רועי צזנה: רפואה אלטרנטיבית הורגת!

[תמונה חופשית שהועלתה על ידי mkhmarketing לאתר flickr]

[מאמר זה ראה אור במקור באתר של דוקטור רועי צזנה]

רועי צזנה

המחבר (ראו תמונה משמאל), רועי צזנה, הוא דוקטור לננו-טכנולוגיה; עמית בסדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל אביב, ומרצה בפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון. בוגר קורס המנהלים של אוניברסיטת הסינגולריות ומחבר הספר המדריך לעתיד.

[התמונה: מאלבום התמונות הפרטי של המחבר]

האתרים של ד"ר רועי צזנה

*  *  *

כבר זמן רב שאני אומר לאנשים שרפואה אלטרנטיבית הורגת, אבל רק עתה יצא מחקר רחב שהראה עד כמה המצב חמור.

החוקרים בדקו שאלה פשוטה מאד: כמה מהחולים נשארו בחיים בכל נקודת זמן לאחר האבחון הראשוני. הם עברו על נתונים ממאגר המידע הלאומי בתחום הסרטן באמריקה, והתמקדו בארבעת סוגי הסרטן השכיחים ביותר: סרטן השד, סרטן הריאה, סרטן הערמונית וסרטן המעי הגס.

עבור כל אחד מהחולים הם בחנו האם קיבל טיפול רפואי מתאים, או שאותו חולה בחר בטיפול "אחר לא-מוכח: טיפולי סרטן מצד מטפל שאינו רופא". סה"כ מדובר ב- 280 חולים שבחרו להימנע מטיפולים מודרניים בסרטן ככימותרפיה, הקרנות, ניתוח או טיפולים הורמונליים, והעדיפו רפואה אלטרנטיבית. אותם חולים, אגב, נטו ליהנות מבריאות כללית טובה יותר, והיו צעירים יותר ובעלי רמת הכנסה גבוהה יותר. כל הסממנים האלו היו אמורים להבטיח להם הצלחה גדולה יותר בהתמודדות עם הסרטן.

אלא שמסתבר שנעורים, עושר וטיפולים אלטרנטיביים אינם מספיקים כדי לעצור את הסרטן. עבור שלושה מתוך ארבעת סוגי הסרטן שנבדקו, הסיכון למוות היה גבוה יותר עבור החולים שבחרו ברפואה אלטרנטיבית. ולא 'קצת' יותר. חולים בסרטן השד שבחרו ברפואה אלטרנטיבית היו בעלי סיכון גבוה פי חמישה למות תוך שבע שנים מזמן האבחון. בסרטן המעי הגס הסיכון היה גבוה פי ארבעה, ובסרטן הריאה הסיכון היה גבוה 'רק' פי שניים. במקרה של סרטן הערמונית לא היו הבדלים ברורים בתמותה, כנראה מכיוון שמדובר בסרטן שהורג לאורך זמן ארוך מאד, ומעקב של שבע שנים בלבד אינו מספיק לזיהוי הבדלים משמעותיים בין טיפול אלטרנטיבי לטיפול רפואי אמיתי. יש למחקר מגבלות, כמובן. הייתי שמח, למשל, לקבל ניתוח דומה גם עבור סוגי סרטן אחרים, או אפילו עבור מחלות כרוניות קטלניות אחרות. ועם זאת, לעת עתה מדובר בתמונה מפלילה למדי עבור הרפואה האלטרנטיבית. קיימים מחקרים קטנים דומים שנערכו על חולים בסרטן השד (אתם יכולים למצוא קישורים אליהם ופירוט על תוכנם בפוסט המלא בבלוג, בתגובה הראשונה) וכולם מגיעים למסקנה דומה: מי שבוחר ברפואה אלטרנטיבית על פני רפואה מודרנית בחמישים השנים האחרונות, מוריד באופן דרמטי את סיכויי ההישרדות שלו. כמובן, מרפאים אלטרנטיביים יצירתיים במיוחד יסתייגו מהמסקנות הללו. הם עשויים לטעון, למשל, שטיפול חדשני ויוצא-דופן שהמציאו בעצמם כגון מי-קרח-מהולים-עם-ויסקי-ותמציות-חרקים-מאודות שונה לחלוטין מטיפול הומאופתי. או שהתה-הירוק-שרק-אני-יודע-לרקוח-עם-המרכיב-הסודי-המיוחד-שלי-שלא-אגלה-לאף-אחד שונה לגמרי מאקופנקטורה. ואכן, במחקרים שתיארתי נבדקו רק חולים שטופלו ב- 'רפואה אלטרנטיבית' מבלי לטרוח להגדיר בדיוק את כל תת-התחומים שבה. אלא מה? כל הטיפולים הללו לא הוכיחו הצלחה מעולם, מכיוון שאם היו מוכיחים הצלחה – הם כבר מזמן היו הופכים לחלק מהרפואה המודרנית המומלצת לחולים. הנחת היסוד הסבירה ביותר לגבי כל טיפול אלטרנטיבי חדש, לפיכך, היא שמדובר רק בעוד וריאציה על אותו הדפוס. וכן, אם אתם חולים בסרטן השד, הריאה או המעי הגס ובוחרים בטיפול אלטרנטיבי על פני המלצות הרופאים, הרי שיש סיכוי טוב שהוא יהרוג אתכם.

סיכום: לעצור את תעשיות המוות

אני לא אוהב להיות דרמטי מדי, אבל הנתונים מהמחקרים שהתפרסמו בעשרים השנים האחרונות חושפים תמונה מזעזעת. מטפלים אלטרנטיביים שממליצים לחולי סרטן להסתמך על טיפולים שאינם-רפואיים, תורמים באופן אקטיבי למותם. אין דרך – ואין מקום – להגיד את זה יפה יותר. מדובר בתעשיות מוות שמפתות אנשים בטענות לא-מגובות ובתיאוריות קונספירציה נגד הממסד הרפואי, ועל הדרך גוזרות קופון לכיסיהן. הדרך להתמודד עם תעשיות המוות הללו פשוטה: לחנך אנשים לחשיבה רציונלית וביקורתית ולהסביר להם כיצד הקהילות המדעיות והרפואיות פועלות ומדוע קשה כל-כך לזייף נתונים לאורך זמן. תמיד יהיו אלו שיבחרו להתנער לגמרי מהרפואה המודרנית, אבל ראוי לפעול לצמצום מספרם עד כמה שרק אפשר. זוהי מטרת הרשומה הזו, ואני מקווה שתגיע למספר רב ככל-האפשר של אנשים, ותסייע בהפחתת מקרי המוות הניתנים למניעה.  

2 thoughts on “רועי צזנה: רפואה אלטרנטיבית הורגת!

 1. אני עוקבת אחרי תכנית דוקומנטרית המראה מקרים ועדויות של חולים ובני משפחותיהם וכן הרופאים המלווים, שבחרו בדרך אלטרנטיבית ולא רק ששרדו, אלא פרחו ובבדיקות המקובלות היו נקיים מסרטן או מתחלואים אחרים לשמם פנו לרפואה האלטרנטיב,
  השאלה שלא התיחסתם אליה, מה היה מצבם של 75 האחוז וה-50 אחרי שניצלו, מה היה כוחם מצבם הכללי , בד"כ אחרי טיפולי כימו וטיפולים רגילים האדם הופך שבר כלי מבחינה בריאותית, וחוטף כל מיני חוליים "תופעות לוואי"…. ואלה שמתגברים באלטרנטיבי הופכים לקורנים בעלי כושר גופני ובריאות טובה…………………
  והכי מוצלח הוא הטיפול המשולב, אבל קשה למצוא רופאים שמוכנים לשתף עם זה פעולה…
  אגב כוח של הרפואה האלטרנטיבית הוא בעיקר במנע… מה שהרפואה הרגילה מזלזלת..

  • את כמה מהימנה התוכנית הזו? האם ההוכחות שם אמפיריות? האם מישהו לקח והתיחס לכל מקרה ובדק?
   חולי סרטן בשלב תקדם נתלים בכל תיקווה ובכל שמועה וההגיון הבריא לא כל כך מתפקד אצלם. זהו ארוע מתוח עם הרבה רגשות. הםנדים ונעים מנסיון לנסיון ומעצה לשמועה.
   לגבי מצב כלכלי, למח אכפת מה מצבך הכלכלי אם אתה חי? ולא אחרי טיפולים כימוטראפים אתה לא הופך לשבר כלי, אתה יוצא מזה די מהר ודי בשלמות. זה לא כל כך נורא.
   אני לא מבין מדוע את אומרת שכוחה של הרפואה האלטרנטיבית טוב במשולב, רופאים מסרבים לזה כיוון שיש דברים שעלולים ליסתור את התרופות הכימוטראפיות.
   הנושא של הדיון הוא מלחמה בסרטן ולא מנע אבל ובכל מקרה על מה את מבססת את הטענה רפואה אלטרנטיבית עוזרת או יש לה כוח? כל הכתבה פה מופנית לאנשים כמוך שחיים לא במציאות ומזיקים לעצמם על ידי חוסר אמון ברפואה קונבנציונלית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *