זה לא החינוך. זו הקבוצה!

[בתמונה: קריקטורה ויראלית ש'רצה' בפייסבוק בעקבות סיפור האונס שלא היה. תודה לעו"ד פיני פישלר שהעביר. האם מישהו מקוראינו יודע אולי מי האמן?]

[לקובץ המאמרים אודות 'אונס קבוצתי', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על 'קבוצות', לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של המכללה לביטחון לאומי, צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

רק נודע לנו שהתיירת האנגלית הודתה שבדתה את האונס מלבה, ואת מקום הצקצוקים בתקשורת על גורלה של נערה, שנקלעה לאונס קבוצתי קשה, תפסו צקצוקים המבכים את החינוך שקיבלו.

בין הדוברים לא נשמע, ולו קולו של סוציולוג אחד שיספר את האמת: שפעמים רבות, התנהגות קבוצתית איננה קשורה למבנה האישיות ולחינוך של כל אחד ממרכיבי הקבוצה, אלא במה שמתהווה ביניהם. ה'קסם' הבעייתי הזה קרוי תכונות מתהוות.

נגדיר תכונות מתהוות (Emergent Properties) כתכונות של מערכת מורכבת שאינן מוגדרות על ידי המבנה והתפקוד של כל אחד מן הפריטים הרבים המרכיבים אותה. הן מתהוות כביכול, יש מאין, כאשר אנו מגדילים את מספר הפריטים במערכת ובהתאמה, גם את מספר קשרי הגומלין המחברים ביניהם, ללא כל שינוי בתכונותיו של כל אחד מן הפריטים; והן נובעות מתפקוד משותף של הפרטים כמערכת; אך אינם שייכים לאף חלק ממערכת.

[למאמר: 'תכונות מתהוות: מה שהופך קבוצה לשונה מסכום חלקיה', לחצו כאן] [להרחבת המושג 'מערכת מורכבת', לחצו כאן] [להרחבה על המושג: 'התהוות', לחצו כאן] [להרחבה על: 'קשרים וקשרי גומלין ברשת הארגון', לחצו כאן] 

[בתמונה: עוד קטע ויראלי ש'רץ' ברשתות החברתיות. האם הבעיה היא החינוך? תודה לעו"ד פיני פישלר שהעביר. האם מישהו מקוראינו יודע אולי מי האמן?]

אירוע של התנהגות קבוצתית מתואר באחד הפרקים של מתוך סדרת הדרמה האמריקאית בול (Bull) של רשת CBS: קבוצת בני טובים 'אליפים' החדשים, ובמסגרת ההתעללות מת אחד הנערים. אמו של הקרבן אינה מצליחה להבין כיצד נערים איכותיים כאלה מסוגלים למעשה כזה; וד"ר ג'ייסון בול - פסיכולוג ומומחה בניתוח התנהגות (המגולם על ידי השחקן מייקל ווט'רלי) מסביר לאם את הסוד שאף אחד לא הבין בפרשת האונס שלא היה: שאנשים מתנהגים בצורה שונה בקבוצות!

[מתוך סדרת הדרמה האמריקאית בול (Bull): אנשים מתנהגים בצורה שונה בקבוצות... התמונה היא צילום מסך]

הדינמיקה הקבוצתית בין חברי הקבוצה מושפעת כפועל יוצא של קבלת החלטות באופן קבוצתי, ומתבטאת לרוב בשתי תופעות מרכזיות: חשיבת יחד והקצנת דעות (ויקיפדיה: דינמיקה קבוצתית):

 • חשיבת יחד או אפקט העדר (Groupthink) – תופעה המתבטאת בהיעדר בדיקה ויישום של אלטרנטיבות חדשות או של רעיונות מקוריים בעת דיון וקבלת החלטה קבוצתית, וזאת בשל הנטייה לקבל החלטות שעומדות בקנה אחד עם הנורמות הקבוצתיות. היא מוכרת גם בתחום הפסיכולוגיה החברתית ומשולה ל"אפקט העדר" מעולם החי.

[להרחבה על חשיבה קבוצתית - חשיבת יחד, לחצו כאן]

 • הקצנת דעות (Groupshift) - תופעה המבטאת את השוני ברמת הסיכון של ההחלטה שמתקבלת עקב קבלת החלטה קבוצתית ולא על ידי אדם יחיד. מחקרים הראו שההחלטות האישיות של כל אחד מחברי הקבוצה הן בדרך כלל שונות מההחלטה הקבוצתית הסופית. ההקצנה יכולה להתבטא לשני הכיוונים: הכיוון הפחות שכיח הוא הפחתת סיכונים ושמרנות קבוצתית, והכיוון ההפוך והנפוץ יותר הוא לקיחת סיכונים גדולים יותר והקצנת עמדות ביחס לנורמה המקובלת.

את מה שתכונות מתהוות מעוללות, ניתן לראות גם בסרט הנחשול (The Wave). זהו סרט טלוויזיה אמריקני מ-1981 שביים אלכסנדר גראסהוף, על פי תסריט של ג'וני דוקינס. הוא מבוסס על הספר "הגל" (אותו שם במקור) מאת מורטון רו. הסרט מתאר ניסוי אמתי שערך מורה להיסטוריה בבית ספר בפאלו אלטו שבקליפורניה בשנת 1967, כתגובה לשאלה, איך עם שלם של מיליוני אנשים הלכו בציות עיוור אחר הנאצים. הסרט מהווה המחשה קיצונית ומזעזעת לכך, שפרטים מתנהגים אחרת בקבוצות:

.

אז אני מצטער על הדוגמאות הקשות; אבל במקום לצקצק על כשלי חינוך, כדי שנהיה מודעים יותר להיותנו מערכת מורכבת, ולעובדה שאנו נתונים לעתים לתהליכים, שכפרטים איננו תמיד שולטים בהם.

מי שאיננו רוצה להיות חלק מהתנהגויות קבוצתיות מתהוות שאיננו חפץ בהם, כדאי שיכיר את התופעות הללו וינסה לפחות להיחלץ מהדינמיקה הקבוצתית הזו בזמן!

[לקובץ המאמרים אודות 'אונס קבוצתי', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על 'קבוצות', לחצו כאן]

מקורות והעשרה

 

4 thoughts on “זה לא החינוך. זו הקבוצה!

 1. Pingback: הכל על קבוצות באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

 2. Pingback: על אונס קבוצתי באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

 3. הסבר נחמד… אבל הוא לא כולל את ההורים!
  כייצד הם קשורים לעדר ומדוע הם חושבים שזו התנהגות מקובלת גם בהסכמה?
  זה עדר…עם רועה מטומטם!!!

  • אין אפילו תמיד רועה מובהק בדינמיקה קבוצתית, וזה ממש לא קשור להורים.
   תראה את הסרט 'הנחשול'. איפה ההורים שם?
   לא רלוונטיים!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *