פנחס יחזקאלי: 'סוכנים עצמאים': כל גורם במערכת מורכבת יכול להפתיע!

תקציר: סוכנים עצמאיים או סוכנים חופשיים (Free Agents) הם גורמים במערכות מורכבות ו/או ברשתות המורכבות (שם הם קרויים צמתים) - עובדים, מחלקות וכדומה - שיש להם דרגות חופש - ברמה כזו או אחרת - בהחלטה או בפעילות. בנוסף למטרת העל של הארגון, לכל אחד מהסוכנים העצמאיים מטרות משל עצמו, שהן דומיננטיות יותר ממטרת המערכת. הוא גם פועל, בדרך כלל, להשיג את המטרות הללו, במה שמכונה, מאבק העוצמה של מערכת מורכבת או מאבק העוצמה בארגון.

[בתמונה: כל מרכיב בארגון הוא 'סוכן עצמאי'. לכל מרכיב יש מטרות משל עצמו בנוסף למטרות הארגון; וכל אחד יכול להפתיע... תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי Free-Photos לאתר Pixabay][בתמונה: כל מרכיב בארגון הוא 'סוכן עצמאי'. לכל מרכיב יש מטרות משל עצמו בנוסף למטרות הארגון; וכל אחד יכול להפתיע... תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי Free-Photos לאתר Pixabay]

סוכנים עצמאיים או סוכנים חופשייםFree Agents) ) הם גורמים במערכת מורכבת - עובדים, מחלקות וכדומה - שיש להם דרגות חופש - ברמה כזו או אחרת - בהחלטה או בפעילות; ולכל אחד מהם מטרות משל עצמו, שהן דומיננטיות יותר ממטרת המערכת...

[לאוסף המאמרים בנושא מורכבות ומערכת מורכבת, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על רשתות, לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 7 בנובמבר 2021

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר 'ייצור ידע'.

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

ביום שני ה-8 באוקטובר, התאספו כ-3,000 מוסלמים בהר הבית, על רקע הפרסומים של תנועת נאמני הר הבית על כוונתה לקיים ב-8 באוקטובר 1990 טקס הנחת אבן פינה לבית המקדש השלישי. האווירה הייתה מתוחה; ומשטרת ישראל תגברה כוחות.

בסביבות השעה 10:30 נשמט מידו של אחד השוטרים רימון גז שהתגלגל לעבר קבוצת נשים בהר. התוצאה: מהומות קשות, בהן נהרגו 20 איש ונפצעו 53 איש מקרב המוסלמים שהיו על הר הבית. כן נפצעו 9 אזרחים יהודיים ו- 21 שוטרים מיידויי אבנים ("וועדת אור", 2003, כרך ב', ע' 620 ; "וועדת זמיר" ע' 50).

איש לא תכנון - בטח לא בצד הישראלי - את מה שהתרחש. היה זה שוטר בודד שהפתיע, וגרר את הארץ כולה לפרשה קשה שהגיעה עד למועצת הביטחון של האו"ם.

בשל היכולת הזו של כל מרכיב ברשת הארגון להפתיע, אנו מכנים את מרכיבי המערכת המורכבת סוכנים עצמאיים.

[להרחבת המושג 'רשת', לחצו כאן] [להרחבת המושג, 'מערכת מורכבת', לחצו כאן]

[בתמונה: פריצת שוטרים להר הבית. כל שוטר הוא סוכן עצמאי וכל שוטר יכול להפתיע... המקור: משטרת ישראל]

[בתמונה: פריצת שוטרים להר הבית. כל שוטר הוא סוכן עצמאי וכל שוטר יכול להפתיע... המקור: משטרת ישראל]

'סוכנים עצמאיים' מהם? המשגה

סוכנים עצמאיים או סוכנים חופשיים (Free Agents) הם גורמים במערכות מורכבות ו/או ברשתות המורכבות המתארות אותן (שם הם קרויים צמתים) - עובדים, מחלקות וכדומה - שיש להם דרגות חופש - ברמה כזו או אחרת - בהחלטה או בפעילות.

בנוסף למטרת העל של הארגון, לכל אחד מהסוכנים העצמאיים מטרות משל עצמו, שהן דומיננטיות יותר ממטרת המערכת. הוא גם פועל, בדרך כלל, להשיג את המטרות הללו, במה שמכונה, מאבק העוצמה של מערכת מורכבת או מאבק העוצמה בארגון.

הסוכנים העצמאיים בארגון ניתנים לאבחון ולניתוח במערכות לאבחון ולניתוח רשתות ארגוניות (Organizational Network Analysis - ONA)

תנאי הכרחי לפעילותם של הסוכנים העצמאיים היא מערכת יחסי הגומלין ביניהם. לסוכנים העצמאיים יש חופש פעולה שמוגדר על ידם במרחב בו הם פועלים. לשיתוף הפעולה בין הסוכנים באמצעות תקשורת חוצת דיסציפלינות השפעה מוכחת על אפקטיביות העבודה ועל יעילותה.

שיתוף הפעולה גם מוביל להפיכת הידע הסמוי שאוצר כל סוכן עצמאי – שלעתים אף אינו מודע לרלוונטיות שיש לידע הזה עבור סוכנים אחרים – לידע משותף, שכל סוכן נגיש אליו ויכול לעשות בו שימוש להשגת יעדיו.

[להרחבת המושג, 'מערכת מורכבת', לחצו כאן] [להרחבה בנושא ניתוח רשתות ארגוניות, לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'שיתוף פעולה', לחצו כאן] [להרחבת המושג 'אפקטיביות', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'ידע סמוי', לחצו כאן]

[בתמונה: 'סוכנים עצמאיים' ברשת הארגון. התמונה עובדה במערכת לאבחון ולניתוח רשתות EFRON, חברת ייצור ידע]

קיים גם מובן אחר למושג 'סוכנים עצמאיים'

הביטוי 'סוכנים חופשיים' נטבע על ידי דניאל ה' פינק, מחבר הספר: Free Agent Nation: The Future of Working for Yourself, שראה אור בהוצאת Wamer במאי 2002 (ראו תמונה כריכה משמאל. אנו מאנינים שאנו עושים בתמונה שימוש הוגן).

סוכנים עצמאיים הם אנשים העובדים באופן עצמאי למען עצמם, ולא עבור מעסיק יחיד. אלה כוללים עובדים עצמאים, פרילנסרים, קבלנים עצמאיים ועובדים זמניים, המייצגים בסך הכל כ -44 אחוזים מכוח העבודה האמריקני.

הביטוי הזה נטבע על ידי דניאל ה' פינק, מחבר הספר: Free Agent Nation: The Future of Working for Yourself, שראה אור בהוצאת Wamer במאי 2002 (ראו תמונה כריכה משמאל. אנו מאנינים שאנו עושים בתמונה שימוש הוגן).

הטענה העיקרית של הספר היא ש'סוכנים עצמאיים' יהפכו לנורמה תעסוקתית יותר בשנים הבאות; כי שוק העבודה משתנה: הימים שבהם עבדו בני אדם כל חייהם עבור חברה אחת חלפו. והצורך בעובדים משתנה. אנשים חסרי כישורים יצירתיים מוצאים עצמם נדרשים בשוק פחות ופחות (Pink, 2002, ראו את כריכת הספר משמאל למעלה; וגם: פרידמן ומנדלבאום, 2012, ע' 162).

.

.

.

[לאוסף המאמרים בנושא מורכבות ומערכת מורכבת, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על רשתות, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

מקורות והעשרה