נושא לימוד: התנהגות ארגונית – היסטוריה וגישות ניהוליות

[לחזרה לתכנית הקורס ולריכוז הפרטים עליו, לחצו כאן] [להורדת מצגת הפרק: היסטוריה וגישות ניהוליות] [לאוסף המאמרים על גישות ניהוליות בהתנהגות ארגונית, לחצו כאן]

ההרצאה והמצגת מפי ד"ר פנחס יחזקאלי: אתם מוזמנים לשאול שאלות בתגובות למטה. כל שאלה תיענה!

.

שימו לב: זוהי סצנת 'הסרט הנע' מתוך הסרט זמנים מודרניים בכיכובו של צ'רלי צ'פלין, שהיו טיוב הסיר לנו מהמצגת בשל סוגיית זכויות היוצרים. הוא מבטא היטב את גישתו של פרידריק טיילורהסתכלות על האדם כמכונה, שצריך להנדס. צפייה נעימה!

 

הדגשים

 • המהפכה התעשייתית במאות ה-18 וה-19 יצרה משאב ארגוני חדש שחשיבותו הלכה ובלטה: העובדים. כתוצאה מכך, בשלהי המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 החלה להתפתח מודעות לחשיבות הגורם האנושי בעבודה!
 • לכן, תחום ההתנהגות הארגונית התפתח במחצית הראשונה של המאה העשרים: הדוקטורט הראשון הוענק באוניברסיטת הארווארד ב- 1941; וקורס החובה האקדמי הראשון נלמד באותה אוניברסיטה, ב- 1942.
 • ניתן לחלק את הגישות בהתנהגות ארגונית, לאורך השנים, לשלוש: גישות מכניסטיות רציונליות; גישות חברתיות וגישות מערכתיות.
 • הוגי הדעות המזוהים עם גישות מכניסטיות רציונליות הם: מקס ובר, אבי הביורוקרטיה (שתאר את הארגון כמערכת ליניארית); ו- פרדריק וינסלאוטיילור ותיאורית הניהול המדעי (שהתייחס לעבודה בארגון כתהליך).

[להעמקה בנושא הגישות המכניסטיות רציונליות, לחצו כאן]

[התמונה היא צילום מסך. הכרזה: ייצור ידע]

 • הגישות החברתיות ראו את הארגון כמערכת חברתית. הוגי הדעות המזוהים עם גישה זו, הם אלטון מאיו ואסכולת יחסי אנוש, שבמרכזה עמדו ניסויי האות'ורן: מאיו הצליח לעשות מחקר מעבדה בתנאים של מחקר שדה. הוא השתמש בעובדים, של מפעל גדול אמתי (מפעלי האות'ורן), כשפני ניסיון, כשהוא שולט על התנאים... הם גילו שמקור אי השקט של העובדים היה, לא התנאים הסביבתיים, אלא האינטראקציה שבין האנשים.
 • המסקנה הייתה כי חשוב להביא בחשבון את מכלול הגורמים האנושיים, המשפיעים על היעילות האנושית, ולא רק את ההיבט הפיזיולוגי; וכי לקבוצות העבודה, ולרקמת היחסים הבלתי פורמלית בארגון, השפעה מכרעת על התנהגותו הביצועית של היחיד.
 • בניסויי האות'ורן נולד מושג חדש: הארגון הבלתי פורמאלי, שאיננו חופף לארגון הפורמלי: לארגון הבלתי פורמלי יש חוקים משלו, נורמות עבודה משלו ומנהיגים משלו!

[להעמקה בנושא גישות חברתיות, לחצו כאן]

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי ICMA Photos לאתר flickr]

 • ועוד תוצאה מעניינת: מחקרים לא רק בודקים את המציאות, אלא גם משנים אותה: הוכח כי עובדים, שיודעים שהם תחת מחקר, מתנהגים אחרת!
 • בעצם, מחקרי הות'ורן לימדו אותנו שארגון איננו מערכת פשוטה, אלא מערכת מורכבת!
 • התאוריה של יחסי אנוש פותחה אחרי זה על ידי חוקרים רבים, נציין שניים חשובים: דאגלס מקגרגור (תיאורית X ו- Y) ו- פרדריק הרצברג (תיאורית שני הגורמים: גורמים מניעים וגורמי היגיינה).

[להעמקה בנושא גישות מערכתיות, לחצו כאן]

[בתמונה: רשת ארגונית של עובדים... הרשת עובדה במערכת לניתוח רשתות חברתיות וארגוניות InFlow , חברת Orgnet LLC]

וקצת איפכא מסתברא, לחידוד החשיבה:

[למאמר: 'האם תיאוריות פסיכולוגיות מתאימות לבעלי פרדיגמת חשיבה מזרחית?', לחצו כאן]

מושגים

[בתמונה: רלוונטיות ומשמעות מערכת יחסי העבודה באירגוניים ומקומם של אירגוני עובדים בשינוי שמתחולל... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי quimuns לאתר Pixabay]

8 thoughts on “נושא לימוד: התנהגות ארגונית – היסטוריה וגישות ניהוליות

 1. Pingback: גישות ניהוליות בהתנהגות ארגונית באתר ייצור ידע - ייצור ידע

 2. בוקר טוב ד"ר פנחס
  אשמח להסבר נוסף איפה אמצא את כל השאלות מסוף המצגת ?

 3. Pingback: התנהגות ארגונית מיקרו: תכנית הקורס - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *