדימיר פוטין, לפלישה, הייתה מניעת הסיפוח הזוחל של מדינות ברית ורשה לשעבר, שנקטה ברית נאט"ו, מאז קריסת חומת ברלין. משמע, סיכול הצטרפותה, לכאורה, של אוקראינה לנאט"ו; ועצירת החדרה המהירה של הדמוקרטיה והליברליזם לתוכה.

אז אוקראינה מן הסתם לא הייתה מצטרפת לנאט"ו, אבל עדכני למאי 2022, השיגה רוסיה את התוצאה ההפוכה: מדינות אחרות שגובלות בשטחה הבינו שגם הן עלולות לעמוד בפני פלישה עתידית; ולבטח תעמודנה בפני חתרנות. ובחישה בענייניהן פנימיים, במטרה להבטיח שלטון פרו רוסי ואנטי מערבי. התוצאה:

פינלנד לא נרתעה מהאיומים הרוסיים; שברה את הניטראליות שלה; והודיעה שתצטרף לנאט"ו - שמקבלת אותה בזרועות פתוחות (אם תתגבר עם ההתנגדות התורכית) - ונראה שהיא רק הסנונית הראשונה. גם שבדיה בדרך... (ראו הכתבה למטה). "פינלנד חולקת גבול באורך של כ-1,300 קילומטרים עם רוסיה, וידעה לאורך ההיסטוריה יחסים מתוחים – וגם מלחמות – עם מוסקבה, אבל במשך שנים ניסתה לשמור על מידה מסוימת של ניטרליות, ודאי בהיבט הצבאי; ולמרות היחסים הקרובים שקיימה עם נאט"ו נמנעה מלהצטרף אליה רשמית. מאז הפלישה של רוסיה לחצי האי קרים שבאוקראינה בשנת 2014 וסיפוחו אליה הידקה הלסינקי את יחסיה עם נאט"ו, והמלחמה שבה פתח פוטין נגד הממשלה בקייב בפברואר השנה רק עודדה את פינלנד להאיץ את ההתקרבות הזו." (ynet והסוכנויות, 2022).

לתופעה הזו - שבו מנסה גורם אחד להשיג מטרה ומשיג את ההפך הגמור - יש שם: תופעת התוצאות הבלתי צפויות, וזהו נושא המאמר שלפנינו.

[לאוסף המאמרים על יחסי רוסיה - אוקראינה, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על ההיבטים השונים של מטרה, לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'חתרנות', לחצו כאן]

ynet: מנהיגי פינלנד הכריעו: "להצטרף לנאט"ו ללא דיחוי" בתפנית היסטורית, אחרי שנים של ניסיון לשמור על ניטרליות צבאית, הודיעו הנשיא ורה"מ: "הלסינקי חייבת להגיש בדחיפות בקשה להצטרף לברית הצפון אטלנטית". בצל הפלישה הרוסית לאוקראינה רוב מוחץ מהפינים תומכים בצעד, נשיא פינלנד על האפשרות שפוטין יכעס: "אגיד לו 'תביט במראה, אתה גרמת לזה'". נשיא רוסיה מאיים בטילים היפר-סוניים, הבאה בתור להצטרף – שבדיה

[לכתבה המלאה ב- ynet, לחצו כאן]

תופעת התוצאות הבלתי צפויות מהי? המשגה

תופעת התוצאות הבלתי צפויות מתארת התממשות תהליכים בהפתעה, או באופן שונה מהמתוכנן ו/או המצופה מהם; והיא מרובת שמות (Unanticipated / Unforeseen / Unintended Consequences):
 • תופעת התוצאות הבלתי צפויות;
 • או תוצאות אקראיות;
 • או הפתעה (Surprise);
 • או ברבור שחור (Black Swan).

השמות האקדמיים והוותיקים יותר – הקיימים בספרות לתופעה – הם:

 • חוק התוצאות הבלתי חזויותThe Law of Unanticipated Consequences (Merton, 1936; 1996; Whatley, 2007);
 • או הבלתי צפויות (Unforeseen) (Merton, 1996);
 • או הבלתי מכוונות (Unintended) (12manage, 2008).
תמונות שני הספרים העיקריים בעברית העוסקים בתופעת התוצאות הבלתי צפויות. הכרזה: 'ייצור ידע'

[הכרזה: ייצור ידע]

[בתמונה משמאל: כריכת הספר: תב"צים - תופעת התוצאות הבלתי צפויות והשלכותיה, לעפרון רזי ולד"ר פנחס יחזקאלי, שראה אור בהוצאת המרכז למחקר של המכללה לביטחון לאומי, צה"ל, ביוני 2013

כיוון שמדובר בתופעה רווחת, ניתנים לה שמות גם בתקשורת. כך לדוגמה כינה הפובליציסט, סבר פלוצקר, (חלק מ) התופעה הזו בשם "חוק התוצאות ההפוכות": "כאשר ממשל מחליט לבצע מהלך גדול, אבל לא מביא בחשבון את כל המרכיבים ואת כל ההשלכות, התוצאה, בדרך כלל, הפוכה מכוונת המכוון" (פלוצקר, 2007).

[בתמונה משמאל: כריכת הספר: תב"צים - תופעת התוצאות הבלתי צפויות והשלכותיה, לעפרון רזי ולד"ר פנחס יחזקאלי, שראה אור בהוצאת המרכז למחקר של המכללה לביטחון לאומי, צה"ל, ביוני 2013. להורדת הספר לחץ: Razi__Yehezkeally_-_The_Responsible_Organization]

המושגים הללו – ומושגים דומים נוספים, כמו: "הפתעה", ו"אי וודאות" ("Uncertainty"), נגזרים מתחומי ידע ומתורות (דיסציפלינות) שונים ומזוויות מבט שונות. הם ממוקמים בתחומי ההנדסה, הכלכלה, הניהול ועוד.

ניתן לחלק את התב"ץ לשש קטגוריות משנה (ראו פירוט בהמשך):

 • הפתעה שלילית, או מצב שבו התכוונו להשיג תוצאה חיובית וקיבלנו תוצאה שלילית.
 • הפתעה חיובית [המכונה סרנדיפיטי (Serendipity)]; או מצב הפוך, שבו התכוונו להשיג תוצאה שלילית וקיבלנו תוצאה חיובית.
 • התכוונו להשיג תוצאה חיובית וקיבלנו תוצאה חיובית, הרבה מעבר למה שציפינו.
 • מצב הפוך למצב הקודם, שבו התכוונו להשיג תוצאה שלילית וקיבלנו תוצאה שלילית, הרבה מעבר למה שציפינו.
 • מצב שבו התכוונו להשיג תוצאה שלילית או חיובית, וקיבלנו תוצאה שהיא, בו זמנית, גם חיובית וגם שלילית.
 • מצב שבו התכוונו לתוצאה מסוימת והשגנו תוצאה שונה לחלוטין.
 • מציאת משהו בעל ערך או מענג במקרה, כשאינך מחפש את זה. (Serendipity).

התב"ץ יכולה להתרחש, הן כתוצאה ממעשינו (אפקט של בומרנג) והן כתוצאה מהתרחשויות, שאין אנו אחראים להן אולם אנו מושפעים מהן 'בסביבה המשימתית' שבה אנו פועלים.

[להורדת הספר 'תב"צים. תופעת התוצאות הבלתי צפויות והשלכותיה' לחצו: Razi__Yehezkeally_-_The_Responsible_Organization]

[בתמונה: התוצאות הבלתי צפויות של מעשינו. התמונה שותפה הרשתות החברתיות ומקורה אינו ידוע. בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: yehezkeally@gmail.com]

[בתמונה: התוצאות הבלתי צפויות של מעשינו. התמונה שותפה הרשתות החברתיות ומקורה אינו ידוע. בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: [email protected]]

פירוט קטגוריות המשנה של התב"ץ

1. מצב שבו התכוונו להשיג תוצאה חיובית וקיבלנו תוצאה שלילית:

 • מנגנון המכרז פותח ככלי למניעת שחיתות. הוא הפך למפגע ביורוקרטי, שלא רק פוגם באפקטיביות הניהולית, באיכות השירות וביצירת הערך, אלא אף פותח פתח רחב לשחיתות... (תמיר, 2014).
 • וועדת בכר שדרדרה את מצב קרנות הפנסיה שלנו ויצרה שחיתות בחברות המנהלות אותן.

כאשר מתרחש תב"ץ כזה ומערכת מורכבת מופתעת, היא עלולה להיכנס לשיתוק ולהפסיק להגיב לפרק זמן מסוים, עד שתתאושש, אם תצליח (כמו למשל, שועל שנלכד באורות רכב בלילה). לכן, צבאות אוהבים להתחיל מבצעים צבאיים בהפתעה, כי השיתוק שאוחז באויב מאפשר להם להשלים את תוכניתם ללא הפרעה, כאילו הסביבה הינה, לכאורה, ליניארית. על כן טוען חוקר מדע המדינה, אדוארד לוטוואק (2002, ע' 20) כי ההפתעה מהווה ביטול, גם אם רגעי וחלקי, של עצם הבעייתיות האסטרטגית (משמע, את שרשרת המשוב הנובעת מכך שהאויב מגיב, והתכנון הופך לא רלוונטי כיוון שהמציאות משתנה).

תבץ פח זבל

2. מצב הפוך, שבו התכוונו להשיג תוצאה שלילית וקיבלנו תוצאה חיובית:

 • ביום ב', ה- 3 בינואר 2011 ב- 1207 בצהרים קפץ אדם מחלון הקומה התשיעית בניו יורק ונותר בחיים, לאחר שנחת על ערימת אשפה עצומה שלא פונתה מאז סופת השלגים הקשה שהכתב בעיר לפני שבוע (פרידמן ומנדלבאום, 2012, ע' 221).
 • סיפור המקראי על בלעם, שהובא לקלל ויצא מברך.
  • המרד הערבי ב- 1936, שבזכותו הונחה תשתית מדינתית ליישוב היהודי, והוא התנתק מהתלות בערבים.

3. התכוונו להשיג תוצאה חיובית וקיבלנו תוצאה חיובית, הרבה מעבר למה שציפינו:

 • הצלחתו של האייפון.
 • מבצע ההתנתקות מרצועת עזה וצפון סיני תוכננה לחודש ימים קשים. היא הסתיימה תוך 5 ימים ובצורה "חלקה":

4. מצב הפוך למצב הקודם, שבו התכוונו להשיג תוצאה שלילית וקיבלנו תוצאה שלילית, הרבה מעבר למה שציפינו:

 • השואה, עבור יהודים שחשבו שיהיה רע אבל החליטו להישאר בגרמניה הנאצית, משום שלא הצליחו לנבא כמה רע יהיה...

5. מצב שבו התכוונו להשיג תוצאה שלילית או חיובית, וקיבלנו תוצאה שהיא, בו זמנית, גם חיובית וגם שלילית:

 • למשל, תיעוש, הנדסה גנטית וכדומה, שיש להם פנים חיוביות ושליליות כאחת.

6. מצב שבו התכוונו לתוצאה מסוימת והשגנו תוצאה שונה לחלוטין:

 • גילוי אמריקה ע"י קולומבוס.
 • גילוי הויאגרה, הפנצילין, הלייזר...
[בתמונה: התכוונו לתוצאה מסוימת והשגנו תוצאה שונה לחלוטין... תמונה חופשית שהועלתה על ידי Joshua Rappeneker לאתר flickr]

[בתמונה: התכוונו לתוצאה מסוימת והשגנו תוצאה שונה לחלוטין... תמונה חופשית שהועלתה על ידי Joshua Rappeneker לאתר flickr]

דוגמאות נוספות לתוצאות הבלתי צפויות:

משולחנה של מיה ויינשטיין: הזאבים משנים את פארק יולסטון

ב- 1995, ארגון חיות הבר והדיג האמריקני יחד עם ביולוגים קנדיים, תפסו 14 זאבים בקנדה והעבירו אותם לפארק ילוסטון שבצפון-מערב ארצות הברית שם הם נכחדו משנת 1926. תוך כמה שנים מספר הזאבים עלה, אבל זה היה השינוי הקטן שהתרחש בפארק ילוסטון. ההשפעה של הזאבים על הפארק הייתה הרבה יותר גדולה מאשר כל אחד יכל לצפות. המערכת האקולוגית של הפארק השתנתה לחלוטין ואפילו הנהרות השתנו. איך זה יכול להיות? צפו בסרטון המופלא ובדרך המדהימה בה הטבע עובד:

החניון החדש ליד בית החולים 'שערי צדק' קורס...

ה- 7 ביוני 2021 היה יום חגיגי בירושלים. ראש העיר משה לאון חנך חניון חדש ליד בית החולים שערי צדק; והנה, אך הסתיים הטקס, פערה האדמה את פיה, והחניון הסמוך הישן של בית החולים קרבס לתוך האדמה, כשהוא בולע שש מכוניות וגם אשה אחת שניצלה בנס... לא היה חסר הרבה שהאירוע יסתיים באסון רב נפגעים...

הצורך האנושי לתת הסברים - רציונליים ואחרים - לאירוע גרר עיסוק תקשורתי בסיבותיו:

 • ה'רציונלים' יותר קישרו אותו למנהרת כביש 16 שהחניון ממוקם מעליה.
 • חלק מהמאמינים קשרו אותו לפרשת אותו שבוע, פרשת קורח; עם רמז 'עבה' להתרחשויות הפוליטיות של הקמת ממשלת לפיד בנט...

כך או כך, הנה קיבלנו המחשה עדכנית לתופעת התוצאות הבלתי צפויות...

[דוגמאות נוספות לתופעת התוצאות הבלתי צפויות (תב"צים), ראו באוסף המאמרים. לחצו כאן]

[לאוסף המאמרים על יחסי רוסיה - אוקראינה, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים אודות תופעת התוצאות הבלתי צפויות (תב"צים), לחצו כאן] [לאוסף המאמרים בנושא אי הוודאות והשלכותיה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על הקורונה והשלכותיה באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

מקורות והעשרה

הכרזה: אדוארד לוטוואק וספרו 'אסטרטגיה של מלחמה ושלום'. הצילום הועלה לויקיפדיה ע"י DLuttwak. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 3.0

[הצילום הועלה לויקיפדיה ע"י DLuttwak. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 3.0]