יורם אטינגר: העניין הפלסטיני הוא גורם משני במזרח התיכון

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Alexas_Fotos לאתר Pixabay]

%d7%99%d7%95%d7%a8%d7%9d-%d7%90%d7%98%d7%99%d7%a0%d7%92%d7%a8יורם אטינגר הוא מומחה ביחסי ארצות הברית-ישראל, כיהן בעבר כציר בשגרירות ישראל בארצות הברית וכמנהל לשכת העיתונות הממשלתית.

[בתמונה משמאל: יורם אטינגר בעת הרצאה. טקסס, מאי 2011. התמונה היא נחלת הכלל]

*  *  *

מדוע השטיח האדום המקבל את פני מנהיגים פלסטינים במערב הופך למרבד מרופט כאשר הם מגיעים למדינות ערב?

ב-2020 זוכה ההאשטאג (תג הקבצה) הערבי "פלסטין אינה התכלית שלי" לחשיפה גוברת, ומבטא את ההסתייגות הערבית הגוברת מהעניין הפלסטיני (ראו תמונה למטה).

תופעה זאת עקבית עם ההתייחסות לעניין הפלסטיני של גורמים ערביים, שאיפשרו את החתימה על הסכם השלום ישראל-מצרים על ידי דחיית הלחץ האמריקאי (הנשיא קארטר) להתמקד בעניין הפלסטיני: 

 • לדוגמא, חסן מלך מרוקו שהעניק רוח גבית חיונית בשלבי הפתיחה של המשא ומתן: "אש"פ הוא סרטן בגוף הערבי".
 • כך גם הנשיא סאדאת: "אני רוצה מדינה פלסטינית? אינני רוצה עוד נדבך לברה"מ, בנוסף לסוריה, עיראק ותימן. אינני רוצה עוד מדינה שתצטרף לחזית הסירוב".
 • ואליהם הצטרף סגן הנשיא ד'אז, חוסני מובארק: "הפלסטינים לא מעניינים אותי ולא את סעודיה והנסיכויות. ירדן לא רוצה מדינה פלסטינית.... לא תהייה מדינה פלסטינית. אתם לא תיתנו לה לקום." (לא עוד מלחמה, אליהו בןאלישר, עמ' 106, 209, 207).

[לכתבה המלאה במידל איסטן מוניטור, לחצו כאן]

ההתנהלות המוחשית הערבית – ולא ההתבטאויות הערביות – מביעות את השלילה, הכעס והבוז כלפי – והחשש מ- הפלסטינים, כמו גם את התפקיד המשני של הפלסטינים בעיצוב המזרח התיכון.

ב-2020, מצרים, ירדן, סעודיה וכל המשטרים הערביים הפרו-אמריקאים מתמקדים באיומים קיומיים כגון האייתולות באיראן, "האחים המוסלמים", דאע"ש, שאיפות ההתפשטות של ארדואן, החשש מההשלכות האזוריות ההרסניות של מלחמות האזרחים בלוב, בסוריה, בעיראק ובתימן, וחתרנות וטרור מבית. נפילת משטר ערבי פרו-אמריקאי תעניק בסיס נוסף לטרור האסלאמי הבינלאומי. איומים אלו חורגים מ- ומגמדים את- העניין הפלסטיני בסדר העדיפויות הערבי.

למרות שטף ההתבטאויות הפרו-פלסטיניות של מנהיגי ערב, הם משוכנעים שההתנהלות הפלסטינית מלמדת שהקמת מדינה פלסטינית תוסיף דלק למדורת האיומים הקיומיים. לעומת זאת הם רואים בישראל את "סוכן ביטוח החיים" היעיל באזור. מכאן ההתרחבות חסרת-התקדים של הקשרים הביטחוניים והאזרחיים עם ישראל, למרות היעדר תזוזה בעניין הפלסטיני.

[למאמרו של יורם אטינגר: 'מדוע מדינות ערביות מסתייגות ממדינה פלסטינית?', לחצו כאן] [למאמרו של יורם אטינגר: 'סעודיה מתנגדת למדינה פלסטינית, לחצו כאן]

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי OpenClipart-Vectors לאתר Pixabay]

אמנם חלק מהאיומים הקיומיים על מנהיגי ערב יוחרפו אם תקום מדינה פלסטינית, אך אף איום לא התפרץ – המישרין או בעקיפין – עקב הנושא הפלסטיני. לדוגמה:
 • הטרור האסלאמי, ומלחמת החרמה בין האסלאם הסוני לאסלאם השיעי, שוררים בעולם מאז המאה ה-7 ללא קשר לעניין הפלסטיני.
 • הצונמי הערבי – המכונה "אביב ערבי" – מכה במזרח התיכון מדצמבר 2010, ומהווה המשך לזעזועי האזור מהמאה ה-7, ללא קשר...
 • ארבע מלחמות אזרחים משתוללות בלוב, סוריה, עיראק ותימן ללא קשר....
 • שתי מלחמות המפרץ פרצו עקב האימפריאליזם של צדאם חוסיין ללא קשר....
 • מלחמת עיראק-איראן (1980-1988) פרצה על רקע אסטרטגי ודתי ללא קשר....
 • מלחמת אפגניסטן מתחוללת מ-1979 ללא קשר....
 • המלחמה הפנימית בסעודיה בחתרנות הרוב השיעי באזורי הנפט קאטיף ואל-חאסה (1983-1979) פרצה ללא קשר....
 • הפלת השאה הפרסי ועליית האייתולות באיראן התרחשו ללא קשר....
 • מלחמת צפון תימן מול דרום תימן פרצה ב-1979 ללא קשר....
 • ההפיכה הצבאית בעיראק (1958) ששמה קץ לשלטון ההאשמים פרצה ללא קשר....
 • ההפיכה הצבאית במצרים (1952) ששמה קץ לשלטון המלך פארוק פרצה ללא קשר....
וכו'
בניגוד לתובנה המקובלת - הרואה בעניין הפלסטיני גורם מרכזי במזרח התיכון - המציאות המזרח תיכונית מתעדת את התפקיד המשני של הפלסטינים במכלול המדיניות הבינערבית. בעוד התובנה המקובלת סבורה שהקמת מדינה פלסטינית תקדם יציבות ושלום במזרח התיכון, המציאות המזרח תיכונית מתעדת את ההשפעה השלילית הצפויה מהקמתה של מדינה פלסטינית. 
 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *