פנחס יחזקאלי: חושפים לציבור את פרטי השוטרים המועדים…

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Obelixlatino לאתר Pixabay]

[לאוסף המאמרים על 'משטרה בחברה דמוקרטית', לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

פודקסט מוסרט של המאמר, בסרטון וידאו המצורף בסוף. 

*  *  *

בימים אלה נכתב פרק חדש בסאגה המדממת, שבין אזרחי העיר ניו יורק לשוטרים שלהם; שתוצאותיו תשפענה, מן הסתם על יחסי שוטר אזרח בכל מדינות המערב, כולל גם בפרובינציה הקטנה הזו שלנו.

מפגיני ניו יורק תובעים לקבל לידם – כבעלי הבית של המשטרה - את גיליונות המשמעת של השוטרים, כדי לסמן לעצמם את השוטרים הבעייתיים ולדאוג להרחיקם מהשירות; ומן הסתם גם למרר את חייהם (ונגיד במאמר מוסגר, ש'רצות' כבר כל מיני רשימות פירטיות כאלה של שוטרים; במספר ערים בארצות הברית; שהן חמורות ומסוכנות לטעמי בהרבה, מרשימות האמת...).

הנה שתי אסמכתאות מהתקשורת האמריקנית:

[למאמר המלא של מיכאל סיסק באתר 1-POLICE, לחצו כאן]

[לכתבה המלאה, לחצו כאן]

אני מזכיר לכם כאן את עקרונות השיטור בחברה דמוקרטית; שקיפות משטרתית ואחריותיות משטרתית (Police Accountability); משמע, מתן דין וחשבון לציבור, הוא אחת משלושת החובות הבסיסיות של משטרה לבעלי הבית שלה, האזרחים במדינה דמוקרטית.

[להרחבת המושג: 'שקיפות משטרתית', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'אחריותיות משטרתית', לחצו כאן]

ראש העיר, ביל דה בלסיו (Bill de Blasio; ראו תמונה משמאל), עבר כבר מזמן לצד המפגינים; ותמך בדרישותיהם לביטול החוק שאסר לחשוף את התיקים. מפקדי המשטרה אינם מעזים לגלות התנגדות.

היחידים שנעמדו על רגליהם האחוריות ועתרו לבית המשפט, הם ועדי השוטרים, שטענו שהשוטרים ומשפחותיהם נחשפים כאן לסכנת חיים.

בינתיים עצרה שופטת בניו יורק את מסירת החומר לפרסום, לפרק זמן קצר. אבל, זו רק אתנחתא במאבק הזה שנראה שעוד מעט יוכרע, והרשימות תתפרסמנה.

[תמונתו של ביל דה בלסיו, ראש עיריית ניו יורק (הדמוקרטי), נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Gage Skidmore. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 3.0]

מי שסבור שמדובר בסיפורים שמעבר לים, ושדרישות כאלה לא תגענה אלינו חי בלה לה לנד...

ואני מזכיר לכם שלנו אין וועדי שוטרים שיעמדו בפרץ; ויגנו על השוטרים ועל משפחותיהם..

משך שנים הסתירה משטרת ישראל את שמות השוטרים המורשעים בבית הדין למשמעת שלה (ביד"ם); בניגוד לנציבות שירות המדינה ואפילו לצה"ל (למעט מקרים מיוחדים); עד שמיודענו, עו"ד פנחס פיני פישלר (ראו תמונה משמאל) התגייס למאבק וחייב אותה להפסיק להשחיר את שמות המורשעים.

אבל שחרור גיליונות משמעת של שוטרים לציבור, והכנת רשימה ציבורית של שוטרים בעייתיים, שממררים את חיי האזרחים באופן סדרתי, זו כבר פאזה אחרת לגמרי; שתוצאותיה עלולות להיות טרגיות. זה הולך להיות שינוי מהותי: ידע כל שוטר שכל תלונת אזרח, משפט בפני מפקדו או משפט בבית הדין למשמעת – כל אלה נאגרים ונשמרים; ומן הסתם, יעברו יום אחד לידי בעלי הבית שלו, האזרחים.

ממליץ למשטרה להיערך כבר עכשיו: לסמן כבר עכשיו את השוטרים המועדים שלה; ולהציע להם לפרוש בשקט, מהר ובכבוד, לפני שתתהפך עליהם הקערה.

כשהתפוצצה פרשת ניסו שחם, חלק מהבכירים הבינו שהרוח שינתה את כיוונה ועזבו. לחלק לא היה שכל להבין. הם יצאו לשמש עם החמאה על הראש, וחטפו כהוגן.

  • גם אם שכל הוא מוצר נדיר במקומותינו; הרי שפקחות תמיד הייתה סימן היכר של שוטרים רבים. אז זהו חברים. תרצו או לא תרצו, המשטרה משתנה מהר; ומי שהחמאה מתחילה לבעבע על ראשו, מומלץ לו לקחת את הקופה ו'להתקפל' בזמן.

זהו. החגיגה מסתבר, הולכת ונגמרת...

לשיחה המוקלטת: 

[לאוסף המאמרים על 'משטרה בחברה דמוקרטית', לחצו כאן]

מקורות והעשרה

4 thoughts on “פנחס יחזקאלי: חושפים לציבור את פרטי השוטרים המועדים…

  1. Pingback: אחריות ואחריותיות באתר ייצור ידע - ייצור ידע

  2. החמרה עם השוטרים תקטין את הבקוש של מחפשי עבודה למשרות של שוטרים.
    הקטנת הבקוש תאלץ להוזיל את המחיר שנתבע מהמבקשים שהוא כשורי תפקוד וממושם.

  3. Pingback: הכל על משטרה בדמוקרטיה באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *