לאומיות: הגשמת זכות ההגדרה העצמית של לאום

לאומיות

[בתמונה: גריבלדי וצבא החולצות האדומות. תמונה חופשית מתוך האתר: Lo Que Pasó en la Historia]

המאמר עודכן ב- 27 ביולי 2019

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

ב- 23 ביולי 2019 התייצב בוריס ג'ונסון בפני התקשורת, לאחר שמונה על ידי המלכה אליזבת השנייה לראש ממשלת בריטניה. ג'ונסון, מהתומכים הנלהבים בברקזיט (יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי), המחיש עבורנו לאומיות מהי, ומדוע היא חשובה כל כך: "היום, ברגע מכריע בהיסטוריה שלנו", אמר ג'ונסון, "שוב אנו נדרשים לחבר בין שתי מערכות של אינסטינקטים, שתיהן מערכות נאצלות:
  • בין התשוקה העמוקה לידידות ולסחר חופשי ותמיכה הדדית בתחומי הביטחון וההגנה בין בריטניה לשותפותיה האירופיות;
  • ובה בעת, התשוקה העמוקה מעומק הלב באותה מידה לממשל־עצמי דמוקרטי בארצנו" (לורד, 2019).
"התשוקה העמוקה" הזו שאליה כיוון ג'ונסון, ושעמדה בשורש הרצון הבריטי להתנתק מאירופה, קרויה 'לאומיות'.

מהי לאומיות? המשגה

לאומיות (Nationalism) היא אידאולוגיה, לפיה יש לעם זכות לקיים ממשל עצמי ולנהל את ענייניו בעצמו. גישה זו קשורה קשר הדוק למדינת הלאום ושאיפתה העליונה היא, בדרך-כלל, קיומה של מדינה כהגשמתו של עיקרון זה - הלא היא זכות להגדרה עצמית של לאום.

פסיג (2010, ע' 35) טוען כי הלאומיות (או בלשונו, הלאומנות), מסמלת את האהבה לדברים שלתוכם האדם נולד, והיא נשארה גם במאה ה- 21 ולמרות הגלובליזציה, המניע העיקרי של ההתארגנות האנושית! הצורך החיוני והתמידי בכך עולה פעמים רבות על האינטרסים האישיים של הפרט. לאומנות (או לאומיות) על פי פסיג קשורה לחוויית המקום שבו גדל אדם ושוכנים אהוביו, כיוון שאם מנתקים אותם ממקומותיהם, אופיים משתנה (פסיג, 2010, ע' 35; ראו תמונת כריכה משמאל).

רעיון הלאומיות קיבל בעולם המודרני דגש אזרחי במדינות כמו צרפת וארצות הברית, ודגש אתני-תרבותי במדינות כמו גרמניה ואיטליה.

אחד החסמים העיקריים לשאיפה של עם ללאומיות; הם אינטרסים מנוגדים, הקשורים לביטחונו הלאומי של עם אחר.

בין לאומיות ללאומנות

המושג Nationalism מכיל בתוכו שני מונחים בעברית: לאומיות ולאומנות, שהיא סוג מוקצן של לאומיות, הרואה את הלאום של המאמין בה כנעלה על עמים אחרים, על ההשלכות שעלולות להיווצר כתוצאה מכך.

[להרחבת המושג: 'לאומנות', לחצו כאן]

מקורות