פנחס יחזקאלי: שנאה – הגורם המאחד החזק מכולם

[מקור התמונה: Photo by Анастасия Беккер from Pexels]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

אין לכם דבר שמאחד יריבים כמו השנאה...

שנאה היא רגש עז של דחייה, התנגדות, שלילה, אויבות או אנטיפתיות אינטנסיבית כנגד יחיד, קבוצה, חפץ או רעיון. השנאה קשורה לעיתים קרובות לתחושות של כעס, סלידה ועוינות כלפי מושא השנאה, אשר מעוררת רצון להתרחק ממנו או להרע לו. אנשים שחשים שנאה כלפי אדם אחר לא מאמינים שאפשר לשנות את היחסים איתו, או את האדם בעצמו, ולכן היא מכילה בתוכה רצון לפגוע ואף להעלים את האדם השנוא. (ויקיפדיה: שנאה).

השנאה היא הכוח המניע החזק ביותר ביחסים בינאישיים; בפוליטיקה הארגונית; בפוליטיקה המדינתית וגם ביחסים שבין מדינות!

לא היה אדם שהבין את כוחה של השנאה, כמו בנימין נתניהו. כדי להיות ראש ממשלה, לא צריך שרוב האנשים יבחרו בך. עבור נתניהו הצביעו בסך הכל, פחות מרבע מהמצביעים, ופחות מ- 20% מבעלי זכות ההצבעה. הדרך לגבש את הקבוצה הזו הייתה שנאה ליריב (וידיסלבסקי 2019); רק שהאסטרטגיה הזו התהפכה עליו!

[למאמרו של דני וידיסלבסקי: 'הסוד השני של נתניהו: “המיעוט שולט”!', לחצו כאן]

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי K-Screen Shots לאתר flickr]

תהליך מוכר בתורת הקבוצות הוא, שזהות והרגשת שייכות בקרב מרכיביה של קבוצה, יצירת לכידות קבוצתית ו'תחושת יחד' נוצרות, בין היתר על ידי מה שמכונה "הם" ו"אנחנו". באופן הזה פלוגת טירונים מתגבשת דרך הלעגה על הפלוגות האחרות. באופן הזה מתגבשים אוהדיה של קבוצת כדורגל או כדורסל דרך שנאה לקבוצה היריבה... על השנאה הזו עמל נתניהו קשה. הוא עשה עוד ועוד פרובוקציות, כדי לגרום לאנשים שאינם מצביעים עבורו לשנוא אותו. זה חיזק אותו אצל האוהדים שלו, וגרם להם לנהור לקלפי, כדי להגן עליו ולהצביע עבורו! (וידיסלבסקי 2019).

רק שכל חגיגה נגמרת; מערכות מורכבות מועדות למהפכים; ודינאמיקת השנאה הופכת עם הזמן לחיסרון. בתורת המערכות המורכבות קוראים לתופעה הזו פעולות מאזנות (Balancing Processes). היא מוגדרת כתגובת נגד של תתי מערכות – המנסות להחזיר את הסטטוס קוו הקודם לשינוי שיצרה תת מערכת אחרת.

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Clker-Free-Vector-Images לאתר Pixabay; הכרזה: ייצור ידע]

ככל שאותה תת מערכת מתאמצת יותר, כך מתעצמת ההתנגדות; עד שנוצר מהפך!

[בתמונה: הבשלתו של מהפך על כותרתו של הניו יורק טיימס...]

[להרחבה בנושא 'קבוצות בארגון', לחצו כאן] [להרחבת המושג 'מערכת מורכבת', לחצו כאן] [להרחבה בנושא 'תורת המערכות המורכבות', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'פעולות מאזנות', לחצו כאן]

מקורות והעשרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.