פנחס יחזקאלי: אסטרטגיית ההכלה – השלמה והתמודדות תגובתית…

'הכלה' הלכה למעשה: נשיא ארה"ב ג'ו ביידן: ארצות הברית לא תצא מגדרה אם תהיה כניסה רוסית מינורית לאוקראינה... (ישראל היום, 21/1/22, ע' 12). התמונה היא צילום מסך. הכרזה: ייצור ידע

[התמונה היא צילום מסך. הכרזה: ייצור ידע]

הכלה (Containment) הוא מושג שעבר טרנספורמציה ושמובנו העכשווי האמיתי הוא לנסות להרוויח עוד יום של שקט, תוך תשלום מחיר גובר והולך. את ההגדרה הקולעת ביותר להקשר העכשווי של ה'הכלה' נתן, לטעמי, ניצב בדימוס אורי בר לב: להעביר בעיה אקוטית מהקדנציה שלי לקדנציות של הבאים אחרי. למרוח וזלין על בעיות לאומיות...

[לאוסף המאמרים על יחסי רוסיה - אוקראינה, לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 21 בינואר 2022

[ד"ר פנחס יחזקאלי, העורך הראשי של האתר וכותב המאמר]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי (ראו תמונה משמאל) הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

פרולוג: הנשיא ביידן 'מכיל' את פלישת רוסיה לאוקראינה...

באמצע ינואר 2022, בעיצומו של משבר אוקראינה, כשמדינות המערב מנהלות מגעים קדחתניים בניסיון לעצור פלישה רוסית למדינה זו, נתן לנו נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, שיעור בנושא "הכלה" מהי.

ביידן אמר כי הוא צופה שרוסיה אכן תתקוף את אוקראינה ולא הבטיח להגיב בחריפות. הוא טען כי התגובה האמריקנית תהיה תלויה בהיקף הפעילות הרוסית; והדגיש כי ארצות הברית לא תצא מגדרה, אם תהיה כניסה מינורית"... (ראו הכרזה בראש המאמר) (בק, 2022).

האוקראינים הנדהמים חשו שהופקרו: שר החוץ האוקראיני טען כי דברי ביידן הם הזמנה למתקפה; והנשיא זלנסקי הצהיר: "אני מזכיר למעצמות: אין דבר כזה כניסות מינוריות". הביקורת והתגובה הציבורית הקשה הביאו את הממשל האמריקני להתהפך ולהבהיר כי "כל חציה של הגבול תיחשב לפלישה רוסית" (בק, 2022), אבל את שנאמר לא ניתן היה עוד להחזיר.

האם הדברים הוצאו מהקשרם? ממש לא. זוהי מדיניותו של ממשל ביידן. כתב נכון נתנאל שלומוביץ ב'הארץ' (ראו למטה): "הצהרתו של ביידן על אוקראינה הייתה כנה, אך כנות היא לא תמיד מהלך חכם...".

[לאוסף המאמרים על יחסי רוסיה - אוקראינה, לחצו כאן]

[למאמרו של נתנאל שלומוביץ ב'הארץ' לחצו כאן]

הכלה מהי?

הכלה (Containment) הוא מושג שעבר טרנספורמציה ושמובנו העכשווי האמיתי הוא לנסות להרוויח עוד יום של שקט, תוך תשלום מחיר גובר והולך. המדיניות הזו היא תגובת נגד לתחושת השליחות והרצון לפעול - שאפפה את העולם הדמוקרטי אחרי תקיפת מגדלי התאומים בניו יורק באוקטובר 2000 - והיא מאפיינת, בשני העשורים האחרונים, את הדמוקרטיות העייפות והמנוונות, של העולם המערבי כולו, כולל ישראל.

להגדרה עדכנית זו מתאימה, למשל, מדיניות הפייסנות של שנות השלושים של המאה הקודמת, שהביאה לפרוץ מלחמת העולם השנייה.

את ההגדרה הקולעת ביותר להקשר העכשווי של ה'הכלה' נתן, לטעמי, ניצב בדימוס אורי בר לב: "'הכלה'...  בעברית פשוטה" - טוען בר-לב - "זה להעביר בעיה אקוטית מהקדנציה שלי לקדנציות של הבאים אחרי...". משמע, "למרוח וזלין על בעיות לאומיות..." (ראו הכרזה למטה):

[להרחבה בנושא 'פייסנות', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים בנושא השואה ומלחמת העולם השנייה, לחצו כאן]

ניצב אורי בר לב: "היצירתיות שלנו מנוצלת למציאת כלי 'מריחה': כך המצאנו את המילה 'הכלה', שמשמעותה, בעברית פשוטה, היא להעביר בעיה אקוטית מהקדנציה שלי לקדנציות של הבאים אחרי...". התמונה היא צילום מסך. הכרזה: ייצור ידע

[התמונה היא צילום מסך. הכרזה: ייצור ידע]

ההקשר המקורי של המושג 'הכלה'

בהקשר המקורי, הכלה (Containment) היא הפעולה לצורך שמירה של משהו מזיק תחת שליטה או בגבולות; מבלימה של מגיפה (הקורונה למשל) ועד בלימת התרחבותה של מדינה או השפעה עוינת.

תור הזהב של הביטוי היה כמרכיב באסטרטגיה האמריקנית בתקופת 'המלחמה הקרה' - מתום מלחמת העולם השנייה ועד קריסת ברית המועצות בתחילת שנות התשעים של המאה הקודמת. אז - בעקבות שורה של מהלכים של ברית המועצות להגדלת תחום ההשפעה הקומוניסטי שלה במזרח אירופה, סין, קוריאה ווייטנאם - נקטה ארצות הברית צעדים אקטיביים לבלום את התפשטות הקומוניזם למדינות אחרות.

[להרחבת המושג: 'אסטרטגיה', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים בנושא השואה ומלחמת העולם השנייה, לחצו כאן]

[בתמונה: חומת ברלין - הסמל של 'המלחמה הקרה', עם "רצועת המוות" (משמאל), שטח סטרילי שהיה סגור לאזרחים... שם במלחמה הקרה נוצר המושג 'הכלה': שמירה של משהו מזיק תחת שליטה... נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Noir. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 3.0]

[בתמונה: חומת ברלין - הסמל של 'המלחמה הקרה', עם "רצועת המוות" (משמאל), שטח סטרילי שהיה סגור לאזרחים... שם במלחמה הקרה נוצר המושג 'הכלה': שמירה של משהו מזיק תחת שליטה... נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Noir. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 3.0]

ההקשר הצבאי של המושג 'הכלה'

ברמה המערכתיתמוגדר המושג הכלה בהקשרו הצבאי, במילון צה"ל כך (אג"ם-תוה"ד, 1998, ע' 136):

"עצירת כוחות האויב, עיכובם או כיתורם החלקי; או אילוץ האויב לרכז את מאמציו בחזית מסוימת, כדי למנוע אותו מלהוציא את כוחותיו ולהעבירם לפעולה במקום אחר" (ראו צילום ממילון צה"ל למטה).

[להרחבת המושג: 'מערכה', לחצו כאן]

[בתמונה: הגדרת מילון צה"ל למושג 'הכלה' (אג"ם-תוה"ד, 1998, ע' 136)]

[בתמונה: הגדרת מילון צה"ל למושג 'הכלה' (אג"ם-תוה"ד, 1998, ע' 136)]

ההקשר המקורי של המושג: 'אסטרטגיה של הכלה'

ברמה אסטרטגית, 'אסטרטגיה של הכלה' עושה שימוש בעיקרון של השלמה עם מצב אסטרטגי מסוים לאורך זמן, והסתגלות אליו (ללמוד לחיות אתו), תוך בניית מנגנונים וגיבוש כלים שיאפשרו התמודדות עם המצב החדש. 

הדוגמה הקלאסית היא ההתמודדות עם הקורונה. בהיעדר יכולת להכחיד את המחלה בשלב זה, עובר כל העולם תקופה של הסתגלות ולומד לחיות איתה כרע הכרחי, בדרך שפגיעתה תהיה מינימאלית.

אסטרטגיה של הכלה מכילה בתוכה, כאמור, שלושה שלבים עיקריים:

  1. הבנה שמדובר בבעיה שאין לנו יכולת לפתור אותה, בעת הזאת ובכלים הקיימים;
  2. השלמה עם המציאות.
  3. בניית מנגנוני התמודדות על מנת להכיל אותה.

[לקובץ המאמרים על הקורונה והשלכותיה באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן] [להרחבת המושג 'הסתגלות', לחצו כאן]

[בתמונה: ברמה אסטרטגית, הכלה היא היא השלמה עם מצב אסטרטגי מסוים לאורך זמן והסתגלות אליו (ללמוד לחיות אתו), תוך בניית מנגנונים וגיבוש כלים שיאפשרו התמודדות עם המצב החדש. 'אסטרטגית הכלה' היא, אסטרטגיה, העושה שימוש בעיקרון זה. התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי geralt לאתר Pixabay]

[בתמונה: הכלה מהי? תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי geralt לאתר Pixabay. הכרזה: ייצור ידע]

ההתמודדות עם ההגירה במדינות המערב, כמקרה בוחן להכלה:

בתחום זה ראינו סוגים שונים של ניסיונות להכיל את התופעה. למשל, המדיניות הממסדית לאורך שנים באירופה כלפי מיליוני המהגרים המשנים את צביונה התרבותי והדתי. לעומת זאת, ישראל נקטה באסטרטגיה נוקשה הרבה יותר, והצליחה, עדכני להיום, להגביל מאוד הגעה של מהגרי עבודה מאפריקה.

[בתמונה: ספינת מהגרים המתקרבת לחופי אירופה מתגלה על ידי משמר החופים. מדיניות ההכלה האירופית עודדה את המהגרים להגיע בהמוניהם... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי hasan-cilingir לאתר Pixabay]

[בתמונה: ספינת מהגרים המתקרבת לחופי אירופה מתגלה על ידי משמר החופים. מדיניות ההכלה האירופית עודדה את המהגרים להגיע בהמוניהם... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי hasan-cilingir לאתר Pixabay]

תת-אלוף אמציה חן (פצי) מחדד את ההקשר הישראלי-הצבאי של המושג 'הכלה'

מתוך הבנה שאין ביכולת של ישראל, מסיבות שונות, לסיים את האיום האיראני עליה - שהולך ומתהדק בעשור האחרון - היא נוקטת לאורך זמן אסטרטגיה של ההכלה, שניתן להגדירה ככישלון, כיוון שבעשור הזה הצליחה איראן ובעלות בריתה בגבולותינו, להפוך את המשוואה, מעליונות אסטרטגית ישראלית לשוויון אסטרטגי ואף לנחיתות אסטרטגית בחשבון כולל (הקפת ישראל בטבעת חנק של טילים, הפזורים על פני מרחבים עצומים; הפיכתה של איראן למעשה למדינת סף גרעינית; ופרויקט הדיוק על פוטנציאל ההרס העצום שלו בתשתיות הישראליות, סממני השלטון ובמוקדי האוכלוסייה בעורף.

תת אלוף במילואים אמציה חן (פצי)

תת אלוף אמציה חן (פצי) (ראו תמונה משמאל) טוען כי צה"ל נוקט למעשה באסטרטגיה זו, מאז מלחמת שלום הגלילוהיא השלטת מזה מספר עשורים; למרות, שמעולם לא התקבלה כהחלטת ממשלה. משמעותה המעשית היא, השארת היזמה בידי היריב והסתפקות בפעולות תגובתיות לשמירת הנפש והרכוש (חן, 2019א).

כתוצאה ממנה - טוען חן - צה"ל הפך בעצם את עצמו, ל"שמאי נפגעים"; והוא מגלם בחוסר יוזמתו, את החולשה שבעוצמה - המהווה בעיני האויב מאיץ לתוקפנותו (חן, 2019ב) (חן, 2019א).

אסטרטגיית ההכלה נותנת בלעדיות לאויב, לבחירת המועד, המקום ועוצמת המכה ב"יהוד", שנואי נפשם; מה שמותיר לכוחותינו "לשמר את הנפש והרכוש", כמעשה אבותינו בגלות; או להבדיל, ביכולת להשתמש בנקמה כפורקן!!! (חן, 2019ג) 

זו הסיבה לדעת חן, לכך שמזה עשרות שנים מתנהל צה"ל ללא ניצחון. האויב הוא שמחזיק ביוזמה, בעוד ש"החזק בצבאות המזה"ת", בחר לפעול על פי מורשת אבותיו בגלות. דהיינו, לשמר את הרכוש והנפש (חן, 2019ד).

מבקר נוסף הוא עמר דנק, הטוען נגד מדיניות ההכלה ברצועת עזה כך: "הכלה פירושה תגובות נקודתיות לכל פעולה של חמאס, אבל הימנעות מפעולות שיצאו משליטה. את הפיצוץ דוחים בעזרת הזרמה מלאכותית של כסף; אבל לכולם ברור שאנחנו בדרך ללא מוצא, רק שקיפאון מוחלט במשך שנים הביא לשיתוק ביכולת להודות בזה..." ולפער רלוונטיות הולך וגובר עם המציאות (דנק, 2019).

[להרחבת המושג: 'עוצמה', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על 'פער רלוונטיות' והשלכותיו, לחצו כאן] [להרחבת המושג: קיפאון/סְטַגְנַצְיָה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על על מלחמת שלום הגליל ורצועת הביטחון, לחצו כאן]

[בתמונה: תרשים המתאר פער רלוונטיות. ככל שהזמן עובר, ההיסט גדל ופער הרלוונטיות מעמיק... הכרזה: ייצור ידע]

[בתמונה: תרשים המתאר פער רלוונטיות. ככל שהזמן עובר, ההיסט גדל ופער הרלוונטיות מעמיק... הכרזה: ייצור ידע]

[לאוסף המאמרים על יחסי רוסיה - אוקראינה, לחצו כאן]

[מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!]

מקורות והעשרה