לאומנות: לאומיות מוקצנת…

ãé÷èèåø àéèì÷é

[בתמונה: לאומנות באיטליה הפשיסטית]

המאמר עודכן ב- 27 ביולי 2019

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

למושג לאומנות אין הגדרה מחייבת או הגדרה מדעית, האבחנה בין לאומיות ללאומנות אינה פשוטה או מובנת מאליה (באנגלית אין הפרדה כזו והכל מוכל במילה אחת - Nationalism); והיא תלויה בהשקפת עולמו וברקעו של המתבונן.

בדומה לאנגלית, גם בחלק מן השפות האחרות, כלל לא מצויה הבחנה מקבילה בין ביטויים אלו.

העתידן, פרופ' דוד פסיג (2010, ע' 35) טוען כי הלאומנות מסמלת את האהבה לדברים שלתוכם האדם נולד, והיא נשארה גם במאה ה- 21 ולמרות הגלובליזציה, המניע העיקרי של ההתארגנות האנושית!

[להרחבת המושג: 'לאומיות', לחצו כאן]

לאומנות, על פי ויקיפדיה, היא לאומיות חריפה ותקיפה הרואה את הלאום של המאמין בה כנעלה על עמים אחרים. גישה זו "מצדיקה" בשל כך אפליה ויחס עוין כלפי מיעוטים בתוך מדינת הלאום ולעתים תוקפנות קיצונית כלפי מדינות שכנות מתוך שאיפות התפשטות אמפריאליות.

לאומנות על פי פסיג קשורה לחוויית המקום שבו גדל אדם ושוכנים אהוביו, כיוון שאם מנתקים אותם ממקומותיהם, אופיים משתנה (פסיג, 2010, ע' 35; ראו תמונת כריכה משמאל).

[בתמונה משמאל: כריכת הספר 2048 לדוד פסיג, שראה אור ב- 2010 בהוצאת ידיעות ספרים. אנו מאמינים שאנו עושים בכריכה שימוש הוגן]

מקובל לכנות לאומיות בשם לאומנות כאשר היא מתרחקת מעמדה ליברלית ופלורליסטית ביחס לעמים אחרים, ורואה בעם הספציפי ערך עליון מעל כל ערכים אחרים.

הלאומנות יכולה לפנות לכיוונים גזעניים (כמו בגרמניה הנאצית) בהם הקשר הלאומי נקבע בצורה ביולוגית, וגזעים מסוימים מאובחנים כנחותים מטבעם.

היא יכולה לפנות גם לכיוונים פשיסטיים (כמו באיטליה הפשיסטית) בהם תורת הגזע איננה עיקרית, אך יש בהם הערכת יתר של המדינה מעל ערכי חירות הפרט, קידוש המלחמה והאלימות, ושאיפות התפשטות אימפריאליסטיות.

במקרים רבים מעורבת הלאומנות עם השפעות תרבותיות אחרות, כמו:

  • הלאומנות הערבית המושפעת מרעיונות של דחיית הציונות;
  • לאומנות יהודית המשלבת לעתים קרובות קיצוניות דתית על גבול הפונדמנטליזם;
  • לאומנות בעולם השלישי המשולבת במקרים רבים עם רעיונות סוציאליסטיים או קומוניסטיים, אף על פי שלכאורה רעיונות אלה דוגלים באוניברסליות ובניגוד לתפיסה המעדיפה לאום על לאום אחר (תוך ההנחה שכל בני האדם שווים).

וכדומה.

מקורות