פתרון שתי המדינות באתר ייצור ידע

תקציר: פתרון שתי המדינות הוא הפתרון ההגיוני ביותר לאוזן מערבית, שתרבותה אמונה על הפשרה. הבעיה היא שהפתרון הזה הוא בלתי קביל לחלוטין לאוזן מזרחית מוסלמית, שבה פשרה אינה קיימת כלל, ואין בה דרך שבה יהודי יוכל לשלוט על מוסלמי בלי שייחשב בר מוות. ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו באתר 'ייצור ידע', אודות פתרון שתי המדינות, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה מועילה!

[בתמונה: פתרון שתי המדינות - קווים לדמותו... התמונה היא נחלת הכלל]

פתרון שתי המדינות הוא הפתרון ההגיוני ביותר לאוזן מערבית, שתרבותה אמונה על הפשרה. הבעיה היא שהפתרון הזה הוא בלתי קביל לחלוטין לאוזן מזרחית מוסלמית, שבה פשרה אינה קיימת כלל, ואין בה דרך שבה יהודי יוכל לשלוט על מוסלמי בלי שייחשב בר מוות. העולם מתחלק ע"פ האסלאם לשתי יישויות: דר אל אסלאם - אדמת ההקדש שנכבשה כבר ע"י האסלאם; ואדמת החרב שחובה לכבוש. יהודים יכולים לחיות תחת האסלאם תחת השפלה קבועה, רק כבני חסות (דימי) המשלמים שמי חסות (ג'יזיא), והם חייבים לוותר מראש על כל שליטה על מוסלמי.

העובדה שישראל יושבת על אדמת הקדש מוסלמי (מאז כיבוש א"י ע"י סאלח א-דין) ושהיא שולטת על מוסלמים, הופכת את בניה למורדים באסלאם, שחובה להורגם בהתעללויות קשות [סורא 9 פסוק 14 בקוראן: "הילחמו איפה בהם (בכופרים), ייסרם אלוהים בידיכם, ושמם חרפה, והגביר אתכם עליהם, וריפא לבבות עם המאמינים"].

איך הפאזל הזה מתחבר? הוא לא. הבעיה הפלסטינית היא בעיה מורכבת, שאין לה פתרון בטווח הנראה לעין, כמו לבעיות רבות מידי בחיינו. זה לא מפריע לרבים מידי לפנטז על פתרון ליניארי פשוט, של 'זבנג וגמרנו'. התוצאה של 'פתרונות' כאלה היא העצמת הבעיה עוד יותר [למאמר: הטעות הניהולית הקלאסית – מתן פתרון מהמעלה הראשונה לבעיות מהמעלה השנייה, לחצו כאן].

רק כשנבין זאת ונפסיק לחפש פתרונות קסם, נצליח למצוא את הדרך לנהל אותה נכון, לאורך שנים, עד שהבעיה תקהה, ויתהווה פתרון מתוך שינויי המציאות. 

ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו באתר 'ייצור ידע', אודות פתרון שתי המדינות, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה מועילה:

אוספי מאמרים רלוונטיים נוספים:

גרשון הכהן

אלוף במילואים גרשון הכהן כיהן בתפקידיו האחרונים בשירות פעיל בצה"ל, כמפקד המכללות הצבאיות וכמפקד הגיס הצפוני. הוא פרש משירות פעיל בספטמבר 2014, לאחר 41 שנות שירות‏. בעל תואר שני בפילוסופיה ובספרות השוואתית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. נשוי ואב ל-3 ילדים.

.

.

.

.

.

.

פנחס יחזקאלי

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדיניות של המכללה לביטחון לאומי, צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

.

.

.

.

.

.

גדעון שניר

.

.

.

.

.

.

.

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא, דווח לנו!