פנחס יחזקאלי: דינאמיות – שינוי התנהגות המערכת על ציר זמן

תקציר: דינאמיות (The dynamic nature of reality) היא המתמטיקה של האבולוציה. היא מאפשרת לנו להבין כיצד דברים משתנים. זהו השינוי של התנהגות המערכת על ציר זמן. דינאמיות מהווה את אחת הסיבות למורכבות (Complexity). קיומה או היעדרה של דינמיות הם סימן מאפיין של מערכות.

[בתמונה: הכל דינאמי... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי AbelEscobar לאתר FIXABAY]

המאמר עודכן ב- 19 בפברואר 2021

אנו חיים בתקופה שבה השינויים כה מואצים, עד כי אנו מתחילים לראות את ההווה רק כאשר הוא כבר נעלם... (רד לנג)

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

דינאמיות (The dynamic nature of reality) היא המתמטיקה של האבולוציה. היא מאפשרת לנו להבין כיצד דברים משתנים. זהו השינוי של התנהגות המערכת על ציר זמן. דינאמיות מהווה את אחת הסיבות למורכבות (Complexity). קיומה או היעדרה של דינמיות הם סימן מאפיין של מערכות.

דוגמה קיצונית להשתנות על ציר זמן היא הרובה הבריטי בס החומה (Brown Bess; ראו תמונה למטה), שנכנס לשירות בערך ב- 1700, ובשינויים ובשיפורים קלים בלבד היה הרובה הבריטי התקני עד אמצע המאה ה- 19. מה אורך החיים של טכנולוגיה / מוצר כיום, לפני שהוא מתיישן? (הכט, 1999, ע' 9).

דוגמה אחרת היא מכונת הדפוס, שלקח לה מאות שנים לחלחל אל תוך החברה. האינטרנט עשה זאת תוך עשורים בודדים בלבד (פרידמן ומנדלבאום, 2012) והאיי-פון, תוך פחות משנה!

[להרחבת המושג: 'מורכבות', לחצו כאן]

[בתמונה: הרובה בס החומה. התמונה נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Antique Military Rifles. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 2.0]

אנו חווים דינאמיות בקצב החיים שלנו ובקצב השינויים שחלים בו. אני מצויים בעידן שניתן לכנותו, "עידן ההאצה", המאופיין בין היתר בדינאמיות הולכת וגוברת של מציאות חיינו. המציאות שבה אנו חיים מאיצה יותר ויותר:

  • מתקופה המאופיינת ביציבות מתמשכת, עם שינויים מדי פעם (עד סוף שנות ה- 80 של המאה הקודמת)...
  • עברנו לתקופה המאופיינת בשינויים מהירים עם הפסקות קצרות של יציבות (מסוף שנות ה-80 עד סוף שנות ה- 90 של המאה הקודמת).
  • ומאז תחילת המילניום אנו חיים במאפיינים של שינוי מתמיד כמצב קבוע. עידן זה מאופיים בשינוים דרמטיים כלל עולמיים משמעותיים; בניהם: גלובליזציה, מהפכת המידע, תנופת התפתחות טכנולוגית, ניידות מוגברת של סחורות ואנשים עוד.

בעידן זה התפיסות הרווחות של החשיבה המערבית המודרנית מאבדים במהירות את הרלוונטיות שלהם.

דינאמיות של מערכות מורכבות

החלוקה של מטרת המערכת המורכבת ליעדים מוחשיים ולמשימות מפורטות, היא שמעניקה לה את ה- דינאמיות שלה (נוה, 2003, ע' 34).

ככל שהארגון קרוב יותר למצב התפיסתי של סף הכאוס הוא דינאמי יותר ולהיפך. ככל שהוא קרוב לקיפאון נעלמת הדינאמיות ועמה יכולתו להתאים עצמו למציאות.

גוף דינאמי מפתח חוסן ויכול להפוך "אנטי שביר" ולהיפך: גוף לא דינאמי הוא גוף פגיע.

[בתמונה משמאל למעלה: ספרו של נסים ניקולס טאלב: "אנטי שביר. איך לשרוד ולנצח בעולם של ברבורים שחורים", שראה אור בהוצאת דביר, ב- 2012. אנחנו מאמינים שאנו עושים בתמונה שימוש הוגן]

[להרחבת המושג 'מטרה של מערכת מורכבת', לחצו כאן] [להרחבת המושג, 'מערכת מורכבת', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'אנטי שביר', לחצו כאן]

העמקה

  • סרטון המראה את הדינאמיות של הגבולות באירופה. הוא רחוק מאוד מלהיות מדויק, אך ממחיש היטב את ענייננו:

.

מקורות