על הציונות הדתית כאליטה בהתהוות, באתר ייצור ידע

תקציר: אחרי שהאליטה הנוכחית, 'אליטת ההון' - המנווטת את ישראל מאז שנות ה- 90 של המאה הקודמת - הביעה אי אמון בעמה ויצאה להיאבק בו, הופכת הציונות הדתית לסוג של אליטה אלטרנטיבה, והיא בהחלט חפצה לכבוש את עמדות ההנהגה. אבל, האם היא בשלה לכך, מבנית ותודעתית? ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו בהקשר זה באתר 'ייצור ידע', אודות הציונות הדתית, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה מועילה!

[בתמונה: כיפות סרוגות, אחד מסממני הלבוש המרכזיים של הציונות הדתית לאחר קום המדינה... התמונה נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Zero0000. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 3.0]
[בתמונה: כיפות סרוגות, אחד מסממני הלבוש המרכזיים של הציונות הדתית לאחר קום המדינה... התמונה נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Zero0000. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 3.0]

הציונות הדתית - או הדתיים הלאומיים - היא זרם אידאולוגי בתנועה הציונית, המבסס את התמיכה בלאומיות היהודית ובהקמת מדינה ליהודים כחובה הנובעת מתורת ישראל, ושם דגש על הפן היהודי בציונות. בניגוד להשקפה החרדית הנפוצה - שלפיה גאולת העם והארץ יתקיימו רק עם ביאת המשיח - תומכת הציונות הדתית במעשה אנושי להשגת ריבונות יהודית ורבים בה רואים בהקמת מדינת ישראל אתחלתא דגאולה. היא רואה את שורשיה ההיסטוריים במקורותיו של עם ישראל החל מתקופת המקרא ואילך. רבים בציונות הדתית מדברים על שילוב שלושת הערכים של עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל (ויקיפדיה: ציונות דתית).

אחרי שהאליטה הנוכחית, 'אליטת ההון' - המנווטת את ישראל מאז שנות ה- 90 של המאה הקודמת - הביעה אי אמון בעמה ויצאה להיאבק בו, הופכת הציונות הדתית לסוג של אליטה אלטרנטיבה, והיא בהחלט חפצה לכבוש את עמדות ההנהגה. אבל, האם היא בשלה לכך, מבנית ותודעתית? 

ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו בהקשר זה באתר 'ייצור ידע', אודות הציונות הדתית, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה מועילה:

לאוסף מאמרים רלוונטי נוסף:

אבי הראל

אבי הראל הוא בעל תואר שלישי בפילוסופיה והיסטוריה יהודית, שירת בצה"ל מג"ב ומשטרת ישראל שלושה עשורים, בתפקידי פיקוד שונים. בתפקידו האחרון היה ההיסטוריון של משטרת ישראל. פרסם שלושה ספרים ועשרות מאמרים בתחומי עיסוקו.

.

.

גרשון הכהן

אלוף במילואים גרשון הכהן כיהן בתפקידיו האחרונים בשירות פעיל בצה"ל, כמפקד המכללות הצבאיות וכמפקד הגיס הצפוני. הוא פרש משירות פעיל בספטמבר 2014, לאחר 41 שנות שירות‏. בעל תואר שני בפילוסופיה ובספרות השוואתית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. נשוי ואב ל-3 ילדים.

.

יונתן ויינברג

יונתן ווינברג (בתמונה משמאל), נשוי ואב לחמישה, שותף בחברת הייעוץ DNAIDEA, ומפתח תוכן במיזם 'לחיות יחד'. בעבר, הוביל את התחום החברתי כלכלי במכון ראות.

יונתן מומחה לתפרים שבין החברה האזרחית והממשלה, ובמסגרת זו מייעץ לארגונים רבים בנושאי שינוי חברתי ובניית יכולות, לצד ייעוץ אסטרטגי לשלטון המקומי ולממשלה.

.

.

.

.

פנחס יחזקאלי

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדיניות של המכללה לביטחון לאומי, צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

.

.

.

.

.

.

אלעד רזניק

'הגמל הלועס' הוא תמונת העט של אלעד רזניק.

.

.

.

.

.

.

.

.

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא, דווח לנו!

מקורות והעשרה

One thought on “על הציונות הדתית כאליטה בהתהוות, באתר ייצור ידע

  1. Pingback: גרשון הכהן: הדרך הסמויה מן העין - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *