פנחס יחזקאלי: ידיד-אויב – אני מעריך אותו, אבל…

[בתמונה: ידיד-אויב... תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי StockSnap לאתר Pixabay]

[בתמונה: ידיד-אויב... תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי StockSnap לאתר Pixabay]

המושג 'ידיד-אויב' (Frenemy אוfrienemy ) הוא אוקסימורון הוא אוקסימורון: שתי מילים שסותרות את עצמן, אבל החיבור ביניהן יוצר משמעות חדשה: זהו גורם שאני חש לו הערכה, הזדהות ואף, לעתים, אהבה, מחד גיסא; אבל, שהאינטרסים המנוגדים שלנו מציבים אותו כאויבי, מאידך גיסא. לכאורה, המצב הזה הוא בלתי אפשרי. למעשה, בעולם מורכב ופרדוקסלי, מצבים כאלה הם חלק מחיינו!

[לריכוז המאמרים על 'מאבק העוצמה', לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 15 באפריל 2022

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר 'ייצור ידע'.

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

המושג 'ידיד-אויב' (Frenemy או frienemy) הוא אוקסימורון: שתי מילים שסותרות את עצמן, אבל החיבור ביניהן יוצר משמעות חדשה:

  • זהו גורם שאני חש לו הערכה, הזדהות ואף, לעתים, אהבה, מחד גיסא;
  • אבל, שהאינטרסים המנוגדים שלנו מציבים אותו כאויבי, מאידך גיסא.

לכאורה, המצב הזה הוא בלתי אפשרי. למעשה, בעולם מורכב ופרדוקסלי, מצבים כאלה הם חלק מחיינו!

המושג הזה הופיע לראשונה במאמר שכתב וולטר וינשל (Walter Winchel) בכתב העת: Nevada State Journal בשנת 1953 במאמר, שכותרתו הייתה: "איך זה לקרוא לרוסים ידיד-אויב?" (?"Howz about calling the Russians our Frienemies"). מאז, הפך למטבע שגור, בעיקר בשפה האנגלית.

[בתמונה: ידיד-אויב... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי Mauricio Delgado לאתר flickr]

[בתמונה: ידיד-אויב... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי Mauricio Delgado לאתר flickr]

סרטים משקפים מציאות: ברבור שחור וברבור לבן...

אחת הסצנות בסרטו המפורסם של דארן ארונופסקי (Darren Aronofsky), ברבור שחור (Black Swan), מתארת את שתי כוכבות הסרט, רקדניות בלט מקצועיות, נינה (נטלי פורטמן) ולילי (מילה קוניס), חולקות נשיקה נלהבת. 

על פני השטח, לילי, הנערה החדשה בחברה, היא נשמה עליזה המבקשת להתיידד עם הבלרינה השקטה והבכירה יותר, נינה. למעשה, שתיהן מתחרות תחרות קשה על תשומת לבו של המנהל האמנותי של חברת הבלט שלהם, תומס לרוי (וינסנט קאסל) 

לילי היא, לכאורה, חברתה של נינה. למעשה, היא אויבתה - 'הברבור השחור' שבין השתיים...

יחסים במקומות עבודה

יחסים בין בכירים במקומות עבודה יכולים להיות מתוארים בכינוי ידיד אויב:

[להרחבת המושג, ''פוליטיקה ארגונית', לחצו כאן] [להרחבת המושג, 'מאבק עוצמה בארגונים', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'תרבות ארגונית', לחצו כאן]

בכרזה: "מנכ"ל - האם מיפית את כל יריביך והתארגנויותיהם? מפה ונטרל אותם בעזרת אבחון וניתוח רשת הארגון...[התמונה המקורית היא תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי 999theone לאתר Pixabay. הכרזה: ייצור ידע]

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי 999theone לאתר Pixabay. הכרזה: ייצור ידע]

שיתוף פעולה תוך תחרות

שיתוף פעולה תוך תחרות (Coopetition) הוא סוג של פעילות משותפת בין מערכות (רזי ויחזקאלי, 2007). זהו מושג חדש יחסית שטרם נמצאה לו מקבילה בעברית, שנמצא בשימוש בעיקר במגזר העסקי, ואינו מופיע בכל המילונים, למרות היותו רלוונטי מאוד גם לתחומים נוספים (למשל, מדינאות).

המונח מהווה שילוב בין המונחים 'Cooperation' ('שיתוף פעולה') ו- 'Competition' (תחרות).

זהו שיתוף פעולה מוגבל, שמתרחש בדרך כלל בתעשיות הפועלות בסביבה דינאמית, המשתנה במהירות. שם נאלצים גופים מתחרים לשתף פעולה ביניהם מחשש שימצאו עצמם לא רלוונטיים מול פיתוחים מוצלחים של גורם שלישי.

[להרחבת המושג, 'שיתוף פעולה תוך תחרות', לחצו כאן]

בתרשים: שיתוף פעולה תוך תחרות (Coopetition) הוא סוג של פעילות משותפת בין מערכות (רזי ויחזקאלי, 2007). זהו מושג חדש יחסית שטרם נמצאה לו מקבילה בעברית, שנמצא בשימוש בעיקר במגזר העסקי, ואינו מופיע בכל המילונים, למרות היותו רלוונטי מאוד גם לתחומים נוספים (למשל, מדינאות). המונח מהווה שילוב בין המונחים 'Cooperation' ('שיתוף פעולה') ו- 'Competition' (תחרות). זהו שיתוף פעולה מוגבל, שמתרחש בדרך כלל בתעשיות הפועלות בסביבה דינאמית, המשתנה במהירות. שם נאלצים גופים מתחרים לשתף פעולה ביניהם מחשש שימצאו עצמם לא רלוונטיים מול פיתוחים מוצלחים של גורם שלישי. הכרזה: ייצור ידע

[התרשים: 'ייצור ידע']

יחסים בינלאומיים: יחסי ישראל-רוסיה בעשור האחרון

דוגמה מתחום אחר היא השימוש במונח ידיד-אויב בהקשר ליחסי ישראל רוסיה, לאחר העמקת המעורבות הרוסית במזרח התיכון, כששתי המדינות, למרות הידידות, ההערכה ואף האהבה (מיליון יוצאי רוסיה חיים בישראל ומרגישים אליה אהבה עזה...), מצויות יותר ויותר משני צידי המתרס האסטרטגי.

[להרחבת המושג: 'אסטרטגיה', לחצו כאן]

[בתמונה: ידיד-אויב - נתניהו כראש ממשלה וולדימיר פוטין, שליט רוסיה...  לתמונת המקור לחץ כאן. הצלם: © AFP 2016/ JİM HOLLANDER]

[להרחבה על יחסי ישראל-רוסיה, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

[לריכוז המאמרים על 'מאבק העוצמה', לחצו כאן]

מקורות והעשרה

One thought on “פנחס יחזקאלי: ידיד-אויב – אני מעריך אותו, אבל…

  1. Pingback: הכל על מאבק העוצמה באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *