פנחס יחזקאלי: (כמעט) הכל על פסיכופתים

[בתמונה: פסיכופתית... התמונה המקורית היא תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי Juergen_G לאתר Pixabay]

[בתמונה: פסיכופתית... התמונה המקורית היא תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי Juergen_G לאתר Pixabay]

פסיכופתיה (psychopath) היא הפרעת אישיות, המהווה סוג של שיגעון; אולם, בעוד משוגעים גמורים לוקים, הן בתפיסת המציאות שלהם והן בהתנהגותם, פסיכופתים ניחנים בתפיסת מציאות ריאלית, אבל התנהגותם סוטה מבחינה חברתית. פסיכופתים אינם רק עבריינים ורוצחים. נמצא אותם באחוזים גדולים במשרות המבטאות עוצמה: בניהול, בעסקים ובפוליטיקה, ובוודאי במסגרות כוחניות, כמו: בצבא, במשטרה ובכוחות הביטחון האחרים...

[לקובץ המאמרים אודות 'אלימות נגד נשים', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על התעללות בילדים, לחצו כאן]

הדף עודכן לאחרונה ב- 23 בפברואר 2022

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר 'ייצור ידע'.

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

אחד או שניים מכל מאה אנשים הם פסיכופתים; במקצועות מסוימים ובהקשרים מסוימים, מספרם גדול הרבה יותר. על כן, אין פלא שהם חוזרים שוב ושוב לעמודי החדשות שלנו... הפסיכופת האחרון – שנכנס לחיינו בסערה – הוא, מי שמכונה, נוכל הטינדר...

כותבת בהקשר זה ד"ר לירז מרגלית (מרגלית, 2022):

ניתוח מערכות היחסים של שמעון חיות המכונה ׳נוכל הטינדר׳, מגלה על דפוס פעולה קבוע ומתוחכם. כדי לעמוד בו לאורך זמן יש צורך בשילוב בין תחושת גרנדיוזיות, אינטליגנציה רגשית, חוסר פחד ואפס אמפתיה ורגש, במילים אחרות פסיכופתיה, מקיאווליזם ונרקיסיזם – סט תכונות אישיות הידועות בשם השלישיה האפלה.... (מרגלית, 2022)

ד"ר לירז מרגלית ב- N12: נוכל הטינדר הוא הרבה מעבר לפסיכופת: כך הצליח שמעון חיות להפיל את קורבנותיו בשמעון חיות, או בשמו השני "סיימון לבייב" מסתתרות שלוש תכונות מפחידות שהשילוב שלהן עלול להיות קטלני • אבל כל אלו לא מספיקות בשביל להפיל את הנשים ברשת ולגרום להן לפתוח את הארנק • הדרך של נוכל הטינדר להשגת מטרותיו מתחילה קודם כל בבחירת הקורבן וסופה בשפיות מעורערת

[למאמר המלא של ד"ר לירז מרגלית ב- N-12, לחצו כאן]

פסיכופתיה מהי?

פסיכופתיה או פסיכופטיה היא ההפרעה הנפשית המסוכנת ביותר, משום שפסיכופתים אינם חשים אשמים על מעשיהם (אינדיג ואח', ללא תאריך).

המושג פסיכופתיה (psychopath) הוא שילוב של שני מילים: פסיכו (נפש) ופתוס (ייסורים). זוהי הפרעת אישיות מולדת - וגם מושפעת מסביבה - המהווה דרך יוצאת-דופן לעיבוד מידע במוח האנושי. היא בעצם סוג של מחלת נפש;  אולם, בעוד 'משוגעים' גמורים לוקים, הן בתפיסת המציאות שלהם והן בהתנהגותם, פסיכופתים ניחנים בתפיסת מציאות ריאלית, אבל התנהגותם סוטה מבחינה חברתית (ויקיפדיה: פסיכופתיה). משמע, "הם יודעים מה זה מצפון, הם יודעים מה נכון ומה לא, אבל מרגישים שלהם זה לא נוגע. זה חל על אחרים. על פשוטי העם. המעשים שלהם נועדו לתקף את זה שיש להם זכויות יתר. שהם שונים. שהם מעבר. לפעמים גם מעבר לחוק" (שני, 2018).

אחד מחלוצי חקר הפסיכופתיה, רוברט הר (Robert D. Hare), הגדיר פסיכופתים כ"טורפים חברתיים שמקסימים, מתמרנים וחורשים את דרכם בחיים באכזריות, משאירים אחריהם זנב של לבבות שבורים, ציפיות מנופצות וארנקים ריקים. חסרי מצפון ואמפתיה לחלוטין, ולוקחים באנוכיות כל מה שהם רוצים. מפרים נורמות חברתיות וציפיות, ללא שמץ של אשמה או חרטה".

רוברט הר (Robert D. Hare), חלוץ בחקר הפסיכופתיה: פסיכופתים הם "טורפים חברתיים שמקסימים, מתמרנים וחורשים את דרכם בחיים באכזריות, משאירים אחריהם זנב של לבבות שבורים, ציפיות מנופצות וארנקים ריקים. חסרי מצפון ואמפתיה לחלוטין, ולוקחים באנוכיות כל מה שהם רוצים. מפרים נורמות חברתיות וציפיות, ללא שמץ של אשמה או חרטה"... הכרזה: ייצור ידע

[הכרזה: ייצור ידע]

פסיכופטים, מעצם בעייתם, אינם מטופלים בדרך כלל. טוב להם במצבם. הם רואים עצמם נעלים על אחרים. הם מתכחשים לקיומה של בעיה, מסרבים לבקש עזרה, ודוחים כל ניסיון להיטיב את מצבם ולהקל עליהם.

הפסיכולוגית הקלינית, אפרת הראל הימן

על פי הפסיכולוגית הקלינית, אפרת הראל הימן, שיעור הפסיכופתים באוכלוסייה גבוה. אחד או שניים ממאה — פסיכופת. רבים מהם אינם מאובחנים. הם מסתובבים בינינו - חלקם בתפקידים בכירים - מבלי שנדע על כך, הם מוערכים מבחינה ציבורית, ונתפסים כאנשים מקסימים ונחמדים (שני, 2018).

אפילו בזוגיות אפשר להחמיץ את זה, וזה ממש לא מוגבל למערכות יחסים זוגיות. זה יכול להיות בוס, חברה טובה, אפילו ההורה שלנו. פסיכופתים הם ממש כמו אמני אשליות. הם מבינים ויודעים איפה החולשות של התפיסה האנושית שלנו, של המודעות שלנו, של הרגשות שלנו — ולשם הם נכנסים. יש אנשים שנמצאים במערכות יחסים ארוכות טווח עם פסיכופתים, והם אפילו לא יודעים את זה. הדרך העיקרית לזהותם היא דרך קרבנותיהם... (שני, 2018).

[מקור תמונתה של הראל-הימן משמאל: פייסבוק]

"על פסיכופתיה"- אפרת הראל-היימן בתכנית "עושים סדר" עם בן כספית:

הלוגו של עיתון הארץ

[למאמר המלא עם הפסיכולוגית הקלינית, אפרת הראל הימן, בעיתון 'הארץ', לחצו כאן]

[בתמונה: פסיכופתית... תמונה חופשית שהועלתה על ידי Banana_Joe לאתר photobucket]

[בתמונה: פסיכופתית... תמונה חופשית שהועלתה על ידי Banana_Joe לאתר photobucket]

פסיכופתיה מאופיינת בתכונות הבאות

(ויקיפדיה: פסיכופתיה) (שני, 2018) (איילון, 2012) (אינדיג ואח', ללא תאריך) (ישראל היום, 2017) (Gillespie, 2017)

 • תסביך עליונות - אני ואפסי עוד - כי אין לי תחליף.
 • דחף לא בר כיבוש להשגת עוצמה מכל סוג: כסף, מעמד וכדומה.
 • אנטי חברתיות מובהקת, אגוצנטריות גרנדיוזית; והבעת בוז לקשרים רגשיים.
 • אגואיזם קשוח והתעמרות רגשית: הם מרוכזים בסיפוק הצרכים והדחפים שלהם בקור רוח, תוך נכונות לבצע מעשים מחרידים, ותוך גילוי אכזריות חסרת עכבות וחסרת אמפתיה, ואדישות לרגשות הזולת. מבחינתם, סיפוק הרצונות והדחפים שלהם הוא ערך עליון, וכל הסובבים - כולל בני זוגם וילדיהם - הם כלים לחתור אל המטרה. הם חסרי יכולת לחוש נקיפות מצפון, אשמה, בושה, חרטה, אמפתיה, חמלה, או רגשות עמוקים אחרים כלשהם.
 • פסיכופתים משדרים לרוב התנהגות נורמטיבית לחלוטין כלפי חוץ, תוך זיוף מוכשר של ביטויי אכפתיות, קרבה ואינטימיות ביחסים עם אחרים.
 • פסיכופתים הם אנליסטים מצטיינים: יודעים לאבחן את קרבנם, לזהות את נקודות התורפה שלו וללחוץ עליהם במידה הנכונה על מנת להשיג את מבוקשם, לאורך זמן.
 • מניפולטיביות רבה, שבה הם עושים שימוש בחתירה לשלוט על קרבנותיהם ולנצל אותם.
 • יכולת רבה להרשים בחברה: זאת למרות, שפעמים רבות הביטחון העצמי הרב שהם מפגינים 'הוא באוויר', וחסר הוכחות.
 • אינם מתרגשים: הראש שלהם פנוי תמיד לתכנן ולזכור ולהיות מדויקים. הם מציבים מטרות ומתכננים כל העת.
 • תעוזה: רמות פחד נמוכות כולל סיבולת גבוהה ללחץ, סובלנות גבוהה לאי-ידיעה וסכנה, ביטחון עצמי גבוה ואסרטיביות חברתית.
 • חוסר יכולת לקבל אחריות, ונטייה 'לגלגל' אותה הלאה;
 • תסכולים תכופים והרס עצמי: חיפוש ריגושים הרסניים.
 • דיס-אינהיביציה: שכוללת בעיות בתכנון ובניית תוכנית חיים, ליקויים רגשיים, הנטייה לחפש סיפוקים מיידים על פני תגמולים עתידיים, ושליטה עצמית נמוכה.
 • קסם שטחי: חסרי יכולת ליצור קשרים רגשיים חזקים עם הזולת;
 • שליטה עצמית נמוכה: שליטה לא טובה בדחפים (סף גירוי נמוך), שגורמת להם לאימפולסיביות, לנטייה להתרגז בקלות, ולבצע פעולות חסרות אחריות. 
 • חשדנות כפייתית ותחושה של נרדפות.
 • טפילות, נטייה לחיות על חשבון אחרים. קושי לעמוד בהתחייבויות כספיות. לעתים, פיזור שטרות ללא כיסוי.
 • צרות עין וקנאה ילדותית בהצלחות של אחרים.
 • נטייה לזלזל, להתעלם ו/או להפר מרכים, נורמות ומוסכמות חברתיות ומוסריות נהוגות.
 • רובם ניחנים באינטליגנציה גבוהה מהממוצע. רבים מהם חכמים, מתוחכמים מאוד, בעלי חושים מחודדים, ואינטליגנציה חברתית מאוד מפותחת. לכן, ולמרות מעשיהם, הם מצליחים, בדרך כלל,לחמוק מעונש. צריך להבין שמדובר באנשים מאוד.
 • הם צמאים לתשומת לב, ומקיפים את עצמם במעריצים או מעריצות.
 • הם משקרים ללא הרף: גם כשאין סיבה ממש לשקר – ותמיד יש להם הסבר וצידוק למעשים שלהם. נוטים לבלבל בין דמיון למציאות.
 • הם אף פעם לא אשמים בשום דבר: לפסיכופתים יש נטייה מופלאה למצוא צידוקים להתנהגות הקלוקלת שלהם, אבל הם לא יעשו דבר כדי להשתנות.
 • הם יתכחשו להצהרות ומעשים קודמים שלהם, ויבטלו כל ניסיון להוכיח להם שהם משקרים.
 • הם אינם משמרים קשר שאין בו תועלת. כשיגיעו לנקודה שבה לדעתם אין להם יותר שימוש במישהו, מערכת היחסים תיקטע בחדות, כאילו לא התקיימה מעולם.

[בתמונה: פסיכופתית... תמונה חופשית שהועלתה על ידי nosmofingking לאתר photobucket][בתמונה: פסיכופתית... תמונה חופשית שהועלתה על ידי nosmofingking לאתר photobucket]

איך הפסיכופתים צדים את קורבנותיהם?

[בתמונה: כריכת ספרו של דויד גילספי, 'לאלף אנשים רעילים': המדע של זיהוי והתמודדות עם פסיכופתים בעבודה ובבית"]

כאמור, פסיכופתים הם אנליסטים מצטיינים. דויד גילספי, בספרו 'לאלף אנשים רעילים': המדע של זיהוי והתמודדות עם פסיכופתים בעבודה ובבית' (ראו תמונת כריכה משמאל; ראו כתבה על הספר בישראל היום, 2017) מכנה את הכלי - שבו הם משתמשים - בשם: 'קרס רגשי':

[בתמונה משמאל: כריכת ספרו של דויד גילספי, 'לאלף אנשים רעילים': המדע של זיהוי והתמודדות עם פסיכופתים בעבודה ובבית"]

'קרס רגשי' הוא כלי המיועד למדוד תגובה רגשית. הפסיכופת יספר לקרבנו המיועד סיפור, שיפרוט על מיתרי הרגש שלו; ו/או יתנהג שבאופן שיעורר סימפטיה ו/או חמלה, במינון הנכון. אם הקורבן מגיב בצורה סימפטית ותומכת, מגדיל הפסיכופת באופן מבוקר את המינון, עד שהקורבן הופך כלי בידיו.

ד"ר לירז מרגלית (ראו תמונה משמאל למטה) מתארת כיצד צד נוכל הטינדר את קורבנותיו (מרגלית, 2022):

"הדפוס מתחיל בבחירת קורבן שעונה על דרישות הסף – בחורה הכמהה לקשר וקלה לפיתוי. במקרה של נוכל הטינדר, בחינת הקורבן הייתה מורכבת כיוון שנעשתה דרך פרופיל הטינדר שלכאורה לא חושף הרבה מידע על האדם. חיות (שמו המקורי) פיתח מיומנות - שיפוט אופי על פי הרמזים המועברים בפרופיל. הוא ידע לזהות את אותן קורבנות שמשתוקקות לקשר (מרגלית, 2022)

הלוגו של N-12

תמונות הפרופיל שהציגו ססליה ופרלינה (שתיים מקורבנותיו שהוצגו בסרט של נטפליקס על הנוכל) הראו שהן כמהות לקשר רומנטי, לאהבה, לבחור שיציל אותן. לא סתם הוא בחר את הנשים האלה, הוא ידע בדיוק מה הוא עושה. הוא הקפיד לבחור נשים בעלות רמת אטרקטיביות ממוצעת, בשנות השלושים לחייהן, כאלה שתהיינה מוכנות להאמין שהן מצאו את האחד במידה ויציירו להן את ה׳סטינג׳ והתפאורה הנכונים." (מרגלית, 2022)

[בתמונה משמאל: ד"ר לירז מרגלית. מקור התמונה: פייסבוק]

 • הצעד הראשון ברגע שהקורבן עלה ברשת - מחוות גרנדיוזיות ליצירת רושם של מיליונר שיודע לחיות טוב, לארג׳, נדיב ומפנק. הדייט הראשון היה כולל טיסה במטוס פרטי, ארוחות במסעדות מפוארות שבהן נהג להזמין את כל התפריט בעוד הוא משלם על הכל.
 • בשלב הבא חיות ידע להתאים את חליפת המרמה בדיוק על פי מידותיהן של הנשים שכבש, תוך ניצול קר של נקודות החולשה - בין אם מדובר בחוסר ביטחון, צורך במשמעות או בכל דבר אחר שיוסיף צבע לחייהן. פסיכופתים מתאפיינים באינטליגנציה רגשית מאד גבוהה, הם יודעים ללחוץ על הכפתורים הנכונים ולמכור לכל אחת בדיוק את מה שהיא רוצה לשמוע.

גם נוכל הטינדר עשה שימוש ב'קרס הרגשי': "כאשר חיות, פוגש לראשונה קורבן פוטנציאלי, הוא עושה שימוש בטכניקה המכונה 'קרס רגשי' - מדידה של עוצמת התגובה הרגשית של הקורבן למחוות שונות וכך ידע לנתח עד כמה ניתן לנצלה, כמה ניתן לסחוט ממנה. " (מרגלית, 2022).

[בתמונה: קרס רגשי... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי ds_30 לאתר Pixabay]

[בתמונה: קרס רגשי... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי ds_30 לאתר Pixabay]

טיפוסים של פסיכופתים

[מקור תמונתו של פרופ' צבי זמישלני: אתר DoctorsOnly. שם הצלם אינו ידוע]

פרופ' צבי זמישלני, מנהל המרכז לבריאות הנפש גהה (ראה תמונה משמאל) מונה ארבעה פרופילים עיקריים של פסיכופתים (איילון, 2012):

[מקור תמונתו של פרופ' צבי זמישלני: אתר DoctorsOnly. שם הצלם אינו ידוע]

פרופיל ראשון: העבריין: בקבוצה זו ניתן למצוא את העבריין הסדרתי קר הרוח, הרוצח האלים או השקרן הפתולוגי. "גם אם הם מובאים להסתכלות פסיכיאטרית לא ניתן להתרשם מבעייתם שאותה, ואת העבירה שעברו, הם מכחישים‭,"‬ אומר זמישלני. "מעניין לציין שכ‭75%-‬ מכלל דרי בתי הכלא מוגדרים פסיכופתים‭."‬

עבריין בכיר שהוכר כפסיכופת על ידי שירות בתי הסוהר היה שמעיה אנג'ל. התמונה למטה היא כריכת ספרה של תמי אלעזר, תלמידת תיכון מבית טוב, שהתאהבה בעבריין הבכיר. מתוך הספר ניתן ללמוד על הקסם הרב שידע אנג'ל להפעיל על סביבתו (ועליה), כדי להשיג את מטרותיו:

[כריכת הספר: 'כלואה בשמעיה אנג'ל' שכתבה תמי אלעזר על שמעיה אנג'ל, אהבת נעוריה]

[כריכת הספר: 'כלואה בשמעיה אנג'ל' שכתבה תמי אלעזר על שמעיה אנג'ל, אהבת נעוריה]

[להרחבה על שמעיה אנג'ל, לחצו כאן]

פרופיל שני: הצ'ארמר שובה הלב: "הטיפוס הזה בעיקר נכלל בקרב המאהבים הרומנטיים, שכן יש לו יכולת להקסים. הוא מרעיף, מפנק, מחזר בלהט, עד שמושגת המטרה שהציב לעצמו‭."‬

פרופיל שלישי: המצליחן האולטימטיבי: "הוא רהוט, אלגנטי, בעל בקיאות רבה וידע, בעיקר כלכלי. הוא ינהל קרנות, בנקים, מפעלים, תוך שהוא ממוקד אבל פרש בודד. הוא לא מתעניין באיש על ידו, שאינו משרת את מטרת ההצלחה שלו (ראו בהמשך, על פסיכופתים כמנהלים וכמנהיגים). במקרים שטיפוס כזה נמצא בעולם האקדמיה, הוא יעסוק במחקרים ויכופף את נתוניהם לצרכיו‭."‬

פרופיל רביעי: המתחזה: "הוא זה שיציג את עצמו כטייס, כאיש מוסד, כדיפלומט, וזאת כדי להשיג טובות הנאה מתשומת לב, אהבה ויחס ועד לרכוש, מעמד וכסף":

יאיר קראוס ב- nrg: הכה בשנית: התחזה לטייס ולרופא והונה נשים 6 שנים לאחר שהואשם, חזר לסורו: הוארך מעצרו של אמיר מנור החשוד שהוציא במרמה עשרות אלפי שקלים מנשים, תוך שהתחזה לשלל דמויות. סנגורו: "מכחיש את החשדות המיוחסים לו"

[למאמר המלא של יאיר קראוס ב- nrg, לחצו כאן]

פסיכופתים כמנהלים וכמנהיגים

עוצמה מניעה מערכות מורכבות; והחותרים העקביים והאפקטיביים ביותר לעוצמה, הם הפסיכופתים. אין גדולים מהם בשאפתנות, בתחרותיות בהצבת מטרות ובחתירה בלתי מתפשרת אליהן; וגם בתחושות כמו: 'אני ואפסי עוד' ו'אני מעל החוק ולי מגיע יותר'.

לכן נמצא אותם, באחוזים גדולים במשרות המבטאות עוצמה: בניהול, בעסקים ובפוליטיקה, ובוודאי במסגרות כוחניות, כמו: בצבא, במשטרה ובכוחות הביטחון האחרים.

ד"ר פנחס יחזקאלי על פסיכופתים: עוצמה מניעה מערכות מורכבות; והחותרים העקביים והאפקטיביים ביותר לעוצמה, הם הפסיכופתים. אין גדולים מהם בשאפתנות, בתחרותיות, בהצבת מטרות ובחתירה בלתי מתפשרת אליהן; וגם בתחושות כמו: 'אני ואפסי עוד' ו'אני מעל החוק ולי מגיע יותר'. לכן נמצא אותם, באחוזים גדולים במשרות המבטאות עוצמה: בניהול, בעסקים ובפוליטיקה. הכרזה: ייצור ידע

[בכרזה: ד"ר פנחס יחזקאלי על פסיכופתים. הכרזה: ייצור ידע]

מחקרים מלמדים שפסיכופתים אוהבים לנהל: 4 מתוך 100 מנהלים הם הם פסיכופתים. יתרה מכך, פסיכופתים גם חובבים עיסוקים שיש בהם מנהיגות (אינדיג ואח', ללא תאריך) (Szalavitz, 2011):

כתבת הטיים: מחקרים מלמדים שפסיכופתים אוהבים לנהל: 4 מתוך 100 מנהלים הם הם פסיכופתים. יתרה מכך, פסיכופתים גם חובבים עיסוקים שיש בהם מנהיגות

[למאמר המלא באתר הטיים, לחצו כאן]

פסיכופתים כהורים

הורים סוציופתיים הם קרים ומרוחקים ואינם מספקים נחמה או חיבה. הם רואים את הילדים כשלוחה נרקיסיסטית של עצמם. לכן, במקום לטפח ולהשקיע בהם ללא ציפייה לתמורה, הם מצפים שהילדים יוכלו להאדיר את האגו ההורי שלהם (אינדיג ואח', ללא תאריך).

במקום לזכות בטיפוח והכרה, הילד גדל בלי היכרות עם תחושת העצמי שלו. החל מגיל צעיר מאוד, הוא הופך לשק אגרוף עבור הצרכים הנפשיים של ההורה, פיזית או רגשית. ככל שהילד מתפתח ומפתח מודעות,  גובר המאמץ של ההורה להכשיל את המהלך, שכרוך באבדן הילד כחפץ הרקיסיסטי (אינדיג ואח', ללא תאריך).

הרגש האמתי היחיד שחשים הורים סוציופתים הוא כעס. לרוב הם מבטאים אותו בבירור, והילד נותר פגוע ומבולבל עם תחושה שהעולם הוא מקום לא צפוי, חסר הגיון, כאוטי ולא בטוח (אינדיג ואח', ללא תאריך).

הלוגו של מכון טמיר לפסיכותרפיה

[לכתבה המלאה באתר מכון טמיר לפסיכותרפיה, לחצו כאן]

פסיכופתים כבני זוג

מערכת יחסים זוגית עם פסיכופת ידועה בספרות כ'קשר רעיל', ודאי כאשר הזוגיות מתהדקת והקשר מחייב (אינדיג ואח', ללא תאריך). אבל ההתחלה נתפסת על ידי הקרבן 'בצבעים וורודים':

כאנליסט מומחים, הפסיכופת מקסים את קרבנו, בדיוק בצורה שהוא אוהב שיקסימו אותו. הם משקפים את התקוות והחלומות שלו, הם אוהבים את אותם הדברים שהוא אוהב ומתעניינים באותם תחומים. כיוון שנחנו ביכולת מופלאה לאבחן את צרכי זולתם, הם יהיו, פעמים רבות בתחילת הקשר, גם מאהבים מעולים, שידעו בדיוק מה קרבנם אוהב ולמה הוא זקוק, וידאגו לספק לו זאת, במינון הנכון (ישראל היום, 2017) (Gillespie, 2017)

הם יעשו שימוש בחולשות קרבנם, כדי שייקשר אליהם (ישראל היום, 2017)(Gillespie, 2017):

לביישן הם יגרמו להרגיש כאיש המעניין בחדר.

לסובלים מעודף משקל ומדימוי עצמי ירוד הם ירמו להרגיש יפים, מיוחדים ונחשקים.

כדי לזכות באמון ולחלוב מידע, הם משתפים סיפורים מפורטים על חייהם המוקדמים. המטרה המוסווית – לגרום לקרבן לשתף את אותו המידע על עצמו. זה יכול להיות סיפור על ילדות עשוקה, אקס מתעלל, החלמה מסרטן או כל סיפור אחר שנועד להוציא מקרבנם סימפטיה (ישראל היום, 2017) (Gillespie, 2017).

סיפורים אלה, במקרים רבים, אינם נכונים, וחסרים את הפרטים שיאפשרו לקרבן לאמת את הסיפור. המטרה היא לגרום לקרבן להפחית את הגנותיו. הם גם יימנעו מלהציג לפני הקרבן אנשים מעברם. דעתם של האנשים האלה לא בהכרח תהיה טובה עליהם, ולכן הם מרחיקים אותם מקרבנם (ישראל היום, 2017) (Gillespie, 2017).

הם ישתיתו את מערכת היחסים עם הקרבן על טפילות: הקרבן יהיה זה שכמעט תמיד משלם, הפסיכופת יעבור לגור בדירת הקרבן ולא להיפך. הם ישתמשו במכונית הקרבן, ולעתים קרובות, הם ילוו מהקרבן כסף (ישראל היום, 2017) (Gillespie, 2017).

במקביל, הם יחבלו במערכות יחסים קיימות שלו, ויעבדו קשה כדי להרחיק אותו ממשפחה וחברים. הם יגרמו לו להרגיש לא בנוח בחברת אותם אנשים שהרגשתם הכי בטוחים בסביבתם. זאת, כדי שיהיו תלויים ונאמנים רק להם. וגם, כדי למנוע מהקרבן קבלת משוב - היזון חוזר מאחרים על הזוגיות שמצא. הם קנאים, וימנעו באופן פעיל מגע עם בני זוג פוטנציאליים אחרים (ישראל היום, 2017) (Gillespie, 2017).

[להרחבה בנושא משוב - היזון חוזר, לחצו כאן]

אלימות נגד נשים: אולי, במקום כל המחאות וההפגנות חסרות הערך, נתמקד בעיקר: ללמד מגיל הגן מהם הסימנים המעידים של מתעללים פסיכופתים; ונדגיש שוב ושוב, שאין דרך חזרה ואין גם הצלה למי שקושרת את חייה לפסיכופת! [הכרזה: ייצור ידע]

[למאמר של אילנה קוריאל ב- ynet, לחצו כאן. הכרזה: ייצור ידע]

הלוגו של ישראל היום

[לסקירת ספרו של דויד גילספי, 'לאלף אנשים רעילים': המדע של זיהוי והתמודדות עם פסיכופתים בעבודה ובבית בעיתון, ישראל היום, לחצו כאן]

כשמסכות הפסיכופת נסדקות...

הפסיכולוגית הקלינית, אפרת הראל הימן גורסת כי: כשהפסיכופת "מרגיש שהקרבן בידיו, המסכה שלו כבר מתחילה להיסדק. הם סומכים על זה שאנחנו כבר עמוק בתוך האשליה, שיהיה לנו קשה לוותר על ההיאחזות במי שהוא אדם טוב, שאוהב אותנו ודואג לנו."  (שני, 2018).

ברגע שהקרבן 'מתמכר' אליהם, יתחילו הפסיכופתים להתרועע עם אחרים, ולחפש בני זוג פוטנציאליים. זאת, כדי להזכיר לקרבן כמה הוא בר מזל, שזכה בפסיכופת, שדווקא יש לו הרבה אופציות אחרות בכל רגע נתון. כתוצאה מכך חווה הקרבן חרדה מתמדת לגבי מערכת היחסים שלכם (ישראל היום, 2017) (Gillespie, 2017)

כשהקרבן מתחיל להבין שמשקרים לו, הם יתכחשו להצהרות ולמעשים קודמים שלהם, ויבטלו כל ניסיון להוכיח להם שהם שיקרו, כתוצאה מכך עלול הקרבן לסיים שיחות איתם כשהוא מפקפק בשפיות שלו עצמו. פעמים רבות יואשם על ידי הפסיכופת בכך, שהוא  "רגיש מדי" (ישראל היום, 2017) (Gillespie, 2017).

הפסיכופת 'צורב' בקרבנו את התחושה, ששום דבר שיעשה לא טוב מספיק כדי לרצות אותו. הוא לא יחמיץ הזדמנות לתקן או להעיר -  גם על טעויות מזעריות ובשוגג. הפסיכופת אינו מאפשר לפרטנר הזוגי עמו הוא חי לגדול, להתפתח, לצמוח או לעבור שינוי חיובי. גם כאשר מתרחש שנוי לטובה, הוא ידאג להזכיר את העבר והחולשות הכרוניות שתמיד יישארו שם (אינדיג ואח', ללא תאריך).

מרבית האינטראקציות האינטימיות עם הפסיכופת הופכות למעוררות אשמה ובושה. הוא ביקורתי, שתלטן ואף פעם אינו מתגייס לחשוב על הצד השני, מבלי שתהיה לכך תכלית שתוביל לרווח שישיג. הפסיכופת גם אינו מכבד את הגבולות הבין-אישיים, והתמודדות עם סירוב הוא עבורו המלצה בלבד (אינדיג ואח', ללא תאריך).

מרבית הפסיכופתים משתמשים בהגנות סדיסטיות - הם מפיקים הנאה, גם אם הנאה מוכחשת, ממראה סבלו של בן/בת הזוג. בור בלי תחתית - הכול סובב סביבו - סביב מחשבותיו, רצונותיו ורגשותיו." (אינדיג ואח', ללא תאריך).

כשמתקרבים הפסיכופתים למצב שבו מיצו את מה שיכולים היו לקחת מהקרבן, הם מאבדים עניין. הקרבן חווה "טיפולי שתיקה", והדיפה עקבית של ניסיונות להצית מחדש את ההתלהבות בקשר... לעיתים, הם נעלמים לימים שלמים בלי הסבר, בשעה שהם עובדים על השגת הקרבן הבא. אבל, אם הם מרגישים שהקרבן הנוכחי מתרחק מהם בטרם עת, הם ימהרו 'להפציץ' אותו במנת חיבה ותשומת לב גדולה, כדי להשאיר אותו 'על החכה', כל עוד הוא דרוש (ישראל היום, 2017) (Gillespie, 2017).

כשהם יגיעו לנקודה שבה לדעתם אין להם יותר שימוש בקרבן, מערכת היחסים תיקטע בחדות, כאילו לא התקיימה מעולם, כשהם משאירים את הקרבן מרושש, בודד, חסר ביטחון, עם שפיות מעורערת, הלם וריקנות (ישראל היום, 2017) (Gillespie, 2017).

במקרים קיצוניים, הם אף ירצחו את הקרבן, על מנת להשתלט על רכושו ו/או לפנות את הדרך לקרבן הבא.

פסיכופתים כאסירים

לא מפתיע כי הפרעת אישיות אנטי סוציאלית רווחת בקרב אסירים בכלא. בסויה זו מציינים מקורות שונים מספרים שונים:

פרופ' צבי זמישלני מציין כי ‭75%‬ מהכלואים - פסיכופתים (איילון, 2012).

אינדיג ואח' (ללא תאריך) כותבים כי "מחקרים במדינות שונות שבדקו את שכיחות האסירים עם ההפרעה חשפו כי שכיחות ההפרעה היא כ-50% בקרב גברים וכ-20% בקרב נשים".

אבחון פסיכופתים

"הרשימה הפסיכופתית" (psychopathy checklist) היא כלי הערכה פסיכולוגי מקובל, שנוצר בשנות ה-70 המוקדמות, מעין "רשימת מכולת" המאפשרת לפסיכולוגים להעריך ולזהות מאפיינים פסיכופתיים באנשים כדי לקבוע את רמת הסיכון שלהם עבור החברה.

אתר 'הפטריה' אסף מתוכם 16 מאפיינים שמאפשרים לאבחן פסיכופת:

"...

 • נסו לזהות שארם ערמומי ומלאכותי: פסיכופתים נוהגים לעטות על עצמם סוג של מסכה של נורמליות שלרוב משדרת נינוחות וגורמת לאהדה כלפיהם. כחלק מצורת ההתנהגות הזאת, פסיכופתים עשויים לבצע פעולות חיוביות שיגרמו להם לרכוש את אמונו של הקרבן שלהם.

 • האם הוא בעל הערכה עצמית מוגזמת? פסיכופתים יאמינו לרוב שהם חכמים וחזקים הרבה יותר מהסביבה שלהם, ובעיקר הרבה יותר ממה שהם באמת.

 • האם יש לו צורך תמידי בגירויים ותמריצים? שקט, רוגע ושקיעה בהרהורים הם לא נחלתם של הפסיכופתים, שחשים דרך קבע בצורך עז לבידור ופעילות כלשהי.

 • נסו לבדוק האם מדובר בשקרן פתולוגי: פסיכופתיים נוהגים להשתמש בשקרים כל הזמן, החל משקרים לבנים קטנים ועד סיפורים מורכבים וחסרי אחיזה במציאות, במטרה להטעות ולהוליך אתכם שולל.

 • העריכו את רמת המניפולטיביות שלו: פסיכופתיים ידועים בערמומיות וביכולת שלהם לגרום לאנשים אחרים מסביבה לעשות דברים שהם כנראה לא היו עושים במצב רגיל. לצורך כך הם משתמשים ברגשות אשם, מצפון, כוח ושיטות מניפולציה אחרות.

 • חפשו רגשות אשם: אי יכולת להביע רגשות אשם או חרטה היא סימן לפסיכופתיה. פסיכופתים אינם מסוגלים לחוש אשמה או ייסורי מצפון על דברים רעים או אסורים שעשו. מצד שני, פסיכופתיים עשויים לזייף רגשות כאלה כדי לגרום ל"חברים" שלהם לא לכעוס עליהם אם עשו משהו רע. כך למשל הם יכולים להעמיד פנים שיש להם רגשות אשם אחרי שפגעו במישהו, רק כדי לגרום לו להיות זה שמנחם אותם במקום ההיפך.

[בתמונה: כשמסכות הפסיכופת נסדקות... בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: yehezkeally@gmail.com]

[בתמונה: כשמסכות הפסיכופת נסדקות... בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: yehezkeally@gmail.com]

 • בדקו איך הוא מגיב למצבים אמוציונליים: מחקרים הראו שפסיכופתים לא מגיבים בצורה אמוציונלית למצבים שאמורים לגרום לרגשות חיוביים או שליליים בקרב אנשים "נורמליים", כמו למשל אהבה או כעס. פסיכופתיים מגיבים בצורה רגשית לא טיפוסית למוות, פציעות, או אירועים אחרים שאמורים לגרום לתחושת רגש עמוקה בקרב אנשים אחרים.

 • חפשו מחסור בסימפתיה וחמלה: אנשים פסיכופתיים הם לרוב קשוחים, מחוספסים וחסרי רגישות ומתקשים להתחבר לאנשים אחרים שאינם פסיכופתיים בעצמם. למרות זאת, מחקרים הראו כי המצב אצל פסיכופתים בכל הקשור לאמפתיה הוא לא ממש שחור ולבן. פסיכופתיים אמנם לא יביעו אמפתיה ספונטנית כמעט אף פעם, אבל מסוגלים לזייף אחת כזאת כדי למצוא חן, וכמו כן, מספיק חכמים כדי לדעת לזהות אמפתיה אצל אנשים אחרים, אבל, חסרי יכולת להרגיש אותה בעצמם.

 • בחנו את סגנון החיים של אותו אדם: אנשים פסיכופתיים נוטים להיות סוג של "טפילים", כלומר, חיים על חשבון אנשים אחרים, או לייתר דיוק, חיים את חייהם דרך חיים של אחרים. הם מצליחים לחדור לחייהם של אחרים במהירות ובקלות, ולעיתים קרובות הם ישתמשו בקרובים אליהם כדי להשיג לעצמם כוח ומשאבים. "

שימו לב ליחס שלהם כלפי אנשים שהם מחשיבים לחסרי תועלת עבורם: פסיכופתיים עשויים לזלזל, להשפיל, להוליך שולל ולתקוף מילולית ואפילו פיזית אנשים שהם חסר יערך עבורם או עומדים בדרכם כמו: האנשים שכפופים אליהם בעבודה, אנשים מוגבלים, אנשים בעלי מעמד סוציו-אקונומי נמוך, קשישים, ילדים ואפילו חיות.

[למאמר המלא באתר 'פטריה', לחצו כאן]

קוריוז: פסיכופתים אינם נדבקים מפיהוק...

[בתמונה: פסיכופתים אינם נדבקים מפיהוק... תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי MoteOo לאתר Pixabay]

כיוון שפסיכופתים אטומים לסביבתם, והם קוראים את הסובבים אותם רק למטרות 'טרף' וניצול, הם אינם מושפעים מתופעות חברתיות, כמו למשל, פיהוק שמדביק את הנוכחים:

מדענים מאוניברסיטת ביילור בטקסס שבארצות הברית פרסמו בכתב העת Personality and Individual Differences את תוצאות מחקרם, לפיו, ככל שלאדם יש יותר מאפיינים פסיכופתיים, כך קטנים הסיכויים שהוא יידבק מפיהוק שמתרחש מולו... (שמעוני, 2015).

[בתמונה משמאל: פסיכופתים אינם נדבקים מפיהוק... תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי MoteOo לאתר Pixabay]

פסיכופתיה אינה מוגבלת רק לבני אדם...

בתמונה: העתידן ד"ר רועי צזנה. מקור התמונה: פייסבוק

ד"ר רועי צזנה (ראו תמונה משמאל) כותב:

לבני-אדם מן השורה יש ראיית עולם בסיסית שמשותפת לכולנו. אנו מבינים מהי 'אהבה' (או לפחות 'התאהבות'), מהו 'צח', מהי 'אמא' ומהם הרגשות שאנו חשים כלפיה. לעתים אנו מרחיבים את המושגים הללו מעבר למשמעותם המקורית – כך, למשל, חלק מהצמחוניים עשויים להגדיר הרג בעלי-חיים כ- 'רצח'. אבל גם אז, המושג הבסיסי משמר את משמעותו המקורית. בסופו של דבר, בבסיסנו, אנחנו כולנו צאצאים של אותו שבט קופי-אדם שהתפתח לשמר לכידות חברתית (צזנה, 2018).

אלא שלבינה מלאכותית אין את ההטיה האוטומטית הזו, כפי שמתעקשות מעבדות המדיה של MIT להראות שוב ושוב. אני לא מגזים – במהלך שלוש השנים האחרונות, שחררו המעבדות מספר דוגמאות של מנועי בינה מלאכותית שלא בדיוק עושות טוב לבני-האדם, ושניתן להגדיר אותן בעצם, כפסיכופתיות... (צזנה, 2018).

דוגמה ראשונית כזו הייתה 'מכונת הסיוטים', שערכה מחדש תמונות כדי לעורר תחושות של אימה ופחד בבני-אדם. פרצופים אנושיים שנערכו על-ידי התוכנה נראים - כצפוי - מסוייטים ומזעזעים. התוכנה עורכת תמונות נוף פסטורליות-לשעבר עד שהן מזכירות בתי-מטבחיים ומעוררות צמרמורת וחלחלה בקרב הצופים (צזנה, 2018):

[תמונה מסויטת... מקור: מעבדות המדיה של MIT. נלקח מ- צזנה, 2018]

[תמונה מסויטת... מקור: מעבדות המדיה של MIT. נלקח מ- צזנה, 2018]

[על בינות מלאכותיות, המתוכנתות לפסיכופתיה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים אודות 'אלימות נגד נשים', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על התעללות בילדים, לחצו כאן]

מקורות והעשרה

 • פסיכופתים רוצחים:
 • שאלון קצר שנועד לבדוק את צורת החשיבה שלכם.. האם את/ה פסיכופת?
 • האם ישנו קו ברור שמבדיל בין המשוגעים לשפויים? בהרצאה מסמרת-שיער, ג'ון רונסון, מחבר "המיבדק הפסיכופטי", שופך אור על האזורים האפורים שבין השניים:
https://www.ted.com/talks/jon_ronson_strange_answers_to_the_psychopath_test?language=he

26 thoughts on “פנחס יחזקאלי: (כמעט) הכל על פסיכופתים

 1. Pingback: פנחס יחזקאלי: עשר כרזות על אכיפת חוק – אוסף שישי - ייצור ידע

 2. Pingback: פנחס יחזקאלי: יצחק אברג'יל - "נמר נשאר נמר..." - ייצור ידע

 3. Pingback: פנחס יחזקאלי: עשר כרזות על פוליטיקה, צבא ומדינאות: אוסף 25 - ייצור ידע

 4. Pingback: אלימות נגד בני זוג: הגיע הזמן להתפכח ולהתנהג באחריות! - ייצור ידע

 5. Pingback: התעללות בילדים באתר ייצור ידע - ייצור ידע

 6. Pingback: זהירות, פסיכופתים! - ייצור ידע

 7. Pingback: אברהם מילרום: פרשת מייקל בראון - ייצור ידע

 8. Pingback: אלכס רנב: חקירה פורנזית דיגיטלית - מקרה הירי בראש העין כמקרה בוחן - ייצור ידע

 9. Pingback: אלכס רנב: חקירה פורנזית דיגיטלית - ייצור ידע

 10. Pingback: אלכס רנב: אמפתיה של אוטיסטים - ייצור ידע

 11. Pingback: דקל וקנין בין שתי משפחות פשיעה - ייצור ידע

 12. Pingback: הטיית העצמי: הטוב בזכותי; הרע בגללכם! - ייצור ידע

 13. Pingback: אני לגמרי עם יניב אשור! - ייצור ידע

 14. Pingback: להרוג מאהבה... - ייצור ידע

 15. Pingback: אודי מנור: בזכות קטעים כאלה, אני אוהב היסטוריה... - ייצור ידע

 16. Pingback: אודי מנור: בזכות קטעים כאלה, אני אוהב היסטוריה... - ייצור ידע

 17. Pingback: הוצאה להורג בשור הפליז - ייצור ידע

 18. Pingback: איתן חייא והגלובליזציה של הפשע הישראלי - ייצור ידע

 19. Pingback: איתן חייא והגלובליזציה של הפשע הישראלי - ייצור ידע

 20. Pingback: הוצאה להורג באמצעות 'בתולת הברזל' - ייצור ידע

 21. Pingback: הוצאה להורג באמצעות 'בתולת הברזל' - ייצור ידע

 22. Pingback: על אלימות נגד נשים באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

 23. Pingback: אבי ברוכמן: רצח מרובה קרבנות - תופעה אמריקאית במקור... - ייצור ידע

 24. Pingback: עולם של הוקוס-פוקוס - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *