פנחס יחזקאלי: מגדל בבל – גם האלוהים נאלץ להשלים עם אי הודאות

[מקור התמונה המקורית: באתר הפייסבוק של וודי אלן]

כמה ההתמודדות עם אי הוודאות ועם התוצאות הבלתי צפויות (תב"צים) בעייתית גם ליושב במרומים, אנו למדים מהפרקים הראשונים של ספר בראשית, המהווה עבורי, ספר לימוד ראשון במעלה בתחום הניהול המתקדם...

[לסדרת המאמרים אודות 'מומחים', פרשנים ומאחזי עיניים, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על 'פרשת נח', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים בנושא אי הוודאות והשלכותיה, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים אודות תופעת התוצאות הבלתי צפויות (תב"צים), לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 7 באוקטובר 2021

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

התוצאות הבלתי צפויות (תב"צים) הם אחד הפגעים הנובעים מהמימד הגדול של אי הוודאות בחיינו (עפרון ויחזקאלי, 2013).

ניקולס טאלב, מחברו של הספר 'הברבור השחור' (ראו תמונת כריכה משמאל למטה) טוען כי:

"השכל שלנו איננו יכול לקבל את רעיון אי יכולת הניבוי... אנו פועלים כאילו שיש ביכולתנו לחזות מאורעות היסטוריים, או גרוע מכך, כאילו אנחנו מסוגלים לשנות את מסלול ההיסטוריה... אנו מפיקים תחזיות ל-30 השנים הבאות בעניין הגרעון הצפוי בכספי הביטוח הלאומי שלנו והפנסיות או בגובה מחירי הנפט, בלי להבין שאיננו יכולים לחזות מה יהיה מצבם אפילו בקיץ הבא..." (טאלב, 2009).

[להרחבת המושג: 'התוצאות הבלתי צפויות' (תב"צים), לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'אי ודאות', לחצו כאן] [להרחבה על הספר: 'הברבור השחור', לחצו כאן] [להרחבת המושג: חיזוי - ניבוי, לחצו כאן]

[בתמונה: כריכת ההוצאה העברית של 'הברבור השחור', שראה אור בהוצאת כנרת, זמורה ביתן, דביר. אנו מאמינים שאנו עושים בתמונה זו שימוש הוגן] וודי אלן היטיב להגדיר זאת במשפט - שהסבתות של רבים מאיתנו נהגו לומר - שאנחנו מתכננים תכניות, ואלוהים צוחק... (ראו הכרזה בראש המאמר...).

אז זהו, שבכלל לא בטוח שהוא צוחק...

[בתמונה משמאל: כריכת ההוצאה העברית של 'הברבור השחור', שראה אור בהוצאת כנרת, זמורה ביתן, דביר. אנו מאמינים שאנו עושים בתמונה זו שימוש הוגן]

כמה ההתמודדות עם אי הוודאות ועם התוצאות הבלתי צפויות (תב"צים) בעייתית גם ליושב במרומים, אנו למדים מהפרקים הראשונים של ספר בראשית, המהווה עבורי, ספר לימוד ראשון במעלה בתחום הניהול המתקדם:

מבצע בריאות העולם - תכנון מול ביצוע

מבצע בריאת העולם - כפי שהוא מתואר בפרשת בראשית - הוא מן הסתם מבצע מורכב, גם ליושב במרומים... וכמו כל מבצע מורכב הוא מחייב:

 • הצבת אלטרנטיבות בניסיון לנבא את המוצלחת מכולן;
 • הרכבת קריטריונים להחלטה;
 • בחירת אלטרנטיבה מועדפת;
 • ותכנון דרך ביצוע.
אחת הדרכים המקובלות למדוד איכות ביצוע היא השוואת התכנון לביצוע בפועל ולתוצאה. כך עושה גם האלוהים, שמקיים בתום כל שלב במבצע, הערכת מצב, ומפרסם את תוצאותיה: "וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת-הָאוֹר, כִּי-טוֹב". בתום המבצע כולו הוא מקיים הערכת מצב כוללת שתוצאותיה: "וַיַּרְא אֱלֹהִים אֶת-כָּל-אֲשֶׁר עָשָׂה, וְהִנֵּה-טוֹב מְאֹד".

[להרחבת המושג: 'תכנון מול ביצוע', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'מורכבות', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'תכנון', לחצו כאן]

מה שווה ביצוע איכותי, בדיוק על פי התכנון?

ארגונים רבים מקיימים את הריטואל הזה של תכנון מול ביצוע מידי שנה, כשעבורם, סטייה מהתכנון מהווה כשל פוטנציאלי. 'פרשת בראשית ופרשת נח מהוות, על כן, עבורם, שיעור ראשון במעלה: מרכיב אי הודאות כל כך גדול שתכנון וביצוע מוצלחים אינם ערובה להצלחה, ובין שני הגורמים הללו יש (לפחות) ארבע אפשרויות:

 • אפשר לעשות הכל נכון ולהצליח;
 • אפשר לטעות הרבה ולהצליח;
 • אפשר לעשות הכל נכון ולהיכשל;
 • אפשר לטעות הרבה ולהיכשל.

אם תרצו - הסיפור מעמיד את האלוהים במצב השלישי, של 'עושה הכל נכון ונכשל'; ולא רק נכשל - פעמיים נכשל:

 • את הכישלון הראשון הוא מנסה לתקן באמצעות אתחול מחדש - המבול;
 • וכשהוא נוכח בתוצאות הבלתי צפויות ששיאן בסיפור מגדל בבל, הוא נכנע לחוסר השלמות וממזער נזקים על ידי פיזור בני האדם ללאומים ולמקומות שונים.

[להרחבה בנושא התוצאות הבלתי צפויות (תב"צים), לחצו כאן]

[בתמונה: מזעור נזקים... ציורי תנ"ך / עונשם של דור הפלגה / ציירה: אהובה קליין (c)]

והלקחים?

[להרחבת המושג: 'התאוששות', לחצו כאן] [לסדרת המאמרים אודות 'מומחים', פרשנים ומאחזי עיניים, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על 'פרשת נח', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים בנושא אי הוודאות והשלכותיה, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים אודות תופעת התוצאות הבלתי צפויות (תב"צים), לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

מקורות והעשרה

רזי עפרון, יחזקאלי פנחס (2013), תב"צים - תופעת התוצאות הבלתי צפויות והשלכותיה, גלילות: המכללה לביטחון לאומי, צה"ל.

2 thoughts on “פנחס יחזקאלי: מגדל בבל – גם האלוהים נאלץ להשלים עם אי הודאות

 1. Pingback: התוצאות הבלתי צפויות (תב"צים) באתר ייצור ידע - ייצור ידע

 2. Pingback: הכל על אי ודאות והשלכותיה, באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.