חוק תפיסות העוצמה: חולשת החזק…

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי EliasSch לאתר Pixabay]

[לאוסף המאמרים על משא ומתן, לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

ב-5 בנובמבר 2014, פרסם אלון תובל בכתב העת 'מידה' תיאוריה על הסיבות שגרמו ליצחק רבין ללכת להסכמי אוסלו (תובל, 2014). על פי תובל, בניגוד לתדמית המקובלת, רבין לא יזם את הסכמי אוסלו מתוך תחושת עצמה וביטחון. להפך: תחושת קטסטרופה וסכנה, לצד אכזבה מביצועי צה”ל גרמו לו לתור אחר מוצא מדיני.

כותב תובל: "נהוג לתאר את יצחק רבין כאסטרטג גאון בעל כישורים אנאליטיים, שתפיסת עולמו הייתה ריאל-פוליטית ועמדותיו נגזרו בעיקר מן המניע הביטחוני והעוצמה הצבאית. על פי תיאור זה, ניתח רבין בתחילת שנות ה-90 את מצבה האסטרטגי של ישראל, והסיק כי בתקופה שאחרי קריסת ברית-המועצות והניצחון האמריקני במלחמת המפרץ, ישראל נמצאת במצב הטוב ביותר בתולדותיה. ניתוח זה הביא את רבין למסקנה כי זהו הזמן המתאים לנהל משא ומתן מעמדה של כוח כזה שיחזק את מעמדה האזורי ויקבע אותה כאחת מאבני היסוד של הסדר העולמי החדש.

ואולם, על אף הפופולריות שלו, מצג זה נתקל בקשיים רבים. שהרי אילו ישראל ניהלה משא ומתן מעמדת כוח הרי שהיא הייתה המכתיבה את התנאים למדינות ערב, שהיו נאלצות לוותר על דרישותיהן בתמורה להסכם. אך כשבוחנים את התנהלותו של רבין מתגלה דפוס הפוך בתכלית: רבין חיזר במרץ אחר מדינות ערב, פתח במגעים רבים במקביל, והיה מוכן להציע ויתורים מפליגים מראש, אף לפני תחילת השיחות עצמן.

כאשר בוחנים את עמדותיו של רבין במשך התקופה מתגלה כי בניגוד לפרשניו המאוחרים, רבין פעל מתוך מצוקה אסטרטגית קשה, והיה משוכנע שהקטסטרופה נמצאת מעבר לפינה. על רקע זה, ההגמוניה האמריקנית שנוצרה באזור יצרה בעיניו הזדמנות בלתי חוזרת להגן על בטחונה של ישראל באמצעות הסכמי שלום ובחסות ערבויות בינלאומיות...".

[לריכוז המאמרים על 'עוצמה', לחצו כאן]

[לכתבה המלאה של אלון תובל ב'מידה', לחצו כאן]

להתנהגות של החזק מתוך תחושת חולשה יש שם: 'חוק תפיסות העוצמה'...

חוק תפיסות העוצמה - המשגה

(דרי ונאור, 1997, ע' 55) (Kaufman, 1981, p. 4).

חוק תפיסות העוצמה (The Law of the Perceptions of Power) של הרברט קאופמן (Kaufman) גורס כי בעל עוצמה נתפס בעיני המתבונן מן הצד ככל יכול; בעוד הוא עצמו חווה דווקא את שבירות העוצמה ואת גבולותיה.

על כן, עלול בעל סמכות להימנע מלפעול, לא משום שהוא חסר סמכות, אלא כיוון שהוא רואה את המכשולים שעל דרכו ביתר חדות, מכל אדם אחר.

החוק, מטבע הדברים, גם מספק תירוץ למחדלים לא מעטים הנובעים מכך שקברניט מעריך את כוחו בתחושת חסר...

[לאוסף המאמרים על משא ומתן, לחצו כאן]

מקורות והעשרה

One thought on “חוק תפיסות העוצמה: חולשת החזק…

  1. Pingback: משא ומתן באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *