פנחס יחזקאלי: קונספירציה ותיאוריות קונספירציה: המציאות, לעתים, עולה על הדמיון…

תקציר: מידי פעם אנחנו מתעוררים לתוך תיאורית קונספירציה חדשה. ברובם המכריע של המקרים מדובר בדמיון מפותח הנאחז באי הוודאות המלווה אירועים חריגים. במקרים מסוימים מסתבר, שהאמת עולה על כל דמיון...

ב- 29 באוקטובר 2019 התעוררנו ל'אם כל הקונספירציות'... לידיעה ש"רצח ראש הממשלה, יצחק רבין, זה לא מה שידענו...". האמנם?

[בתמונה: קונספירציה... תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי knollzw לאתר Pixabay]

המאמר עודכן ב-29 בספטמבר 2020

[לאוסף המאמרים על תיאוריות קונספירציה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על רצח תאיר ראדה, לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

מידי פעם אנחנו מתעוררים לתוך תיאורית קונספירציה חדשה. ברובם המכריע של המקרים מדובר בדמיון מפותח הנאחז באי הודאות המלווה אירועים חריגים. במקרים מסוימים מסתבר, שהאמת עולה על כל דמיון...

ב- 29 באוקטובר 2019 התעוררנו ל'אם כל הקונספירציות'... לידיעה ש"רצח ראש הממשלה, יצחק רבין, זה לא מה שידענו...".

ד"ר מרדכי קידר, מרצה באוניברסיטת בר-אילן, נאם ב- 29 באוקטובר 2019 בהפגנת תמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח תקווה; וזרק 'פצצה' לאוויר: קידר אמר כי יגאל עמיר הוא ככל הנראה לא האדם שרצח את ראש הממשלה יצחק רבין ז''ל; וכי הניסיון להסתיר את מה שקרה אז נמשך עד היום הזה"... (ערוץ 7, 2019). האמנם?

[להרחבת המושג אי ודאות - חוסר ודאות, לחצו כאן]

בשנת 2011 התפרסם לראשונה, כי הרשויות בארה"ב פרסמו רשימה של בנקים, הנחשדים כי סייעו ללקוחותיהם האמריקאים להעלים מס. בין הבנקים היו ברשימה 'כיכבו' גם 3 בנקים ישראלים - לאומי, הפועלים ומזרחי-טפחות (אבישר, 2016)

מסתבר כי הבנקים קשרו קשר עם לקוחותיהם להערים על רשויות המס האמריקניות. בנק לאומי היה הראשון לקדם את החקירה מול הרשויות. במסגרת ההסכמים שעשה בנק לאומי עם הרשויות, נחשפו גם שיטות העבודה, שהיו נהוגות אז בבנק לצורך סיוע ללקוחות, כגון פגישות חשאיות בפרקים, ושימוש ביישויות משפטיות לצורך הסתרת זהות הלקוחות (אבישר, 2016)

ברוכים הבאים לאחת התופעות המרתקות ומשלהבות הדמיון בעולמנו: הקונספירציות...

קונספירציה מוכרת אחרת היא של חברת פולקסוואגן: בספטמבר 2019 נקלע קונצרן הרכב הגרמני לאחד המשברים התדמיתיים הגדולים בתולדותיו, אם לא הגדול שבהם, כאשר נודע כי החברה רימתה את הממשל האמריקאי בנוגע לתצרוכת הדלק ורמת הזיהום האמיתית של מכוניות עם מנועי דיזל מתוצרתה:

[למאמר המלא של רועי צוקרמן ב- ynet, לחצו כאן]

הדוגמאות לעיל הן של קונספירציות מודרניות - המתבצעות על ידי גורמים עתירי כוח, במטרה להגדיל את רווחיהם - אולם, רוב קונספירציות העבר היו דווקא של גורמים חלשים יחסית, שניסו לצבור כוח כנגד החזק מהם, במסגרת מאבקי עוצמה שניהלו נגדם.

[להרחבת המושג: 'מאבק העוצמה במערכת מורכבת', לחצו כאן]

דוגמה תנ"כית כזו היא, למשל, מגילת אסתר, שמספרת לנו על שני שומרי הסף של אחשוורוש מלך פרס, בגתן ותרש, אשר זממו לרצוח את המלך, אך קנוניה זאת סוכלה על ידי מרדכי היהודי ששמע את הדברים, ומסרם לאחייניתו אסתר המלכה, זאת דיווחה על כך למלך בשמו של מרדכי (ראו התמונה למטה); וכעונש על תכנון הקנוניה, הוצאו בגתן ותרש להורג, בתלייה (ויקיפדיה: קנוניה).

[בתמונה: אסתר חושפת בפני אחשוורוש את מזימתו של המן. התמונה הועלתה לויקיפדיה על ידי Jan Victors Web Gallery of Art, והיא נחלת הכלל]

[להרחבה על קונספירציות של תאגידים ועל עתיד הקונספירציות, לחצו כאן]

ויש, כמובן, את הקונספירציות המטומטמות ממש, שנובעות מכך שיוצר הקונספירציה איננו מכיר עובדות היסטוריות, או שהוא בונה על בורותנו...

כזו היא הקונספירציה הטוענת שהתקפת היפנים על נמל הפנינים (פרל הארבור) שבהוואי, בבוקר יום ראשון, ה- 7 בדצמבר 1941 - שפתחה את החזית היפנית-אמריקנית במלחמת העולם השנייה - הייתה פרי מזימה של הנשיא דאז, רוזוולט וממשלו, שחיפשו תירוץ להתגבר על התנגדות הבדלנים ולהיכנס למלחמה לצד בריטניה. 

הנה לפניכם פרסום אחד מיני רבים מ- 2017, שבו נכתב:

"פרל הארבור היה 'עבודה פנימית'. אין שום מצב שהמטוסים היפנים יכולים היו לטוס מרחק כזה ב- 1931... התעוררו והבינו שממשלתכם בגדה בכם ושהיפנים חפים מפשע...

רק שהמתקפה היתה בסוף 1941 ולא 1931 והמטוסים לא טסו את המרחק אלא הגיעו על גבי נושאות המטוסים:

ב־26 בנובמבר עזב, תחת דממת אלחוט, צי של שש נושאות מטוסים בפיקוד סגן האדמירל היפני צ'ואיצ'י נגומו את מפרץ היטוקאפו שבאי איטורופ, כשפניו לפרל הארבור. נושאות המטוסים היפניות שהשתתפו בתקיפה היו אקאגי, היריו, קאגה, שוקאקו, סוריו וזואיקאקו. את כוח המשימה ליוו שתי אוניות קרב מהירות, שתי סיירות כבדות, תשע משחתות וצוללות רבות. בסך הכול היו 441 מטוסים, כולל מטוסי קרב, מפציצי טורפדו, מפציצי צלילה ומפציצי קרב.

אבל למי משנה האמת?

המשגה

נגדיר קונספירציה (Conspiracy) כסוג של קנוניה/קשר - מזימה הנרקמת בחשאי בין מספר אנשים/גורמים שונים, להשגת מטרות שונות, כמו: מרידה נגד השלטון; פגיעה באדם אחר; עשיית רווחים שלא בצדק, וכדומה.

תיאוריות קונספירציה פורחות בדרך כלל במצבים שבהם קיים חוסר אימון במערכות השלטוניות.

תיאוריות קונספירציה

העובדה שמושג זה נסתר מן העין, ומהול בכמויות רבות של אי ודאות; בצד התגלותן של קונספירציות, שעולות על כל דמיון, מעוררת גורמים שונים לפתח, מסיבותיהם, את מה שמכונה: תיאורית קונספירציה או תיאורית קשר או טענת מזימה (Conspiracy Theory): התאוריה, מסבירה מצב או אירוע באופן מהפכני, הנראה כסותר את הממצאים הגלויים לעין. זאת, על בסיס ההנחה, שגורמים רבי כוח מסתירים את האמת ומונעים את חשיפתה לציבור.

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי alinkon לאתר Pixabay]

תאוריות מסוג זה נדחות במקרים רבים על ידי רוב העוסקים בתחום, ממספר סיבות. למשל:

 • תאוריה המבוססת על ממצאים נראית סבירה יותר מן ההנחה שאותם ממצאים עוותו על ידי התארגנות חשאית.
 • אופיים של ארגונים מוסדיים ביורוקרטים הופך אותם מועדים ל- שלומיאליות ממסדית. משמע, התופעה שלפיה, פועל הממסד באופן מטומטם, רשלני, לא מתואם, ונוטה לכישלונות במשימות הפשוטות ביותר. מכאן שסביר יותר שאירוע מסוים נגרם מטפשות, מאשר מקנוניה רבה היקף...

למה נוצרת תיאורית קונספירציה?

בניגוד למומחים, אורח החשיבה של הציבור הוא ליניארייש לאנשים נטייה מולדת - בעיקר במצבים שבהם, הם אינם שולטים בכל הפרטים - לפשט בעיות ממורכבותן ולהפוך אותן ליחסים פשוטים של סיבה-תוצאה. למערכת ליניארית מתנהגת באופן צפוי.

[להרחבת המושג 'ליניאריות', לחצו כאן]  [להרחבת המושג 'מורכבות', לחצו כאן]  [להרחבת המושג: 'פישוט של מורכבות', לחצו כאן]

קונספירציה

[בתמונה: תיאוריות הקונספירציה: למה אנחנו מאמינים להן? תמונה חופשית שהועלתה על ידי new3dom3000 לאתר flickr]

מהו המתכון היוצר אירוע קונספירטיבי?

אנו מצפים, למשל, שחקירת פרשית רצח תתנהל, כמו בסרטים, באופן צפוי, ושכל סימני השאלה יתכנסו לסוף הטוב, שבו האיש הרע נחשף ובא על עונשו. כשהתוצאה מאכזבת אותנו וכשמתקיימים חלק מהגורמים הבאים, יש סיכוי טוב לתיאוריות הקונספירציה ללבלב:

 1. בראש ובראשונה, חשיפה תקשורתית עצומה של האירוע;
 2. אכזבה ציבורית מהתוצאה;
 3. כשמעורבים בפרשה גורמים עתירי כוח;
 4. רמת אי וודאות גבוהה: כאשר המידע על ההתרחשויות לקוי בחסר או שמקורות שונים לגביו סותרים זה את זה, גם אם בפרטים זניחים ומעוטי חשיבות.
 5. התנהגות בעייתית ו/או שלומיאלית של הממסד, שיוצרת חשדנות כלפי גופים בצמרת השלטון או באמצעי התקשורת. ככל שהתאוריה מניחה שמסתירי האמת הם בעלי עוצמה גדולה יותר, היא נעשית חסינה יותר מפני הפרכה, משום שקל לה יותר להסביר ממצאים הסותרים אותה בפעילות מכוונת.
 6. ומזל, כדי שהתבשיל יהפוך לויראלי, ושכל בעלי האינטרס וה'מוזרים' ברשת יחברו אליו.
קונספירציה 2

[תמונה חופשית שהועלתה על ידי CHRISTOPHER DOMBRES לאתר flickr]

מרגע שמרכיבי התבשיל נרקחו והעניין 'נתפס', הקונספירציה 'תרוץ' באופן ויראלי, ו'תדביק' את אלה בציבור, שמבנה אישיותם מתאים לסיפורים כאלה, או שהם מזהים הזדמנות להעצמה עצמית, ו'תופסים טרמפ' על האירוע...

מאפיינים של תיאוריות קונספירציה

לרוב תאוריות הקשר מספר מאפיינים משותפים, החוזרים פעם אחר פעם:

 • אישור ההשערה מראש: כמעט בכל תאוריית קשר ישנו בלבול בין השערה להוכחה. כלומר, מונח כי המשוער מוכח מראש. לרוב, תאוריות קשר אינן מנסות להעלות השערה ולהוכיחה או, לחלופין, להפריכה, אלא מניחות באופן סתמי כי ההשערה היא עובדה.
 • קבלת ממצאים תומכים בלבד: מאפיין מובהק של תאוריות קשר הוא נכונות הוגיהן לקבל כמעט כל ממצא התומך בתאוריה, בלי להתחשב במידת אמינותו. כל הממצאים הסותרים את התאוריה, לעומת זאת, נדחים מקדמית, אם משום שהם נחשבים לחלק מהקשר שנרקם להסתיר את העובדות, ואם סתם משום שהם סותרים את התאוריה.
 • ממסד סימבולי ואחיד: בלב כל תאוריות הקשר עומד קושר, שהוא לרוב גוף מופשט שכל חבריו פועלים באופן אחיד ועקבי לקידום מטרה אחת. לדוגמה, מונח שכל היהודים שותפים לקשר להשתלט על העולם, או שהממשל האמריקני כגוף אחיד פועל להסתיר עדויות על נחיתת חייזרים. הנחת הממסד הסימבולי והאחיד מאפשרת לדחות בקלות כל עובדה או טיעון הסותר את תאוריית הקשר באמצעות הטענה שהעובדה או הטענה באים מאנשי הממסד או עושי דברם.
 • ממסד כל-יכול: בתאוריות קשר מונח כי הממסד הסימבולי (הקושר) הוא כל יכול או בדומה לכך ופעולתו מאופיינת ביעילות גבוהה מאוד ובתיאום מושלם בין מערכותיו. היות הממסד כל-יכול מאפשרת להסביר מדוע ממצאים או עדויות שנטען שהן קיימות אינן בנמצא.
 • ממסד נטול מצפון: הממסד הסימבולי בתאוריות קשר פועל בלי שיקולים מוסריים וערכיים כלשהם ומטרתו מוגדרת בהיותה הניגוד האנטיפודי לזה של המאמין בתאוריה, בלי שתוכר האפשרות של גוני ביניים, ערפול מוסרי, שיקולים סותרים, וכדומה.
 • אנשים משוחררים מהכרה: בכל תאוריות הקשר מונח כי ישנו ממסד יעיל להפליא, אחיד במטרותיו, עקיב בפעולתו ונטול מצפון. במקביל, מונח כי ישנם אנשים שבזכות תכונה לא מוגדרת הצליחו להשתחרר מהצו המוסדי ולספק עדות 'מבפנים' על מערכת ההסתרה וההשתקה שביסוד הקנוניה. הנחה זו מאפשרת לקבל את עדותם של ה'בוגדים' בממסד באופן פשוט, כעובדות שאין עליהן מחלוקת, לצד המשך דחיית דבריהם של שאר אנשי הממסד.

[בתמונה: תושב תל שבע הבחין במחזה משונה ביותר בשמיים - העננים והאור יצרו מעין דימוי של דמות לא מזוהה. כצפוי, התמונה עלתה ברשת החברתית והתיאוריות התחילו להשתולל... (שמעון איפרגן)]

[לאוסף המאמרים על תיאוריות קונספירציה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על רצח תאיר ראדה, לחצו כאן]

מקורות והעשרה