פנחס יחזקאלי: 'אידיוטים שימושיים' והנזק שהם גורמים…

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Free-Photos לאתר Pixabay]

עודכן ב- 7 בספטמבר 2022

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

פרולוג: מתנצלים על מסעי הצלב...

הסופר, העיתונאי והפרשן הפוליטי, דאגלס קיר מאריי (Douglas Kear Murray), מספר בספרו: המוות המוזר של אירופה (The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam; ראו תמונת כריכה משמאל למטה) כי בתקופת המשברים התכופים בשיחות השלום שבעין הישראלים לפלסטינים, ראיין עיתונאי את יאסר ערפאת במשרדו שברמאללה:

"לקראת סוף הריאיון הגיע אחד מעוזריו של ערפאת למשרדו של היו"ר כדי להכריז שהמשלחת האמריקנית נמצאת במקום. העיתונאי תהה בינו לבין עצמו אם נתקל בטעות בגילוי בלעדי, ושאל את היו"ר מיהם אותם אמריקנים הנמצאים בחדר הסמוך. "זאת משלחת אמריקנית שמסיירת באזור כדי להתנצל על מסעי הצלב", אמר ערפאת. ואז הוא, וגם אורחו, פרצו בצחוק גדול.

מאריי כותב עוד, כי "שניהם ידעו שלאמריקה לא הייתה כל מעורבות במלחמות של המאה האחת עשרה עד השלוש עשרה. אך ערפאת, מצדו, שמח לרצות כל אדם שלדעתו היה עשוי להועיל לו מבחינה פוליטית (מאריי, 2019, ע' 463).

לתופעה הזו יש שם: אידיוטים שימושיים; וזה נושא המאמר הנוכחי.

[בתמונה משמאל: כריכת הספר: המוות המוזר של אירופה לדאגלס מאריי, שראה אור בפברואר 2019, בהוצאת סלע מאיר. אנו מאמינים שאנחנו עושים בתמונה שימוש הוגן].

המשגה

אידיוטים שימושיים (Useful idiots) הוא כינוי לגורמים שונים - גם לאנשים תמימים - שדבקותם בערכים מנוצלת להשגת מטרות זרות, על ידי מניפולטורים.

אידיוטים שימושיים גמורים הם כאלה שההיסטוריה חרצה את דינם ככאלה, כמו למשל אותם תומכים של הזוועות שביצעו המשטרים הקומוניסטיים ברוסיה ובמזרח אירופה. ככל שהשימוש במונחים הללו עובר מההיסטוריה להווה, הוא שנוי יותר במחלוקת; ומהווה רק חלק מהשיח הפוליטי ומהמאבק בין מחנות קוטביים בדעותיהם.

אבל למה אידיוטים? כיוון שהם פועלים כנגד עצמם. לא רק שהם משרתים מניפולטור זר, הם גם יהיו הראשונים שיושלכו על ידיו לאש בבוא העת.

מקור המושג

מקורו של המושג ברוסיה הקומוניסטית, והוא מיוחס לולדימיר איליץ' לנין, שכינה כך את אותם ליברלים, סוציאליסטים וקומוניסטים במערב, שהתלהבו מהמהפכה הקומוניסטית; שתמכו באופן אוטומטי בכל מעשיה; ושנוצלו על ידי הסובייטים להשגת מטרותיהם. הם מצאו הנמקות לכל מעשה בעייתי שביצעו הקומוניסטים - כמו הטיהורים - וסנגרו עליהם (הביטוי המדויק היה אז: "האידיוטים השימושיים מהמערב") (ויקיפדיה: אידיוטים שימושיים).

[לאוסף המאמרים על ההיבטים השונים של מטרה, לחצו כאן]

בכרזה: מקורו של המושג ברוסיה הקומוניסטית, והוא מיוחס לולדימיר איליץ' לנין, שכינה כך את אותם ליברלים, סוציאליסטים וקומוניסטים במערב, שהתלהבו מהמהפכה הקומוניסטית; שתמכו באופן אוטומטי בכל מעשיה; ושנוצלו על ידי הסובייטים להשגת מטרותיהם. הם מצאו הנמקות לכל מעשה בעייתי שביצעו הקומוניסטים - כמו הטיהורים - וסנגרו עליהם (הביטוי המדויק היה אז: "האידיוטים השימושיים מהמערב") (ויקיפדיה: אידיוטים שימושיים) [התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי OpenClipart-Vectors לאתר Pixabay. הכרזה: ייצור ידע]

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי OpenClipart-Vectors לאתר Pixabay. הכרזה: ייצור ידע]

האזכור המוקדם ביותר של המונח נמצא ב-1948 במאמר בניו יורק טיימס. מאז, הוא שימש ככינוי גנאי לתומכי הקומוניסטים במערב בתקופת המלחמה הקרה (ויקיפדיה: אידיוטים שימושיים).

מאז זכה המושג לשימושים בהקשרים שונים. למשל, לגבי קבוצות ואנשים המביעים תמיכה בדיקטטורותארגונים רדיקליים וקבוצות טרור אסלאמיסטיות. לעיתים, קבוצות שמאל רדיקליפעילי שלוםפציפיסטים ואף ארגוני זכויות אדם מכונים על ידי מתנגדיהם "אידיוטים שימושיים של האסלאם". המשתמשים במונח זה טוענים שחלק מארגונים אלה, החורתים על דגלם את עקרונות ההומניזם וזכויות האדם, מעלימים-עין ממעשי זוועה, טבחטרורפרעותפשעים נגד האנושות והפרות זכויות אדם שלא היו נסבלים במדינות מערביות, מצד הארגונים בהם הם תומכים (ויקיפדיה: אידיוטים שימושיים).

יש המסבירים תופעה זו בגזענות של ציפיות נמוכות, שלטענתם קיימת בקרב אותם ארגונים, הגורמת להם להיות סלחנים לגבי מעשי זוועה והפרות זכויות אדם מצד אותם ארגונים וקבוצות הנתפשים כנחותים מוסרית מהעולם המערבי הנאור והדמוקרטי (ויקיפדיה: אידיוטים שימושיים).

הנה למשל, שימוש שנעשה במושג הזה בהקשרים פוליטיים באוסטרליה:

שאול (סול) דייוויד אלינסקי (Saul David Alinsky) היה פעיל שמאל רדיקאלי ותאורטיקן פוליטי יהודי-אמריקאי' התפרסם במיוחד בעקבות ספרו: "כללים לרדיקלים" ("Rules for Radicals"), שיצא לאור ב-1971. ברק אובמה והילרי קלינטון תמכו בצעירותם בעקרונות אלינסקי. המודעה מזהירה אנשים מפני הסכנה להפוך לאידיוטים שימושיים שלהם:

[למקור התמונה, לחצו כאן]

ומה בישראל?

גם בישראל יש כאלה, שההיסטוריה חרצה את דינם כאידיוטים שימושיים; וכאלה שרק ימים יגידו אם הם מכונים כך בצדק.

היום אפשר כבר לקבוע בוודאות, כי אידיוטים שימושיים גמורים הן למשל מפלגות השמאל בשנות החמישים והשישים של המאה העשרים, שקידשו כמעט כל דבר שהתרחש בברית המועצות. האירוע המוכר ביותר בהקשרים הללו היה מותו של סטאלין. וביטויי הצער שהתלוו לכך.

לדוגמה, הנה כותרתו של העיתון היומי על המשמר, מה- 6 במאי 1953, שהפכה במהרה לאחד המסמכים המצוטטים ביותר בתולדות הפוליטיקה הישראלית. "מפלגת הפועלים המאוחדת", נאמר בה, "נחרדה לשמע האסון הגדול אשר ירד על עמי ברית המועצות, על הפרולטריון העולמי ועל כל האנושות המתקדמת, בהילקח המנהיג הגדול והמצביא המהולל, יוסף ויסאריונוביץ' סטאלין":

[מקור התמונה: באדיבות אתר נוסטלגיה]

והנה עוד מודעת אבל של הקיבוץ הארצי - השומר הצעיר:

ועוד מודעה אחת לקינוח:

במרחק הזמן, לקרוא ולהתגלגל מצחוק...

מאמרים על אידיוטים שימושיים באתר ייצור ידע

פנחס יחזקאלי: המפכ"ל שבתאי לומד שאידיוטיים שימושיים רק מתחלפים

הייתה זו זהבה גלאון - המנהיגה החדשה של חסידי "הדו הקיום בכל מחיר, ולמרות הכל" - שלימדה אותו ואותנו, ש"אידיוטים שימושיים" שהופכים לנטל - כאלה שלא ניתן כבר להשתמש בהם אפקטיביות - אפשר ונכון גם להחליף. בתגובה לרצח הכפול בלוד ב- 6 בספטמבר היא קבעה ששבתאי הוא מינוי פוליטי - של נתניהו כמובן - ושאיננה סבורה שהוא צריך להמשיך...

פנחס יחזקאלי: משטרת ישראל – האידיוט השימושי של הרשימה המשותפת

עד יום שישי, ה- 26 בפברואר 2021 הייתה הרשימה המשותפת במצב פוליטי קשה. המצביעים התרחקו. חלק אף תמכו פומבית במפלגה שחרטה על דגלה כניסה לקואליציה ולממשלה, רחמנא ליצלן. רק 'אידיוט שימושי' אחד יכול היה לחולל נס ולקבץ חזרה את הבוחרים האבודים: משטרת ישראל...
.
.

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

מקורות והעשרה

10 thoughts on “פנחס יחזקאלי: 'אידיוטים שימושיים' והנזק שהם גורמים…

 1. Pingback: פנחס יחזקאלי: מסע ההישרדות המופלא של המפכ"ל מסתיים - ייצור ידע

 2. Pingback: פנחס יחזקאלי: מסע ההישרדות המופלא של המפכ"ל מסתיים - ייצור ידע

 3. Pingback: פנחס יחזקאלי: הקלף האחרון של איתמר בן גביר - ייצור ידע

 4. Pingback: פנחס יחזקאלי: עשר כרזות על פוליטיקה, צבא ומדינאות: אוסף 37 - ייצור ידע

 5. Pingback: פנחס יחזקאלי: המפכ"ל שבתאי לומד שאידיוטיים שימושיים רק מתחלפים - ייצור ידע

 6. Pingback: פנחס יחזקאלי: משטרת ישראל - האידיוט השימושי של הרשימה המשותפת - ייצור ידע

 7. Pingback: פנחס יחזקאלי: משטרת ישראל - האידיוט השימושי של הרשימה המשותפת - ייצור ידע

 8. Pingback: פנחס יחזקאלי: שרשרת החלמאות האסטרטגית נמשכת - ייצור ידע

 9. Pingback: אלעד רזניק: מכירת נשק לאמירויות? - ייצור ידע

 10. על אף שאינו חלק מההגדרה המקורית זה מבהיר את הנקודה:
  אידיוטים שימושיים בעצם פועלים כנגד עצמם. כלומר, הם לא רק משרתים מניפולטור זר, אלא גם יהיו הראשונים שיושלכו על ידיו תחת הגלגלים בבוא העת, כי הם למעשה חלק מהדבר שאותו עריץ פועל כנגדו.
  הם, באנלוגיה מוחשית ולא כסתם כינוי גנאי, גורם סרטני שהחל לתקוף את האורגניזם החברתי שלהם כחלק מעזרה לגוף הקרצינוגני שחדר לאורגניזם.
  מדובר תמיד באנשים קיצוניים, כי הם תמיד מתעלמים מהרבה ערכים חברתיים בדרך להשלטת הערך העליון ששכנע אותם. לרוב הם נוחים להשפעה תחת כל מעטה של שכנוע עמוק של הדובר בדבריו. ההחלטיות של הדובר מושכת אותם כמו ברחשים לאור הנר ובאמת לא אכפת להם להישרף בלהבה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *