פרופ' אסא כשר חוגג גבורות

[התמונה היא צילום מסך]

מזל טוב פרופ' כשר!

פרופ' אסא כשר חוגג היום גבורות. כשר, פרופסור אמריטוס לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, העוסק בפרגמטיקה של השפה ובאתיקה מקצועית. ממחברי 'רוח צה"ל'. זוכה פרס ישראל בפילוסופיה, שהעמיד דורות של מפקדים ואוהבים במכללה לביטחון של צה"ל. גם לי הייתה הזכות הגדולה ללמוד מפיו, ועדיין התמזל מזלי ועומדת לי הזכות להידיין ולהתווכח איתו על מהותו של הארגון הצבאי ועל היכולת להשביחו.

באתר הזה יש לפרופ' כשר קהל קוראים גדול: יש שהולכים אחריו. יש שמתעמתים איתו; אבל כולם קוראים כל מילה; ובצדק. קשה שלא להיסחף אחר היכולת המופלאה הזו שלו, לחשוב לומר ולכתוב ברצף כל כך בהיר; ומובן; וכובש.

אתמול, יום שישי ה- 5 ביוני, התארח פרופ' כשר בשיח "בחזרה לגילמן" שעורכת אגודת ידידי אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה שלו (ראו את הסרטון למטה). בבנין גילמן העביר פרופ' כשר את קורס הסמסטריאלי המפורסם שלו, "מבוא שיטתי לפילוסופיה", שאליו נהרו סטודנטים ואזרחים רבים - ולא רק תלמידיו - רק כדי לשמוע. הם הגיעו לתפוס מקום זמן רב לפני ההרצאה. הם ישבו במדרגות, במעברים, על החלונות, בין הכיסאות ובכל פיסת מקום פנוי...

בתמונה משמאל: פרופ' כשר, מזל טוב מכל קוראיך באתר 'ייצור ידע'!  תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Virandek לאתר Pixabay]

כשר נתן את הקורס הזה 22 פעמים, במהלך 11 שנים. הקורס הזה לא היה קורס היסטורי; אלא שיטתי: מהי השיטה? מה אנחנו עושים? איזה בעיות מעניינות אותנו? ואיך אנו ניגשים בכלל לפתרון הבעיות הללו? כדרכו תמיד, ווידא שחלק מן התמונה יהיה בעל רלוונטיות אקטואלית. היא דיבר על פילוסופיה פוליטית: מהי מדינה דמוקרטית? מהי משמעות החיים?

"אין מקום" - מדגיש כשר, שאנשים אינם יכולים להשתמש בו ברעיונות פילוסופיים התחלתיים"...

כשר מעולם לא נסחף אחרי נקודת מבט אופוזיציונית ביקורתית; "שהרי בכל מה שזז ניתן למצוא משהו שאיננו בסדר...". הוא תמיד חשב "כיצד זה צריך להתנהל בסדר כשאני אחראי! (כשאני קצין, כשאני מנהל, כשאני מפקד) לא כשאני מסתכל על זה מבחוץ ואינני אחראי לכלום... איך אני מנהל את זה כמו שצריך."

כשר על ניהול ימי הקורונה

והנה ההשלכה של קו החשיבה הזה לרלוונטיות אקטואלית בהקשר להתמודדות עם אתגר הקורונה: "כשאני שומע על שימוש ביכולות של השב"כ" - ממשיך כשר באותו קו מחשבה - "אני לא נופל מהכיסא. אני רוצה לדעת איך צריך לנהל את העסק הזה כמו שצריך; ובוא נראה, אם אני אחראי; ואם אין לי ברירה, האם 'כמו שצריך' פירושו שימוש בכלים הללו. איך עושים את זה נכון".

"אפשר כמובן גם לעשות את זה לא נכון", מוסיף כשר. "אנשים שניתן להם כוח ואין להם מודעות לחובה לרסן אותו, לשמור עליו בגבולות מסוימים, לכבד את הגבולות... זו צרה צרורה שאנו סובלים ממנה לכל רוחב המפה האזרחית והפוליטית... גבולות הכוח...".

נשאר רק לאחל שוב, "מזל טוב"; ולהזמין אתכם לצפות בשיח המלא עם פרופ' כשר:

.

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי pixel2013 לאתר Pixabay]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *