הממד הסמוי בפעילות השלטונית באתר ייצור ידע

[בתמונה: הממד הסמוי... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי Brian Evans לאתר flickr]

[בתמונה: הממד הסמוי... תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי Brian Evans לאתר flickr]

להתנהלות שלטונית יש שני ממדים: גלוי וסמוי. כיוון שקיימות מגבלות על הממד הגלוי, חייב כל שלטון לפעול גם הממד הסמוי. ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו באתר 'ייצור ידע', אודות הממד הסמוי בפעילות השלטונית והשלכותיו, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה נעימה!

.

רוב פעולות השלטון בולטות לעין. אולם יש פעולות שנוח לשלטון - ופעמים רבות גם נכון - להרחיק עצמו מהם ולא לקחת עליהם אחריות. מכאן, שלהתנהלות שלטונית יש שני ממדים: גלוי וסמוי. כיוון שקיימות מגבלות על הממד הגלוי, חייב כל שלטון לפעול גם הממד הסמוי. גם לממסד השואף לתקינות נוהלית, חשובה לעתים היכולת לפעול, ללא הכורח ליטול אחריות.

שאלת יסוד במדע המדינה היא, האם ניתן לדרוש מהתנהלות שלטונית להתנהל רק בתהליכים סדורים, גלויים ומושלמים מבחינת הנוהל התקין; או, האם מותר לה להתנהל בעורמה; ולקיים במקביל שתי מגמות סותרות, אחת גלויה ואחרת סמויה? אחת "מעל השולחן" והשנייה "מתחת לשולחן", מתחת לרדאר?

המחלוקת כאן נוגעת לעצם האידאל של מדינה מתוקנת. על פי דעה אחת, התנהלות כפולה מעין זו פסולה. על פי הדעה האחרת, התנהלות כזו לגמרי נדרשת ולכן גם ראויה, באשר היא מבטאת את כורח החיים השלטוניים, כפי שהנם בעולמנו המורכב.

ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו באתר 'ייצור ידע', אודות הממד הסמוי בפעילות השלטונית והשלכותיו, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה נעימה:

אוספי מאמרים נוספים רלוונטיים:

גרשון הכהן

אלוף במילואים גרשון הכהן כיהן בתפקידיו האחרונים בשירות פעיל בצה"ל, כמפקד המכללות הצבאיות וכמפקד הגיס הצפוני. הוא פרש משירות פעיל בספטמבר 2014, לאחר 41 שנות שירות‏. בעל תואר שני בפילוסופיה ובספרות השוואתית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. נשוי ואב ל-3 ילדים.

פנחס יחזקאלי

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר 'ייצור ידע'.

אלעד רזניק

'הגמל הלועס' - תמונת העט של אלעד רזניק

.

.

.

.

.

.

[בכרזה: האלוף גרשון הכהן על הממד הסמוי בפעילות השלטונית: קברניט חייב להפנים את מגבלות המימד הגלוי בהתנהלות השלטונית. מגבלות אלה מחייבות שימוש במהלכים משלימים סמויים, עמומים ובעלי פוטנציאל של חמיקה מאחריות! התמונה המקורית היא צילום מסך. הכרזה: ייצור ידע]

[בכרזה: האלוף גרשון הכהן על הממד הסמוי בפעילות השלטונית... התמונה המקורית היא צילום מסך. הכרזה: ייצור ידע]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *