יחזקאלי ואונגר-משיח: צוואר בקבוק / מתווך: גשר בין חלקי הארגון

תקציר: צוואר בקבוק או מתווך (Bottleneck, Mediator) הוא מושג מתורת הרשתות המורכבות, המתאר אחד מארבעת מצבי היסוד של רשת (שלושת המצבים האחרים הם: רשת שלמהרכזת ו- רשת מקוטעת). זהו גורם במבנה ארגוני או בתהליכי עבודה, המהווה מעין 'סתימה בצנרת' המונע אופטימיזציה של הרשת, שיש 'לפתוח אותה'. דימוי טוב לצוואר בקבוק הוא גשר, המהווה מעבר הכרחי, המחבר בין שני חלקיה של עיר (ראו תמונה למטה):

[בתמונה: דימוי טוב לצוואר בקבוק הוא גשר, המהווה מעבר הכרחי, המחבר בין שני חלקיה של עיר (ראו תמונה למעלה) תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Quangpraha לאתר Pixabay]

[לאוסף המאמרים על רשתות ארגוניות באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן] [לקובץ המאמרים בנושא ניתוחי רשת ארגונית ONA, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על צווארי בקבוק ומתווכים, לחצו כאן]

דף זה עודכן לאחרונה ב- 16 בדצמבר 2020

ד"ר פנחס יחזקאלי ואינג' שרית אונגר-משיח הם מומחים לניתוח רשתות ארגונית (Organizational Network Analysis). ושותפים בחברת 'ייצור ידע'.

*  *  *

צוואר בקבוק או מתווך (Bottleneck, Mediator) הוא מושג מתורת הרשתות המורכבות, המתאר אחד מארבעת מצבי היסוד של רשת (שלושת המצבים האחרים הם: רשת שלמהרכזת ו- רשת מקוטעת).

צוואר בקבוק הוא גורם במבנה ארגוני או בתהליכי עבודה, המהווה מעין 'סתימה בצנרת' המונע אופטימיזציה של הרשת, שיש 'לפתוח אותה'. דימוי טוב לצוואר בקבוק הוא גשר, המהווה מעבר הכרחי, המחבר בין שני חלקיה של עיר (ראו תמונה למעלה)

הגדרה נוספת היא: המשאב בעל הקיבולת הנמוכה ביותר, כאשר הביקוש גדול מהקיבולת (גולדרט, 1984). 

במבנים ארגוניים, זהו חסם ברשת, הממוקם בתפקיד מפתח, שמאפשר לו לצבור עוצמה באמצעות הגבלת הגישה לגורמי מפתח בארגון, ומאפשר קשר בין שתי הקבוצות רק דרכו.

[להרחבת המושג: 'רשת שלמה', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'רשת מקוטעת', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'אופטימיזציה', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'רשת', לחצו כאן] [לריכוז המאמרים על 'עוצמה', לחצו כאן]

צוואר בקבוק נראה ברשת כך:

המחשה של צווארי בקבוק מובאת בתרשים הרשת הבא (מסומנים בעיגול כחול ברשת שלמטה):

צוואר בקבוק

בתהליכי עבודה, קיומו של צוואר בקבוק מותנה בגורם נוסף שיש לבחון והוא גורם הזמן. משמע, אם פעולות רבות מתנקזות לגורם אחד, אולם, משך זמן הפעילות הוא מזערי, אזי יתכן ואין בעיה למרות הכל.

בשני ההיבטים – הארגוני והתהליכי - "צוואר בקבוק" בנקודות קריטיות עלול להוות סיכון אסטרטגי לארגון, שנכון לטפל בו ברמה המידית.

המחשה, מדוע צוואר בקבוק קרוי גם מתווך נמצאת בתמונה שלפניכם: גוש סלע קטן 'מתווך' בין שני הרים (משמע, מחבר ביניהם):

מתווך

[התמונה: צילום מסך מתוך סרטו בפייסבוק: "The nature in Norway is breath-taking", אוגוסט 2016]

קלסיקה בנושא 'צווארי בקבוק': הספר 'המטרה'

אחד הספרים הקלאסיים הממחיש את משמעותם של צווארי בקבוק בתעשייה הוא רומן ניהולי שכתבו אליהו מ' גולדרט וג'ף קוקס, בשם המטרה (אנגלית: The Goal; ראו כריכת הספר משמאל), ושראה אור ב- 1984 (ויקיפדיה).

הספר - שנכתב כרומן בדיוני אך בוסס על אירועים אמתיים - הציג לראשונה את תורת האילוצים שפותחה על ידי גולדרט, והוא מהווה ספר חובה בפקולטות לניהול ולהנדסת תעשייה ברחבי העולם (ויקיפדיה).

הספר מתאר בצורה עלילתית את עקרונות תורת האילוצים ויישומם על רצפת היצור. העלילה מספרת על מנהל מפעל בשם אלכס שבשל הפסדים בחטיבה של התאגיד אליו שייך המפעל עומד תחת איום בסגירת המפעל (ויקיפדיה).

אלכס יוצר קשר עם המרצה שלו לפיזיקה מימי האוניברסיטה, יונה (בן דמותו של גולדרט), שעבר לייעוץ לארגונים. יונה מנחה את אלכס להבין את מטרת המפעל (להרוויח כסף) ואז עוזר לאלכס ולצוותו למצוא את האילוץ המונע מהמפעל להצליח - במקרה זה משאבי צוואר הבקבוק של הייצור (ויקיפדיה).

באמצעות שינוי המיקוד שלהם, ממדדים מקומיים כגון נצילות למדדים מערכתיים כגון תפוקה, מקבל אלכס החלטות נכונות לגבי ניצול יעיל של האילוץ, הכפפת המשאבים לאילוץ ופריצת האילוץ. באמצעות 5 צעדי המיקוד של תורת האילוצים (ויקיפדיה).

הצעדים הללו הופכים את המפעל לרווחי ביותר ולמוביל בחטיבתו, והמפעל ניצל מסגירה. בעקבות ההצלחה מקודם אלכס לתפקיד מנהל החטיבה... (ויקיפדיה).

מתווך - צוואר בקבוק

[בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: [email protected]]

 

[מפת הרשת עובדה במערכת לאבחון ולניתוח רשתות ארגוניות AURORA, חברת TECI]

[לאוסף המאמרים על רשתות ארגוניות באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן][לקובץ המאמרים בנושא ניתוחי רשת ארגונית ONA, לחצו כאן][לאוסף המאמרים על צווארי בקבוק ומתווכים, לחצו כאן]

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי geralt לאתר Pixabay. הכרזה: ייצור ידע]

[התרשים עובד במערכת לאבחון ולניתוח רשתות ארגוניות AURORA, חברת TECI]

העשרה