יאיר רגב: השוק האפור

 

Loans

[תמונה חופשית שהועלתה על ידי Jeff Ferzoco לאתר flickr]

יאיר רגב

עו"ד יאיר רגב הוא קצין משטרה בגמלאות, שמילא תפקידים רבים במערך החקירות והמודיעין. בין היתר שימש כעוזר לראש האגף לחקירות ולמודיעין, ראש מפלג חקירות כלכליות וביטחוניות ביאחב"ל, ראש לשכת החקירות במרחב השפלה ועוד.

רגב ניהל מספר רב של חקירות - בישראל ובחו"ל - כנגד ארגוני הפשיעה - הפעילים בישראל, ופענח מקרי שוד ורצח רבים.

הוא משמש כיום כעורך דין פרטי (משרד עורכי-דין‏ יאיר רגב ושות'); וכמרצה בסוגיות של חוק ופשיעה.

*  *  *

השוק האפור (Grey market) הוא כינוי למערכת מימון הפועלת מחוץ למערכת הפיננסית הממוסדת (שעיקרה בנקים, חברות ביטוח וגופים נוספים של שוק ההון).

המשברים הכלכלים הביאו למצוקת אשראי קשה. במקביל, אזרחים רבים נזקקים באופן דחוף ומיידי לאשראי, וכאשר אין הם מוצאים פתרון במערכת הבנקאית הם פונים אל המלווים בשוק האפור. וכאשר יש ביקוש לאשראי מיידי בריביות אסטרונומיות, יש מי שנכנסים ל-"וואקום".

חשוב לזכור, הדרך היחידה לנהל עסק הלוואות שכזה הוא ביטחון ביכולת הגבייה, וביטחון שכזה מתאפשר באמצעות קשר לגורמים עבריינים ואיום מרומז או מפורש באלימות כלפי המאחרים בהחזרת הריבית שלא נגמרת... ארגוני הפשיעה מוצאים בהלוואות בשוק האפור רווחים גדולים, במאמץ וסיכון קטנים.

המחוקק לא קבע סנקציות פליליות משמעותיות כנגד המלווים, וידי המשטרה כבולות. כיום, במקרים רבים ארגוני פשיעה משמשים כזרוע הגבייה של המלווים, לפיכך חשוב שבחוק ייאסר על המלווה כל התקשרות עם ארגון פשיעה לצורך פירעון ההלוואה.

כיום, אפשר לקבל שירותי הלבנת הון ופריטת צ'קים באופן כמעט חוקי דרך השוק האפור. לדוגמה, אדם המחזיק ברשותו כסף שמקורו בפלילים, ואינו מעוניין להפקידו בבנק, יכול להפקיד את הכסף בחברה שפועלת בשוק האפור ולקבל תמורתו צ'קים על סכומים קטנים יותר (בניכוי עלויות העסקה), שאותם יוכל להפקיד בבנק בלי לעורר חשד...

מקורות והעשרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *