שבט לוי / הלוויים באתר ייצור ידע

תקציר: שֵׁבֶט לֵוִי הוא אחד משבטי ישראל המוזכרים בתנ"ך. מתוך השבט אהרון ובניו נבחרו לשמש ככהנים, ויתר בני השבט נועדו למלא את תפקידם כלויים. ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו באתר 'ייצור ידע', אודות הלווייים. כל המאמרים נכתבו ע"י ד"ר אבי הראל. קריאה מועילה.

[בתמונה: מקהלת הלוויים לבושה בבגדים מסורתיים של הלוויים. התמונה היא צילום מסך. אנו מאמינים כי אנו עושים בתמונה שימוש הוגן]

שֵׁבֶט לֵוִי הוא אחד משבטי ישראל המוזכרים בתנ"ך. הוא נקרא על שם אבי השבט: "לוי", בן שלישי ללאה וליעקב. לפי התורה שבט לוי כולו נבחר לשרת בבית המקדש. מתוך השבט אהרון ובניו נבחרו לשמש ככהנים, ויתר בני השבט נועדו למלא את תפקידם כלויים. לפני ייחוס הלוויים, הוקדשו הבכורות מכל משפחות עם ישראל לעבודת הקודש, אך לאחר חטא העגל הועבר התפקיד אל בני שבט לוי שהיה היחיד שלא חטא. לפי מדרש מאוחר, לא השתתפו בני שבט לוי בעבודות הפרך בתקופת גלות מצרים וניתנה להם רשות לשבת וללמוד תורה (ויקיפדיה: שבט לוי).

שבט לוי הוא היחיד שלא ניתנה לו נחלה בארץ ישראל, אם כי ניתנו לו 48 ערים ברחבי הארץ, ושטח מסוים מסביב לכל עיר. מאחר ששבט לוי לא קיבל נחלה הוא אינו נכלל לעיתים במניין שנים־עשר השבטים. במקרים בהם הוא כן נמנה כאחד מהשנים־עשר, מונים את שבטי מנשה ואפרים כשבט אחד: שבט יוסף. על פי נבואת יחזקאל יזכה גם שבט לוי בעתיד לנחלה בארץ ישראל (ויקיפדיה: שבט לוי).

הלוויים הם הגורם הדומיננטי בספר במדבר.

ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו באתר 'ייצור ידע' אודות הלווייים, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה מועילה:

אוספי מאמרים רלוונטיים נוספים באתר:

עופר בורין

אלוף משנה במיל', עופר בורין, נשוי + 3, שירת 20 שנה בחיל האוויר בתפקידי פיקוד טכנולוגיים. היום, הוא מנהל בחברת הייטק ביטחונית. הוא מגדיר את עצמי כאדם חופשי (חילוני). החל לכתוב בתחום זה כשעלה לאוויר פרויקט 929 בניהול הרב בני לאו והעיתונאית גל גבאי. הוא מחפש בתנ"ך את ההקשרים לחיים במדינת ישראל בעידן המודרני.

.

.

.

.

.

אבי הראל

אבי הראל הוא בעל תואר שלישי בפילוסופיה והיסטוריה יהודית, שירת בצה"ל מג"ב ומשטרת ישראל שלושה עשורים, בתפקידי פיקוד שונים. בתפקידו האחרון היה ההיסטוריון של משטרת ישראל. פרסם שלושה ספרים ועשרות מאמרים בתחומי עיסוקו.

.

.

.

.

[בתמונה: בול המוקדש לשבט לוי. מעצב: ג. המורי - קטלוג הבולים הישראלי, מספר קטלוגי: 145. התמונה היא נחלת הכלל]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא, דווח לנו!

מקורות והעשרה

3 thoughts on “שבט לוי / הלוויים באתר ייצור ידע

  1. Pingback: עופר בורין: אלוהים ה"סנדק" ופדיון הבן | ייצור ידע

  2. Pingback: אבי הראל: תפקידם של הלויים במשכן והמעשר המגיע להם בהיבט קבלי | ייצור ידע

  3. Pingback: אבי הראל: החלפת הבכורים בלוויים והרצון האלוהי | ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *