מוני ביטן: קשיים מצמיחים מנהיגים!

[בתמונה: גונדר מוני ביטן: אף לא טיפה אחת של אגו... התמונה: דוברות שב"ס]

[לאוסף המאמרים בנושא 'אנטי שבירות', לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

אומרים, שמנהיגים אמתיים הם כאלה שהחיים לא פינקו אותם. שהיו צריכים להיאבק כדי להגיח אל ההצלחה, ולמצות את הפוטנציאל שלהם; כאלה שמול הקשיים הצטרכו לבחור, אם להיכנע לקשיים או להיאבק; ומרגע שבחרו במאבק, דבקו במשימה, ולא הרפו.

מרגע שבחרו, הם הפכו ל'בלתי שבירים'. לכאלה ששמחים כשהם פוגשים קושי, כי מכל קושי הם יוצאים רק מחוזקים; וגם לכאלה ששומרים על צניעותם ויודעים, שהצלחה היא מה שקורה להם ולא מה שהם, ושהיא תמיד בת חלוף!

המושג הזה, אנטי שביר (Antifragile) הוא מושג שנטבע על ידי נסים ניקולס טאלב, בספרו משנת 2012; שתורגם לעברית ב- 2014 בהוצאת דביר תחת השם אנטי שביר - איך לשרוד ולנצח בעולם של ברבורים שחורים (טאלב, 2014; ראו תמונת כריכה למטה משמאל).

היום, כששירות בתי הסוהר (שב"ס) ענד דרגות גונדר למימון (מוני) ביטון, והפקיד אותו על אגף הביטחון והמבצעים; חשבתי כל העת על דמות המנהיג המשתקפת מתוך הספר הזה... 

[בתמונה משמאל: ספרו של נסים ניקולס טאלב: "אנטי שביר. איך לשרוד ולנצח בעולם של ברבורים שחורים", שראה אור בהוצאת דביר, ב- 2012. אנחנו מאמינים שאנו עושים בתמונה שימוש הוגן]

נוהגים לשאול תמיד, מי מעצב את מי? האדם את הארגון שבו הוא עובד או הארגון את עובדיו?

אבל, במקרה של מוני ביטון ושב"ס, זו הייתה אהבה הדדית ממבט ראשון:

מחד גיסא, ארגון צנוע, שאנשיו עובדים קשה מאוד מאחורי חומות; ושעיקר תפקידו להכיל את המטען הכבד שנאגר בבניניו ולשמור - בשביל עם ישראל - על שקט!

כמה שונה הארגון הזה מאחותו הבכירה והרעשנית - המשטרה - שפועלת על עיקרון הפוך: לתפוס קצת עבריינים ולעשות הרבה מהומה תקשורתית, כדי שיאמינו לו ש"רשע ורע לו..."

(אגב, התיאור הזה הולך ומשתבש; ולא יחזיק עוד זמן רב. 'צנחני' המשטרה הרבים שהגיעו לשורותיו מדביקים אותו באינטנסיביות בכל הרעות החולות שהיו נחלת ארגון האם שלהם, אבל זה כבר נושא למאמר אחר...).

ומאידך גיסא, אדם שהגיע לבכירות ממגדלי השמירה. הוא איש שב"ס שרשי ולא 'צנחן משטרתי'; והתרבות הארגונית הישנה והטובה של ארגונו היא חלק בלתי נפרד ממנו.

כמו ארגונו, מוני לא איבד במעלה הדרך את הצניעות, את הרצינות והחריצות, ואת אהבת האנשים; והצליח לעשות את הלא יאומן" הוא הגיע למעלה לבכירות, בלי טיפה אחת של אגו!

אז מזל טוב לך מוני אהובנו והרבה הצלחה. אין ראוי ממך. מנהיגים מסוגך הם מצרך נדיר בימינו!

[לאוסף המאמרים בנושא 'אנטי שבירות', לחצו כאן]

7 thoughts on “מוני ביטן: קשיים מצמיחים מנהיגים!

 1. מוני היקר, פשוט גאווה ענקית!
  ללא ספק מינוי ראוי. אלוף תמיד היית, עכשיו רק הדרגות על הכתף תואמות את אישיותך הכובשת והצנועה.
  עלה והצלח

 2. בהחלט אדם שראוי לקידום ולתפקיד הזה.
  כפקוד שלו לשעבר, למדתי ממנו המון. שעם השקעה ואחריות אפשר להגיע רחוק.
  עלה והצלח מפקד יקר!!

 3. מוני יקר, אכן, זכית ביושר ובעבודה קשה. נזכרתי בבוקר ההוא, בקיץ הלוהט, איך יזמת יום נקיון בחנית המבקרים בצלמון. חמוש בכובע , יצאת בראש סוהרי בית הסוהר וקציניו למבצע שנמשך כשעתיים ושבו נאספו כל הבקבוקים, הניירות, הטיטולים המשומשים והמפגעים שהותירו המבקרים. אגו לא היה שם אך היו חריצות ודוגמה אישית. נכון, לעיתים היית קשוח ואף בוטה כלפי חלק מהעובדים, אך ידעת להודות בטעויות, לפרגן וללמוד. מזל טוב ובהצלחה רבה.

 4. Pingback: אנטי שבירות באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

  • כל הפוסל במומו פוסל..אני מכיר את האיש היטב…איש מיוחד וראוי לקידום….ד.ר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *