פנחס יחזקאלי: המערכת השלטונית בין עוטף עזה לקורונה

[בתמונה: שריפות בעוטף עזה בעקבות שיגור בלוני נפץ מרצועת עזה. צילום: כבאות והצלה]

[לאוסף המאמרים על התודעה - והניסיונות להשפיע עליה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על הקורונה והשלכותיה באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על 'ספינים תקשורתיים', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על ביטחון הפנים, לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

פודקסט מוסרט של המאמר, בסרטון וידאו המצורף בסוף. 

*  *  *

אני מרבה לדבר ולכתוב על כך, שהמערכות השלטוניות בישראל – הפוליטית והמינהלית כאחת – הן מערכות תשושות, אכולות סטגנציה; שהביורוקרטיה אוכלת בהן כל חלקה טובה; ושבהקשר זה אין הבדל בין התחום הביטחוני למשל, לניהול ההתמודדות עם הקורונה.

רק שבתחום הביטחוני, ערוות המחליטים והמבצעים מכוסה בלובי אינטרסנטי הדואג להם ובתקציבים לא מוגבלים כמעט.

כדי להוכיח את הטיעון הזה, בואו נשווה, כמקרה בוחן, את ההיערכות או ליתר דיוק, את חוסר ההיערכות - לגל השני של הקורונה; להיערכות - או ליתר דיוק, לחוסר ההיערכות – לגל העונתי של הבלונים והשרפות, בעוטף עזה.

[להרחבת המושג: 'אסטרטגיה', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על הקורונה והשלכותיה באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים, הכל על ביורוקרטיה', לחצו כאן]

.

כמו המומחים של משרד הבריאות, גם למומחי הביטחון יש קונספציה. כמו המומחים של משרד הבריאות, גם הם מדכאים את כל מי שאיננו חושב כמותם, ובעיקר: את הרעיונות שהוא מביא.

מה תגידו אם אוכיח לכם שכל השרפות שמהם סובל הדרום בישראל מאז אביב 2018יכולות היו להימנע בקלות?

כבר אז טענו אנשי עמותת 'מגן לעורף', שישנם כבר בנמצא בצבא האמריקני כלי נשק, שעלותם זניחה יחסית – תותחי לייזר חשמלי (ראו סרטון למטה) - שהצבתם על גבול הרצועה תחסל את האיום הזה כמו גם איום נוסף אפשרי של רחפני נפץ מהרצועה.

לצערנו, הלייזר הזה חלש מכדי להתמודד עם הטילים והרקטות; אבל הוא יכול לחסל את האיום הטקטי של עפיפונים; ורחפנים; ובלונים.

[התמונה משמאל שותפה ע"י ריקי קיטרו בפייסבוק, תחת הכיתוב: "לבכות עליך ארצי"]. 

הטיעונים הללו פורסמו, למשל, בהרחבה, באתר שלי, 'ייצור ידע'; ומן הסתם עצבנו, לא מעט אנשים. ומאז התחילו בפרסומם, הייתי מקבל מידי פעם שיחת טלפון של בכיר או בכיר לשעבר, שתהו, מדוע אני נותן במה ל"הזויים" הללו, לדבריהם.

.

כדי להבהיר, בין ההזויים הללו יש מדענים ומומחי לייזר; אבל זו דרכה של מערכת הביטחון. כל המתנגד לקונספציה השלטת מוגדר כהזוי ונדחף הצידה.

ואז קם איש אחד ועשה מעשה: מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב שבתאי (ראו תמונה משמאל) – אחד הקצינים הטובים והיצירתיים במשטרת ישראל – אסף שלושה מההזויים הללו, שלושה מדענים: פרופ' עמי ישעיה מאוניברסיטת בן גוריון, ד"ר רמי אהרוני וד"ר אודי בן עמי, והעמיד לרשותם סכום זעום, כדי שיבנו מערכת לייזר חשמלי, ליירוט בלונים, "להב אור".

[בתמונה משמאל: ניצב יעקב שבתאי. התמונה באדיבות עמותת הכומתות הירוקות]

המערכת נבנתה ועמדה במבחן בסוף הסבב שלפני האחרון; וניתן לה פרסום רב באמצעי התקשורת. הנה למשל אחד מהם, מדצמבר 2019:

.

[לכתבה המלאה של איציק סבן ב'ישראל היום', לחצו כאן]

מה עשתה עתה מערכת הביטחון?

בטח תגידו שקפצה על המציאה; ומימנה - לקראת הסבב האחרון - 5-6 מערכות כאלה, שהיו חוסמות את היכולת של העזתים לשרוף לנו את הדרום. נכון?

ממש לא נכון. דעת הקהל מעניינת את המערכת מעט מאוד היא עבורה סוג של רעש שצריך להשקיט; ובעולם תקשורתי איך משתיקים רעשים? בעזרת רעש נגדי. ספין.

ואיך משגרים את הספינים הללו? כדאי שתדעו שלמערכת הביטחון יש סוכנים הפועלים עבורם: אלה חבורת הכתבים הצבאיים שמדקלמים את מסריו של דובר צה"ל נזהרים לא לשאול שאלות, כיוון שכתב שיגלה סקרנות יתר, יימחק מיד מדף התפוצה של דובר צה"ל ויוחלף.

[להרחבת המושג 'ספין', לחצו כאן]

אז הנה המענה של מערכת הביטחון למערכת שבנו המדענים, במימון מג"ב, ביצירתיות כה רבה ובעלות נמוכה:

[בתמונה: גם לרפא"ל יש לייזר... לכתבתו של יואב זיתון ב-וואלה, לחצו כאן]

צריך לומר: הכתבה חד משמעית שקרית. אין למערכת הביטחון ולא יהיה לייזר חשמלי שיוכל ליירט טילים ורקטות. לייזר חשמלי חלש מידי להתמודד עם טילים ורקטות. אבל ספין לא צריך להיות אמתי. הוא צריך להשתיק רעשים; ואת היתר יעשה הזיכרון הציבורי הקצר.

[התמונה משמאל היא תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי Clker-Free-Vector-Images לאתר Pixabay]

זה היה בינואר 2020; והיה חורף; ובמערכת הביטחון ידעו שזיכרון הציבור קצר; והגיע האביב, וסבב הבלונים והשרפות הנוסף. אבל הפעם, אחת הגזרות אוישה במערכת להב אור של משמר הגבול; והמערכת הייתה אפקטיבית במיוחד; אבל היא אחת, ודרושות כמה וכמה מערכות כאלה כדי לחסום את הגזרה.

שמעתם על זה אצל הכתבים הצבאיים? ממש לא. למה? כי אם הם היו מתעקשים על זה הם היו עפים מתפקידם.

מי כתב? רק גורמים אובייקטיביים מנוסים, כמו אתר "ישראל דיפנס למשל: "איום הבלונים מעזה: למה ישראל לא רוכשת מערכת יירוט? מערכת "להב אור" הוכיחה כי היא מסוגלת ליירט בלוני נפץ. עלות מערכת אחת היא כמיליון דולר וייקחו 4 חודשים לפתח אחת עד הקיץ – תקופה בה האיום גובר. התשובה לשאלה מדוע ישראל לא מצטיידת בה טמונה בפוליטיקה עסקית" (רוחקס דומבה, 2020).

[לכתבה המלאה באתר ישראל דיפנס, לחצו כאן]

מרגיזה במיוחד העובדה שמערכת הביטחון לא חשבה בכלל שהיא חייבת דין וחשבון לציבור, מה קרה עם המערכת שעליה ספרה, אחרי שמלאה את התקשורת בסיפורי הבדים שלה בחורף האחרון.

אז אם אתם רוצים לדעת מי אחרי לשרפת הדרום שלנו השנה, וגם בשנים הקודמות, לא צריך לעבור את הגבול בשביל זה. ואתן לכם רמז: זה לא העזתים!

ואם ההיערכות לסבב השרפות האחרון מכיר לכם את ההיערכות לגל השני של הקורונה, אתם יותר מצודקים!

המערכת הישראלית בישראל חולה. חולה מאוד; ואם ככה היא נערכת לסבב הבלונים הבא; ישמור אותנו האלוהים מהמלחמה הבאה; וגם מוועדת החקירה שתהיה כאן אחריה, אם לא יצליחו להשתיק גם אותה בספין נוסף מבית היוצר של מערכת הביטחון...

לשיחה המוקלטת:

[לאוסף המאמרים על התודעה - והניסיונות להשפיע עליה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על הקורונה והשלכותיה באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על 'ספינים תקשורתיים', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על ביטחון הפנים, לחצו כאן]

מקורות והעשרה

One thought on “פנחס יחזקאלי: המערכת השלטונית בין עוטף עזה לקורונה

  1. כול המפורט במאמר שלך אמת ויציב, ומוכר לכול מי שאכפת לו מהמצב
    מה שלא ניתן לתפוס- מדוע לא עשו את המובן מעליו ורכשו את אשר נידרש כדי לבלום את החרפת הבלונים לפחות?
    האם יד מכוונת בוחשת ומעונינית לשמר את המצב כדי לסחוט מימון נוסף לדברים אחרים? כי ללא איזו קונספירציה- פשוט לא ניתן להבין את המחדל הזה. איזה רמטכל יהיה מוכן שעל ראשו ידבק הכישלון להתמודד עם עזה? ואיזה ראש ממשלה מוכן להתבזות ואף לאבד קהל מצביעים שהיה נאמן ואבד האמון בו?
    בלתי ניתפס- ותודה למאמר החשוב הזה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *