עופר בורין: איוב פרק א – עוד זה מדבר וזה בא

[בתמונה: הדיאלוג שבין האלוהים והשטן בספר איוב, העלה בי הרגשת קבס... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי darksouls1 לאתר Pixabay]

[לסדרת מאמרי עצמאות וזיכרון, לחצו כאן] [לאוסף פרקי ספר איוב, בפרשנותו של עופר בורין, לחצו כאן]

הפרק עודכן ב- 26 באפריל 2020

הלילה ההוא, ייקחהו האופל; הלילה ההוא בא... (עמנואל צבר)

אלוף משנה במיל', עופר בורין, נשוי + 3, שירת 20 שנה בחיל האוויר בתפקידי פיקוד טכנולוגיים. היום, הוא מנהל בחברת הייטק ביטחונית. הוא מגדיר את עצמי כאדם חופשי (חילוני). החל לכתוב בתחום זה כשעלה לאוויר פרויקט 929 בניהול הרב בני לאו והעיתונאית גל גבאי. הוא מחפש בתנ"ך את ההקשרים לחיים במדינת ישראל בעידן המודרני.

*  *  *

איוב איש אמיד, שלא לומר עשיר.

איש עם משפחה גדולה מאושרת.

איש תם וישר וירא אלוהים.

ממש מציאה.

אלוהים מאוד מאוד גאה באיוב, שלמרות שהוא כה עשיר ומאושר, אינו שוכח לרגע להודות לאלוהים על כל הטוב שנפל בחלקו.

אלוהים כל כך גאה באיוב, שהוא מתגרה במקטרג הראשי, בבן האלוהים, השטן:

ו וַיְהִ֣י הַיּ֔וֹם וַיָּבֹ֨אוּ֙ בְּנֵ֣י הָאֱלֹהִ֔ים לְהִתְיַצֵּ֖ב עַל־יְהוָ֑ה וַיָּב֥וֹא גַֽם־הַשָּׂטָ֖ן בְּתוֹכָֽם ׃ ז וַיֹּ֧אמֶר יְהוָ֛ה אֶל־הַשָּׂטָ֖ן מֵאַ֣יִן תָּבֹ֑א וַיַּ֨עַן הַשָּׂטָ֤ן אֶת־יְהוָה֙ וַיֹּאמַ֔ר מִשּׁ֣וּט בָּאָ֔רֶץ וּמֵֽהִתְהַלֵּ֖ךְ בָּֽהּ ׃ ח וַיֹּ֤אמֶר יְהוָה֙ אֶל־הַשָּׂטָ֔ן הֲשַׂ֥מְתָּ לִבְּךָ֖ עַל־עַבְדִּ֣י אִיּ֑וֹב כִּ֣י אֵ֤ין כָּמֹ֨הוּ֙ בָּאָ֔רֶץ אִ֣ישׁ תָּ֧ם וְיָשָׁ֛ר יְרֵ֥א אֱלֹהִ֖ים וְסָ֥ר מֵרָֽע

השטן לא מתרגש ומשיב לאלוהים:

ט וַיַּ֧עַן הַשָּׂטָ֛ן אֶת־יְהוָ֖ה וַיֹּאמַ֑ר הַֽחִנָּ֔ם יָרֵ֥א אִיּ֖וֹב אֱלֹהִֽים ׃ י הֲלֹֽא־֯אַתְּ שַׂ֣כְתָּ בַעֲד֧וֹ וּבְעַד־בֵּית֛וֹ וּבְעַ֥ד כָּל־אֲשֶׁר־ל֖וֹ מִסָּבִ֑יב מַעֲשֵׂ֤ה יָדָיו֙ בֵּרַ֔כְתָּ וּמִקְנֵ֖הוּ פָּרַ֥ץ בָּאָֽרֶץ ׃ יא וְאוּלָם֙ שְֽׁלַֽח־נָ֣א יָֽדְךָ֔ וְגַ֖ע בְּכָל־אֲשֶׁר־ל֑וֹ אִם־לֹ֥א עַל־פָּנֶ֖יךָ יְבָרֲכֶֽךָּ. ברור, אומר השטן. ברור שהוא תם וישר וירא אלוהים וסר מרע, שהרי אתה אלוהים דואג לו. מעניין מה יקרה אם לא יהיה לו כל הטוב הזה. הוא בוודאי יתחיל ל"ברך" אותך, כלומר לקלל אותך.

[התמונה משמאל היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Mysticsartdesign לאתר Pixabay]

ואלוהים נענה לאתגר של השטן ומשחרר לשטן את עושרו ואושרו של איוב למבחן הנאמנות לאלוהים: יב וַיֹּ֨אמֶר יְהוָ֜ה אֶל־הַשָּׂטָ֗ן הִנֵּ֤ה כָל־אֲשֶׁר־לוֹ֙ בְּיָדֶ֔ךָ רַ֣ק אֵלָ֔יו אַל־תִּשְׁלַ֖ח יָדֶ֑ךָ וַיֵּצֵא֙ הַשָּׂטָ֔ן מֵעִ֖ם פְּנֵ֥י יְהוָֽה. 

האמת שהדיאלוג הזה העלה בי הרגשת קבס. ליבי ליבי לכל אלה המאמינים בהשגחה פרטית. החיים מלאים בניסיונות קשים ובהצלחות. לא צריך את אלוהים כמשגיח כדי לעבור את החוויות האלה בשלום.

 בכל אופן, השטן יוצא למבצע מירור חייו של איוב. שליחים מגיעים אליו בזה אחז זה לספר לו על אסונות המתרחשים לרכושו וילדיו. הביטוי הידוע לרצף הודעות ה"איוב" האלה הוא:

טז ע֣וֹד׀ זֶ֣ה מְדַבֵּ֗ר וְזֶה֮ בָּ֣א

יז ע֣וֹד׀ זֶ֣ה מְדַבֵּ֗ר וְזֶה֮ בָּ֣א

יח עַד זֶ֣ה מְדַבֵּ֔ר וְזֶ֖ה בָּ֣א

עד סוף הפרק, איוב נותר חסר כל מבחינת רכוש וחסר כול מבחינת ילדיו שכולם מתים.

ואיוב, למרות כל האסונות האלה, ממשיך בצדיקותו: כ וַיָּ֤קָם אִיּוֹב֙ וַיִּקְרַ֣ע אֶת־מְעִל֔וֹ וַיָּ֖גָז אֶת־רֹאשׁ֑וֹ וַיִּפֹּ֥ל אַ֖רְצָה וַיִּשְׁתָּֽחוּ ׃ כא וַיֹּאמֶר֩ עָרֹ֨ם ֯יָצָתִי מִבֶּ֣טֶן אִמִּ֗י וְעָרֹם֙ אָשׁ֣וּב שָׁ֔מָה יְהוָ֣ה נָתַ֔ן וַיהוָ֖ה לָקָ֑ח יְהִ֛י שֵׁ֥ם יְהוָ֖ה מְבֹרָֽךְ ׃ כב בְּכָל־זֹ֖את לֹא־חָטָ֣א אִיּ֑וֹב וְלֹא־נָתַ֥ן תִּפְלָ֖ה לֵאלֹהִֽים.

ברית דמים

"עוד זה מדבר וזה בא" הוא אחד ממספר ביטויים תנ"כיים ששימשו את עמנואל צבר בכותבו את השיר "ברית דמים" אותו הלחין יאיר רוזנבלום.

במלחמת לבנון הראשונה נפל החייל יובל הראל בקרב. ההודעה על מותו נמסרה להורים של יובל הראל אחר, שגר באותה שכונה. כאשר התבררה הטעות, קבלו הוריו של יובל הראל (שלא מת) הודעה מרגיעה. אולם כמה שעות מאוחר יותר, נהרג גם בנם בקרב. וכאשר הודיעו להם שבנם נהרג, אפשר לשער איזו טלטלה נוראית עברו הוריו של יובל הראל. וכך, שתי משפחות שכולות מאותה שכונה בירושלים, נותרו ללא יובל הראל שלהן.

בלינק – ראיון מצמרר שנערך בשנת 2014 עם האימהות של היובלים.

[למאמר המלא של נעמה לנסקי בישראל היום, לחצו כאן]

ובלינק הבא – ביצוע של השיר "ברית דמים" בקולה של קרן הדר.

הביצוע המקורי היה של מירי אלוני.

[לסדרת מאמרי עצמאות וזיכרון, לחצו כאן] [לאוסף פרקי ספר איוב, בפרשנותו של עופר בורין, לחצו כאן] 

2 thoughts on “עופר בורין: איוב פרק א – עוד זה מדבר וזה בא

  1. Pingback: ספר איוב באתר ייצור ידע - ייצור ידע

  2. Pingback: עצמאות וזיכרון באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *