מסוכן להיות קצין בשב"ס…

[בתמונה מימין: תת גונדר, ד"ר יעקב זיגלבוים ז"ל, שנרצח בפיצוץ רכבו ב- 6 במאי 1998; משמאל: רב כלאי רוני ניצן ז"ל, שנרצח ביריות ב-13 בדצמבר 1981. מקור התמונות: שירות בתי הסוהר. תמונת הרקע: תמונה חופשית שעוצבה והועלתה על ידי geralt לאתר Pixabay]

עסק מסוכן...

להיות קצין בשירות בתי הסוהר (שב"ס) זה עסק מסוכן... החיכוך היום-יומי עם עבריינים מייצר מצבים, שבהם הקצינים - וגם משפחותיהם - חשופים להתנקשויות ולפיצוצי אזהרה מסוגים שונים (על איומים לפגיעה אין טעם לדבר. כאלה יש בשפע...).

המקרה האחרון אירע ב- 7 לאוקטובר 2018, עת התפוצץ מטען חבלה ברכבה של קצינה, שחנה בסמוך לביתה ברחוב איתמר בן אב"י בנתניה. פיצוץ בקנה מידה קטן כזה ועיתוי ביצועו מעידים שמדובר באזהרה ולא בניסיון חיסול:

[סרטון זה הועלה ליו-טיוב על ידי פוסטה TV: ראש אג"מ בשב"ס מדבר על פיצוץ המטען ברכבה של קצינת שב"ס]

המקרים הקשים ביותר של פעולות נגד קציני שב"ס הם שני המקרים של רצח קצינים, שעלה יפה (ב- 1981 וב- 1998) ושניים שנכשלו (ב- 1993 וב- 1994; ראו בהמשך). עובדה מעניינת היא שמאז תחילת המילניום, בכמעט עשרים השנים האחרונות - ודווקא בעידן משפחות הפשיעה - לא נעשו ניסיונות אקטיביים לרצוח קציני שב"ס, אלא להזהירם בלבד.

להלן הפירוט:

1. רציחות של קציני שב"ס 

1981: רצח רב כלאי רוני ניצן ז"ל

תודה לעורך דין מור עטיה על הסיוע בעדכון חלק זה!

רצח רב כלאי רוני ניצן ז"ל הייתה אחת הפרשות המטלטלות ביותר שעבר שירות בתי הסוהר בשנות קיומו. ניצן, בן ה-31 במותו, גם היה איש החוק הראשון במדינת ישראל שחוסל בידיו של עבריין:

ניצן נרצח ב-13 בדצמבר 1981 - בעת ששימש כמפקד בית המעצר שבמתחם בית הסוהר איילון ברמלה - על ידי העבריינים: האסיר הנמלט, הרצל אביטן,יעקב שמש, אמנון דוד ומשה כהן. השלושה ארבו לניצן סמוך לפתח ביתו בשכונת "גני ראשון" שבראשון לציון, התקרבו אליו, והרצל אביטן ירה ממרחק של שני מטרים 22 כדורי עוזי לעברו. עילת הרצח הייתה מאבקו למיגור נגע הסמים בקרב האסירים, והתעקשותו להעביר את אלה השבים מחופשה חוקן, במטרה לתפוס סמים שהוברחו בפי הטבעת על ידי אסירים שחזרו מביקור או חופשה. השלושה טענו כי מדיניות החוקן השפילה אותם, גופנית ונפשית.

עקב הסכמתו של משה כהן לשמש עד מדינה, הורשע יעקב שמש ברצח, משה כהן, ואילו הרצל אביטן, שהועמד לדין יחד עם שמש, זוכה בתיק זה מחמת הספק. המדינה ערערה על הזיכוי לבית המשפט העליון, וביום 15.9.87 התקבל הערעור, הרצל אביטן הורשע ברצח האמור ונגזר עליו מאסר עולם (ע"פ 679/84).

1998: רצח תת גונדר, ד"ר יעקב זיגלבוים ז"ל

זהו החיסול הכואב והמביך ביותר בתולדות שב"ס משתי סיבות עיקריות:

  • זהו הקצין הבכיר ביותר שנרצח;
  • מפני שמקרה זה ומניעיו נותרו עד היום, בלתי מפוענחים...

בבוקר ה-6 במאי 1998 נרצח מי שהיה ראש מינהל טיפול ושיקום האסיר, ולפני כן, קצין הרפואה הראשי של שירות בתי הסוהר, בהטמנת מטען חבלה ברכבו, בתוך מחנה צריפין, לאחר שהוריד את שני ילדיו בבית הספר. הוא היה אחראי על הבדיקות הרפואיות בשב"ס. בכוחו היה לשנות תנאי כליאה, לאפשר תנאים טובים יותר לאסירים, ואף לקצר זמן מאסר במקרים קיצוניים.

יעקב זיגלבוים

היה ברור כי המתנקשים ידעו היטב את סדר יומו של זיגלבוים (ראה בתמונה משמאל. המקור: יד לבנים), כולל לוחות הזמנים שלו והזמן שבו יהיה ללא הילדים ברכב, כמו גם העובדה, שהאבטחה האישית על זיגלבוים הוסרה. המטען הורכב מחומר נפץ תקני שככל הנראה נגנב זמן קצר קודם לכן מאחד מבסיסי צה"ל. המבצעים דאגו להשתמש בכמות שתספיק להרוג את זיגלבוים אבל לא תפגע במכוניות נוספות שייסעו לידו. המטען הוצמד באמצעות דבק אפוקסי חזק, תוך מחשבה רבה, בין הדוושות לבין כיסא הנהג. לפי ההערכה, כך ביקשו המחסלים להבטיח מצב שזיגלבוים יחטוף את כל עוצמת הפיצוץ ושהכיסא שעליו ישב לא יספוג את מרבית הרסיסים (סניור, 2011).

[מקור תמונתו של יעקב זיגלבוים משמאל: אתר שב"ס]

רצח זה, והסיבות לו, לא פוענחו עד היום, אולם ברור כי באותם ימים, רק גורם מקצועי ומאורגן היה יכול לתכנן ולבצע "פיגוע פלילי" כזה. זו הייתה עבודה של מה שאנחנו מכנים היום "ארגון פשיעה".

אירועים אלו גרמו לשב"ס לשנות מספר נהלי אבטחה וביטחון ואף לבצע חשיבה מחודשת, בכל הקשור לשיתוף פעולה בין ארגוני האכיפה. בנוסף, מקרים אלו מצביעים על המורכבות בביצוע משימת הכליאה. האסירים, שהם היריב אך לעיתים יריב שצריך לטפל ולשקם אותו מנצלים את המורכבות, שבין ביטחון ושיקום לפגיע באנשי סגל או אסירים אחרים.

2. ניסיונות לרצח של קציני שב"ס

1993: ניסיון הרצח של גונדר משנה רוני לבקוביץ' ואשתו

ב- 1993 הונח מטען חבלה בקיר החיצוני של חדר השינה של מפקד כלא באר שבע, גונדר משנה רוני לבקוביץ' (ראו תמונה משמאל), ורק בנס ניצלו הוא ואשתו. מסתבר כי אשתו של לבקוביץ' ביצעה שינויים בחדר רק יום לפני כן, והזיזה את המיטה הזוגית שלהם למקום שונה. בכך, ניצלו חייהם.

יתכן שהסיבה לכך הייתה ניסיונו של לבקוביץ', שנתיים לפני כן, לכפות על האסירים לקום למפקד בוקר, במטרה להחזיר את השליטה במקום לידי הסוהרים. 

[מקור התמונה של רוני לבקוביץ': פייסבוק]

1994: ניסיון הרצח של רב כלאי בני אבירם

בבוקרו של 30 באוקטובר 1994, יצא קצין הביטחון של כלא ניצן, בני אבירם, מביתו שבקריית מלאכי ונורה ביריות אקדח ממכונית חונה. היריות פגעו בלסתו, בחזהו ובזרועו, וגרמו לו חבלה חמורה. למרות פציעותיו הקשות שלף אבירם את אקדחו וירה לעבר המכונית הנמלטת, שבה ישבו שלושה אנשים: חסן זוהריואב שבי ואבנר סעיד.

השלושה נלכדו, הועמדו לדין, הורשעו בניסיון לרצח, ונידונו על ידי השופטים יעקב קדמי, דליה דורנר וחנוך אריאל ל-16 שנות מאסר.

3. פעולות אזהרה נגד קצינים בשב"ס

2007: רימון אזהרה הונח בפתח ביתו של קצין שב"ס בבאר שבע

ב- 6 במרץ 2007, הונח רימון רסס בפתח ביתו של קצין מודיעין בשירות בתי הסוהר הגר בשכונה א' בבאר שבע ועובד בכלא "אוהלי קידר" בעיר. הפיצוץ נמנע בזכות ערנותם של השכנים שהבחינו ברימון לפני שהקצין פתח את דלת ביתו והזהירו אותו, לפני שיצא מביתו לעבודה. למקום הוזעקו כוחות משטרה וחבלן שפירק את הרימון. על הקיר ליד דלת ביתו רוססה כתובת גרפיטי גדולה שנשאה את שמו של הקצין ואת המילים "על מה שהיה באגף 2, אוהלי קידר".

[לכתבה המלאה של מיכל גרינברג ב'חדשות וואלה', לחצו כאן]

2010: רימון אזהרה הונח בפתח ביתו של קצין שב"ס בכפר יונה

ב- 18 בינואר 2010 הוצמד רימון לביתו של קצין מיחידת נחשון של שירות בתי הסוהר המתגורר בכפר יונה. כמו כן, רוססו במקום איומים על חייו. הרימון נוטרל על ידי חבלנים ממרחב שרון של המשטרה. החשד הוא שזוהי אזהרה ממשפחות פשע, בהקשר לפרשת "כוכב הצפון". מלבד הרימון נמצאו גם כתובות נאצה שרוססו ליד הבית.

[למאמר המלא של אבי אשכנזי ב- nrg, לחצו כאן]

העשרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.