פנחס יחזקאלי: עצלות חברתית – ארגונית

תקציר: עצלות חברתית או בטלה חברתית או בטלנות חברתית (Social Loafing) מתרחשת בעת ביצוע משימה בעבודה קבוצתית: העובד משקיע פחות מאמץ מאשר היה משקיע לו היה מבצע את העבודה לבדו, כי הוא סומך על עבודתם של אחרים. זו אחת הסיבות לכך, שערכה של מערכת מורכבת שונה מסכום חלקיה.

[בתמונה: עצלות חברתית - ארגונית... תמונה חופשית שהועלתה על ידי Paul Townsend לאתר flickr]

עצלות חברתית או בטלה חברתית או בטלנות חברתיתSocial) Loafing) מתרחשת בעת ביצוע משימה בעבודה קבוצתית: העובד משקיע פחות מאמץ מאשר היה משקיע לו היה מבצע את העבודה לבדו, כי הוא סומך על עבודתם של אחרים. זו אחת הסיבות לכך, שערכה של מערכת מורכבת שונה מסכום חלקיה.

[לאוסף המאמרים על 'קבוצות', לחצו כאן]

עודכן ב- 15 בספטמבר 2022

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר 'ייצור ידע'.

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

זהו מאמר שני מתוך שניים על תופעת 'ההתפטרות השקטה' ותופעת 'העצלות החברתית'. למאמר האחר לחצו:

*  *  *

המשגה

עצלות חברתית או בטלה חברתית או בטלנות חברתית (Social Loafing) היא תופעה חברתית, שנמצאת במידה מסוימת בכל קבוצה, בין אם היא מתפקדת היטב או בעלת תפקוד לקוי: בתוך משפחות; במערכת החינוך; בארגונים; וכן בהתאספויות חברתיות שונות. זו אחת הסיבות לכך, שערכה של מערכת מורכבת שונה מסכום חלקיה.

קיימת סבירות גבוהה יותר להימצאות בטלה חברתית בחברות בהן הדגש הוא על הפרט מאשר בחברות בהן הדגש הוא על הקבוצה הקולקטיבית.

בארגונים, מתרחשת עצלות חברתית בעת ביצוע משימה בעבודה קבוצתית: העובד משקיע פחות מאמץ מאשר היה משקיע לו היה מבצע את העבודה לבדו, כי הוא סומך על עבודתם של אחרים. כיום, המושג הזה תויג מחדש - מנקודת הראות של העובדים - כהתפטרות שקטה (Quiet quitting) או תפקוד בהתאם למשכורת (act your wage).

[לאוסף המאמרים על 'קבוצות', לחצו כאן] [להרחבת המושג 'מערכת מורכבת', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'התפטרות שקטה', לחצו כאן]

[בתמונה: המושג 'עצלות ארגונית' עבר תיוג מחדש ל'התפטרות שקטה'... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי Eman Genatilan לאתר fexels]

[בתמונה: המושג 'עצלות ארגונית' עבר תיוג מחדש ל'התפטרות שקטה'... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי Eman Genatilan לאתר fexels]

נזקה של עצלות חברתית גדול. מעבר לפגיעה בפרודוקטיביות הקבוצתית, היא חוצה את הקבוצה לקליקות, וגורמת לאי שביעות רצון קבוצתית כלפי ה'עצלנים'. כמו כן הקבוצה עלולה להפסיד כישרונות פוטנציאליים של חברי קבוצה שהפכו לבטלנים חברתיים.

עצלות חברתית ניתנת לאבחון בניתוח רשתות ארגוניות (Organizational Network Analysis - ONA).

[להרחבת המושג: 'פרודוקטיביות', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים בנושא ניתוחי רשת ארגונית ONA, לחצו כאן]

[בתמונת הרשת: עצלות חברתית... מפת הרשת עובדה במערכת לאבחון ולניתוח רשתות ארגוניות EFRON, חברת 'ייצור ידע']

[בתמונת הרשת: עצלות חברתית... מפת הרשת עובדה במערכת לאבחון ולניתוח רשתות ארגוניות EFRON, חברת 'ייצור ידע']

עצלות חברתית בארגונים - למה זה קורה?

 • בשל מאפייני אישיות.
 • תוצר של חוסר הוגנות ביחסי עבודה – כאשר חברים בקבוצה מרגישים שאחרים לא משקיעים מספיק מאמצים כמוהם וכתוצאה מכך מפחיתים את מאמציהם.
 • חלוקה בעייתית של סמכות ואחריות: כשנוצר מצב של פיזור אחריות, וכשעובד 'נופל בין כיסאות', או שיש לו מספר ממונים שהוא יכול 'לשחק' ביניהם, הוא יכול להוריד את תפוקותיו.
 • היעדר משוב אפקטיבי מהמנהלים, בזמן אמת: אם עובד מוריד את תפוקתו, והדבר עובר ללא משוב מיידי, הוא ימשיך בכך, ואף יקצין את התנהגותו.
 • במצב של קבוצה, המפוצלת לקליקות, תבוזבז אנרגיה קבוצתית רבה על מריבות פנימיות, על חשבון התפוקה.
 • כאשר תרומה האישית פחות ניתנת לזיהוי בתוצר הקבוצתי, נוצר פתח למשתמטים.

[להרחבה על הוגנות ביחסי עבודה, לחצו כאן] [להרחבה בנושא חלוקה בעייתית של סמכות ואחריות, לחצו כאן] [להרחבת המושג: משוב - היזון חוזר, לחצו כאן] [להרחבת המושג 'אפקטיביות', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'קליקה', לחצו כאן]

[בתמונה: עצלות חברתית... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי CoxinhaFotos לאתר Pixabay]

[בתמונה: עצלות חברתית... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי CoxinhaFotos לאתר Pixabay]

כיצד ניתן לצמצם עצלות חברתית?

 • באמצעות הטלת מטלה שמעניינת ומאתגרת אישית את העובד.
 • כשהעובד סבור שעבודתו חיונית לביצוע המשימה.
 • כשהקבוצה מלוכדת מאוד.
 • כאשר יש בהירות של סמכות ואחריות, וקל לזהות מי אחראי על העבודה.
 • כשהפיקוח צמוד והמשוב ניתן בזמן אמת.

[בתמונה: בטלה חברתית... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי naturepost לאתר Pixabay][בתמונה: בטלה חברתית... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי naturepost לאתר Pixabay]

[לאוסף המאמרים על 'קבוצות', לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

מקורות והעשרה