גדעון שניר: ההפתעה שלא הייתה

תקציר: במלחמת יום הכיפורים לא הייתה הפתעה, אלא החלטה פוליטית שסוכמה בין גולדה וקיסינג'ר, בידיעת משה דיין שעצר בשבת שעה 1100 את מטוסי חיל האוויר שכבר התגלגלו להתקפת מנע, והבטיח לגולדה ש"הסדיר יבלום". לא סתם ביקשה גולדה נפשה למות, ולא מחמת הפתעת המלחמה כמו מחמת אי מוכנות צהל למלחמה (על כך שילם הרמטכ"ל במשרתו- ובצדק). 

[מה היה המחדל האמיתי במלחמת יום כיפור? התמונה עובדה במערכת הבינה המלאכותית של DALL·E ב- Microsoft Bing]
[מה היה המחדל האמיתי במלחמת יום כיפור? התמונה עובדה במערכת הבינה המלאכותית של DALL·E ב- Microsoft Bing]

[לאוסף המאמרים על מלחמת יום הכיפורים, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על קונספירציה, תיאוריות קונספירציה ומה שביניהן, לחצו כאן]

ד"ר גדעון שניר הוא מרצה בתחום "ניהול משא ומתן בינלאומי חוצה תרבויות".

ד"ר גדעון שניר הוא מרצה בתחום "ניהול משא ומתן בינלאומי חוצה תרבויות". זהו מאמר דעה פרי עטו.

זהו מאמר תשובה למאמרו של ירון דרוקמן ב'ידיעות אחרונות' (ראו למטה) "ההתרעה מפי הסוס, מחדל המודיעין: דוח סודי נחשף 50 שנה אחרי כיפור", מה- 28 במאי 2023.

*  *  *

ב- 28 במאי 2023 פרסם ירון דרוקמן ב'ידיעות אחרונות', סדרת ראיונות וכתבים, שהתנהלו עם איש המודיעין תא"ל תת-אלוף (במיל') יואל בן פורת, המנסה להסביר מדוע נכשל המודיעין לספק התרעה מוקדמת בזמן אמת ערב מלחמת יום כיפור שתפסה את כול המדינה בהפתעה.

המחקר הזה מסתיים בציטוט מכתביו של יואל בן פורת, "כי המידע שלא הועבר, היה משנה לחלוטין את התמונה. אילו הגיעה התרעה זו, 36 שעות לפני הפתיחה באש, היא יכלה לשנות באופן מהותי את עניין היערכות צה"ל למלחמה. במועד זה סדר כוחות המילואים של פיקוד צפון, ואפילו של פיקוד דרום, היו מגיעים לחזיתות לפני הפתיחה באש. לכוח הסדיר היבשתי, הימי והאוויר הייתה התרעה של 36 שעות במקום 10 שעות. כל תמונת המלחמה הייתה נראית אחרת".
[למאמר המלא של ירון דרוקמן בידיעות אחרונות, לחצו כאן]

כל תמונת המלחמה הייתה נראית אחרת?

קראתי בתמיהה רבה את ציטוט דבריו של יואל בן- פורת, כי למען האמת, לא הייתה הפתעה, ועד היום אני מופתע מכך שעדיין ממשיכים להשתמש בתירוץ הזה להסתיר את המחדל הפוליטי הגדול ביותר של ישראל מאז כינונה. 

למיטב ידיעתי, המידע על מועד המלחמה התקבל כבר בליל חמישי- שישי, והועבר לאמ"ן בסביבות השעה 0300. ישיבת חירום התקיימה בבוקר שישי, ועד השעה 0930 עודכן כול אגף המבצעים. במקרה שלי, עדכן ראש מה"ד, האלוף מנחם מרון (מנדי), את קציני המטה שלו כי "מחר, יום שבת שעה 14:00 מלחמה עם מצרים וסוריה" - עובדה שאני חי אותה כאילו אתמול. כלומר- המטה הכללי ידע בוודאות מוחלטת על המועד המדויק להתקפה המשולבת מצרים וסוריה לפחות 30 שעות קודם שעת ה- "ש".

באופן אישי הצטרפתי לתפקיד החירום שלי והחלנו בהכנות. לא הבנתי מדוע אין קריאה לגיוס כללי כפי הציפיות, וסברתי אז ש "שם למעלה לבטח יודעים מה לעשות", עד ששמעתי את הסירנות ביום שבת בשעה שתיים... ולאחר שחזרתי מהעיר סואץ החלטתי לבדוק את "ההפתעה".

ובכן, לא הייתה הפתעה, אלא החלטה פוליטית שסוכמה בין גולדה וקיסינג'ר, בידיעת משה דיין שעצר בשבת שעה 1100 את מטוסי חיל האוויר שכבר התגלגלו להתקפת מנע, והבטיח לגולדה ש"הסדיר יבלום". לא סתם ביקשה גולדה נפשה למות, ולא מחמת הפתעת המלחמה כמו מחמת אי מוכנות צהל למלחמה (על כך שילם הרמטכ"ל במשרתו- ובצדק). 
[בתמונה: גולדה מאיר והנרי קיסינג'ר... לא הייתה הפתעה, אלא החלטה פוליטית שסוכמה בין גולדה וקיסינג'ר, בידיעת משה דיין... התמונה היא נחלת הכלל]
[בתמונה: גולדה מאיר והנרי קיסינג'ר... לא הייתה הפתעה, אלא החלטה פוליטית שסוכמה בין גולדה וקיסינג'ר, בידיעת משה דיין... התמונה היא נחלת הכלל]

למען הסר ספק, לדברי יש שותפים רבים!

כך למשל כתב מעיד אורי פ. קצין בחי"א: "כולכם מבלבלים את המוח. נושא ה"הפתעה" הומצאה על מנת לחפות על מחדל אחר. אני קצין זוטר בח"א מקבל פקודה ביום שישי לפעול כך וכך, כי מחר בשעה שתיים מלחמה. אז מה, לח"א היו מקורות אחרים? כל הבלבלת על שעה שש וה'הפתעה', באות לכסות על קונספירציה דיינית וקיסינג'רית להחזיר את הכבוד למצרים על ידי יצירת ניצחון קטן; רק שהעסק יצא מכלל שליטה ("ההפתעה", מקור ראשון 9/10/11 12:18: כתובת IP: 109.186.209.1").

אינני בקי במה שהתחולל במסדרונות אגף המודיעין, ואני ניזון כמו כולם מהפרסום הנרחב שניתן להטלות האשמה ההדדיות בין המוסד ואמ"ן, ולכן אני פטור מלדון בפרטי "הדו"ח הסודי" הזה של תא"ל יואל בן -פורת, אבל דבר אחד ברור לי בוודאות מוחלטת, כי אנו עדים למאמץ מוסדי בלתי נתפס, ממשלתי וצה"לי (שהכשיל גם את וועדת אגרנט) כדי לתרץ את מחדל מלחמת יום כיפור בגין "היעדר התרעה מוקדמת".

[בתמונה: כריכת הדו"ח של תא"ל (במיל') יואל בן פורת. צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון]
[בתמונה: כריכת הדו"ח של תא"ל (במיל') יואל בן פורת. צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון]

מכאן ניתן לגזור שני לקחים עיקריים:

הלקח האחד הוא, כי צהל חייב להיות מוכן לכול סוג של מתקפה צבאית שרק ממתינה להזדמנות נאותה; 

והלקח השני הוא, שעל ישראל לקחת אחריות מלאה למצבה הביטחוני במנותק מאינטרסים של מעצמות גדולות אפילו אלו הנחשבות ידידותיות לישראל.

[לאוסף המאמרים על מלחמת יום הכיפורים, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על קונספירציה, תיאוריות קונספירציה ומה שביניהן, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא, דווח לנו!

נושאים להעמקה

מקורות והעשרה

2 thoughts on “גדעון שניר: ההפתעה שלא הייתה

 1. כל אחד בעם צריך להכיר את זה.הגיע הזמן שאנשים יבינו שהפוליטיקאים מוכרים את האנשים הפשוטים כאילו היו עבדים.
  זה בושה לכל הצמרת הפוליטית של אותה תקופה.

 2. אין כוונה במאמר הקצר הזה לדון בכישלון ניתוח המידע המודיעיני שהיה קיים שבדיעבד ואמור היה לקדם מוכנות למלחמה הרבה יותר מאותם 30 השעות בהם ידע המטה הכללי בוודאות מוחלטת את שעת ה"ש" המדויקת, אך גם בזמן הקצר הזה וניתן היה לעישות הרבה מבחינה צבאית כדי לסכל את תכנית המלחמה המיצרית- סורית- דבר שלא קרה!!.
  כבר היו בעבר אירועים בהם מודר הדרג הצבאי מהתכנית המדינית. כך למשל תכנית בן גוריון לאפשר למלך עבדאללה להשתלט על הגדה המערבית אף שצהל יכול היה לכבוש את כולה ב 1948, כך קרה גם במלחמת לבנון 1982 כאשר הצבא לא היה מודע (וודאי שלא בהתחלה) על תכנית שרון לחולל הפיכה משטרית בלבנון, , אפשר שהצבא גם לא שותף להחלחה לשמר את החמאס בשלטון על עזה
  ולכן מסתפקים רק במחזורי מבצעים נקודתיים ללא הכרעה, וכך קרה כמובן במלחמת יום כיפור..היעדר התיאום בין הצבא ובין יעדי
  הדרג המדיני עלולים להיות עוכרינו כפי הניסיון הנלמד. שבמקרה של יום כיפור – הוא הכישלון האסטרטגי החמור ביותר של ישראל מאז הקמתה. שגרם לשבר תודעתי שהשפעתו ניכרת עד היום על כול תהליכי קבלת ההחלטות הביטחוניות- אך לא בהכרח במגמת שיפור!

  נ.ב: בטעות יוחס במאמר הכינוי מנדי לאלוף אור (יבדל לחיים) ולא לאלוף מנחם מרון (שנפטר) שהיה ראש מהד באותם הימים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *