פנחס יחזקאלי: במו ידינו אנחנו מזנים את הארגונים הצבאיים שלנו!

[בתמונה: גלדיאטורים בזירת הקרב, בציורו של ז'אן-לאון ז'רום מ-1872. התמונה היא נחלת הכלל]

אם ועדות החקירה היו אפקטיביות, היינו חיים היום באידיליה; והיינו לומדים עליהן בספרי ההיסטוריה. אבל הפלא ופלא, ככל שיש יותר ועדות חקירה יש יותר שערוריות, תרבות הכסת"ח פורחת, המשפטנים עושים קופה; וממשיכים ל'תקוע' כל גלגל בשירות הציבורי, שעוד מסתובב; ואנחנו? אנחנו לא לומדים שום לקח; אין לנו שכל גם להצטער, וכבר מחפשים את ועדת החקירה הבאה!

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

בשלהי ימי הרפובליקה הרומית, במאה הראשונה לפני הספירה דאגו המעמדות השליטים כל העת שהמון העם ברומא - הפלבאים - יהיו שבעים ומרוצים. האסטרטגיה הזו הייתה קרויה, לחם ושעשועים (Panem et circenses). הדרך לרצות אותם הייתה בין היתר בקרבות הגלדיאטורים, שנלחמו ביניהם נלחמו בצורות שונות של קרב ביניהם; או בינם לבין חיות טרף:

  • אם השגרה הייתה טובה: ניצחונות, אוכל בשפע, 'שקט תעשייתי' בקרב המעמדות השליטים, הספיקו קרב אחד או שניים לרצות את ההמון.
  • אם התקופה הייתה בעייתית: הפסדים במלחמות, שערוריות בחצרות האצילים והקיסר; היעדר מזון וכדומה, הוסיפו דם.

מאז מוצאי מלחמת יום הכיפורים - כשצמד המילים 'ועדת חקירה' ו'מחדל' הפכו לנכס צאן ברזל של ה'תרבות' הישראלית - קציני הארגונים הצבאיים הם הגלדיאטורים שנלחמים היום; ועדות החקירה הם זירת הקרבות העיקרית. המוני העם - שהופכים, פחות ופחות שבעי רצון והכיוון שאליו הולכת מדינתם והשירותים הממשלתיים שלה - זועקים לדם; והפוליטיקאים מגישים להם את מבוקשם...

[לאוסף המאמרים על מלחמת יום הכיפורים, לחצו כאן]

[בתמונה: ועדת אגרנט - שבזכותה, צמד המילים 'ועדת חקירה' ו'מחדל' הפכו לנכס צאן ברזל של ה'תרבות' הקולקטיבית העכורה ישראלית. צילום: יעקב סער, לע"מ]

[בתמונה: ועדת אגרנט - שבזכותה, צמד המילים 'ועדת חקירה' ו'מחדל' הפכו לנכס צאן ברזל של ה'תרבות' הקולקטיבית העכורה ישראלית. צילום: יעקב סער, לע"מ]

רק שבדרך הפסיקו שני הארגונים הללו - המשטרה ושב"ס לתפקד, והופכים לזירת קרבות של מלחמת כל וכל:

  • אלה מתגוננים ונלחמים על חייהם; בסיוע הנאמנים שלהם, שחרדים למחשבה שמיטיביהם יפרשו; והם ימצאו את עצמם בפני שוקת שבורה;
  • האחרים מריחים תקנים מתפנים ו'מערבבים חזק', בתקווה להרוויח משהו מהשלל...

בכתבה: במו ידינו אנחנו הופכים את המשטרה לשדה קרב מדממם...

[לכתבה של לירן לוי ב'וואלה', לחצו כאן]

ואנחנו, מה אנחנו מרוויחים מתרבות ועדות החקירה הזו?

  • האם צה"ל התחיל לנצח, אחרי ועדת אגרנט?
  • האם משטרת ישראל הפליאה לטפל במגזר הערבי אחרי ועדת אור?
  • האם אסירים יפסיקו לברוח אחרי ועדת החקירה הנוכחית?
  • האם המשטרה הפסיקה לשקר בעקבות העובדה, שהמושג "תרבות של שקר" 'מככב' ברובן המכריע של הוועדות שבדקו את תפקוד המשטרה, מאז סוף שנות השמונים של המאה הקודמת ויככב גם בדוח ועדת נאור, לבדיקת אירועי מירון?

כמו שבשרשרת הבחירות כולנו הפסדנו אבל הפרסומאים עשו קופה; גם כאן אנחנו רק מפסידים; רק שהפעם, המשפטנים עושים קופה. לא שקודם קבלנו מאנשי הארגונים הללו שירות מקצועי; אבל הם לפחות ניסו. עכשיו, העבודה האמתית מעניינת אותם עשתה כקליפת השום. כולם עושים הישרדות או מתכננים מהפך.

אם ועדות החקירה היו אפקטיביות, היינו חיים היום באידיליה; והיינו לומדים עליהן בספרי ההיסטוריה. אבל הפלא ופלא, ככל שיש יותר ועדות חקירה יש יותר שערוריות, תרבות הכסת"ח פורחת, המשפטנים עושים קופה; וממשיכים ל'תקוע' כל גלגל בשירות הציבורי, שעוד מסתובב; ואנחנו? אנחנו לא לומדים שום לקח; אין לנו שכל גם להצטער, וכבר מחפשים את ועדת החקירה הבאה!

ד"ר פנחס יחזקאלי על תרבות ועדות החקירה: ככל שיש יותר ועדות חקירה יש יותר שערוריות, תרבות הכסת"ח פורחת, המשפטנים עושים קופה; וממשיכים ל'תקוע' כל גלגל בשירות הציבורי, שעוד מסתובב; ואנחנו? אנחנו לא לומדים שום לקח; אין לנו שכל גם להצטער, וכבר מחפשים את ועדת החקירה הבאה!

[הכרזה: ייצור ידע]

רוצים באמת לתקן?

1. דירשו שיאותר האיש המנוסה והמתאים ביותר לבצע רפורמה (ולא מישהו שיצליח לעבור, בדרך לא דרך, את ועדת גולדברג). שהרי, מי אמור להצליח להנהיג את חבורת השודדים של עלי באבא? מרצה בכיר לאתיקה? אריק שרון לא היה מסתדר עם ועדת גולדברג; אבל היה בו העוז והיכולת, לכפות על מטכ"ל חושש ומכסת"ח, לצלוח את התעלה מלחמת יום הכיפורים...

2. תנו לו חצי שנה ללמוד; ולהציג לממשלה את הרפורמה. הקצו לו את התקציבים הנדרשים לצורך כך ואת הגיבוי המוחלט, חסר הפשרות.

3. מנו אותו לשש שנים לפחות עם אופציה להארכה, עד שתהליך השינוי יושלם (רפורמות אמתיות לוקחות זמן). 

4. תנו לו לבחור ולמנות את הסגן המתאים ביותר לרכז את העבודה השוטפת של השינוי; ושיובטח לו שיהיה המפכ"ל הבא, שיתחייב להמשיך באותה דרך; ולא להפוך פנים ב- 180 מעלות לכיוון השני, כדי לבדל את עצמו, כדרך המפכ"לים ונציבי שב"ס.

זה יקרה? חחח... איך אמרנו? לחם ושעשועים ולעזאזל השירות הציבורי!

בכרזה: תנו לנו דם, ולעזאזל השירות הציבורי... הכרזה: ייצור ידע

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Radoan_tanvir לאתר Pixabay. הכרזה: ייצור ידע] 

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

מקורות והעשרה

One thought on “פנחס יחזקאלי: במו ידינו אנחנו מזנים את הארגונים הצבאיים שלנו!

  1. Pingback: פנחס יחזקאלי: עשר כרזות על פוליטיקה, צבא ומדינאות: אוסף 24 - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *