פנחס יחזקאלי: חיסול רב כלאי רוני ניצן

תקציר: חיסול רב כלאי רוני ניצן זיכרונו לברכה הייתה אחת הפרשות המטלטלות ביותר שעבר שירות בתי הסוהר בשנות קיומו. ניצן, בן ה-31 במותו, גם היה איש החוק הראשון במדינת ישראל שחוסל בידיו של עבריין:

רוני ניצן

[התמונה: אתר שב"ס]

תודה לעורך דין מור עטיה על הסיוע בעדכון דף זה!

[התמונה היא צילום מסך מתוך: "סרטון לזכרו של תת גונדר ד"ר יעקב זיגלבוים ז"ל", פייסבוק]

[לקובץ המאמרים: 'הכל על הפשע המאורגן', לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

רוני ניצן נרצח ב-13 בדצמבר 1981 - בעת ששימש כמפקד בית המעצר שבמתחם בית הסוהר איילון ברמלה - על ידי העבריינים: האסיר הנמלט, הרצל אביטן, יעקב שמש, אמנון דוד ומשה כהן.

השלושה ארבו לניצן סמוך לפתח ביתו בשכונת "גני ראשון" שבראשון לציון, התקרבו אליו, והרצל אביטן ירה ממרחק של שני מטרים 22 כדורי עוזי לעברו. עילת הרצח הייתה מאבקו למיגור נגע הסמים בקרב האסירים, והתעקשותו להעביר את אלה השבים מחופשה חוקן, במטרה לתפוס סמים שהוברחו בפי הטבעת על ידי אסירים שחזרו מביקור או חופשה. השלושה טענו כי מדיניות החוקן השפילה אותם, גופנית ונפשית.

עקב הסכמתו של משה כהן לשמש עד מדינה, הורשע יעקב שמש ברצח, משה כהן, ואילו הרצל אביטן, שהועמד לדין יחד עם שמש, זוכה בתיק זה מחמת הספק. המדינה ערערה על הזיכוי לבית המשפט העליון, וביום 15.9.87 התקבל הערעור, הרצל אביטן הורשע ברצח האמור ונגזר עליו מאסר עולם (ע"פ 679/84).

העשרה