גרשון הכהן: חיזבאללה כבר ניצח!

[בתמונה: בעצם קיומו כאיום אסטרטגי על ישראל, חיזבאללה השיג הישג ענק: היא מצליח לגרום למומחי הביטחון הישראלים, להמליץ למקבלי ההחלטות להימנע מצעדי סיפוח, בגלל הצורך להתמקד בו... מקור התמונה: העיתונות הערבית]

אלוף במילואים גרשון הכהן כיהן בתפקידיו האחרונים בשירות פעיל בצה"ל, כמפקד המכללות הצבאיות וכמפקד הגיס הצפוני. הוא פרש משירות פעיל בספטמבר 2014, לאחר 41 שנות שירות‏. בעל תואר שני בפילוסופיה ובספרות השוואתית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. נשוי ואב ל-3 ילדים.

*  *  *

אתמול השתתפתי בדיון במכון למחקרי ביטחון לאומי - INSS על הסיפוח. היו כעשרה דוברים שדברו לפני. כולם תיארו את גודל הסיכונים. סיים האלוף במיל׳ עמוס גלעד עם התרעה אסטרטגית למול סכנת הסיפוח; ואז הגיע תורי להציג עמדה אחרת.

לא באתי להתנצח ולא היה סיכוי לשכנע, לכן לא התעמתי ישירות עם דברי עמוס גלעד. אבל, דבר אחד בטיעוניו זעזע אותי. ממש קשה להאמין שהוא שם לב למה שאמר, כשתיאר את גודל הבעיה הכרוכה בהסטת יחידות צה״ל לפעילות בבקעת הירדן ויו״ש, בשעה שהן נדרשות בעדיפות גבוהה יותר להתכונן לאיומי הזירה הצפונית למול חיזבאללה.

הוא הסביר בלהט עד כמה הסיפוח עלול להסיט את צה״ל ממיקוד בזירת הצפון, ואם יידרש להשקעת תשומות לגבול ירדן ולאיו״ש, הדבר יפגע בתכנית הרב שנתית של הרמטכ״ל כוכבי לבנין הכוח, ובהכנת הכוחות לעימות בזירה הצפונית.

מה שזה אומר בצורה הכי פשוטה: בעצם קיומו כאיום אסטרטגי על ישראל, חיזבאללה השיג הישג ענק: הוא מצליח לגרום למומחי הביטחון הישראלים, להמליץ למקבלי ההחלטות להימנע מצעדי סיפוח, בגלל הצורך להתמקד בחיזבאללה. וואו, זה הישג אדיר שחיזבאללה השיג, בלי לירות ולו רקטה אחת!

זה אומר שצה״ל ממש קטן בסדר הכוחות שלו, ביחס לנדרש; ולמעשה, לא מעניק מענה מלא ליותר מזירה אחת. זה אומר, שבגלל קיצוץ הדרגתי בלתי אחראי בהיקף הכוחות, האיום מצפון למעשה, מאלץ ומגביל את חופש הפעולה האסטרטגי של מדינת ישראל, עד כדי למנוע ממנה למצות הזדמנות חד פעמית, לקידום האינטרסים שלה בבקעת הירדן.

שנים טענתי שחיסול חלק ניכר מיחידות המילואים, מונע על ידי מזימה חתרנית: צה״ל המצטמצם, ללא מסת יחידות המילואים, לא יוכל לתת מענה לאינתיפאדה נוספת. מתוך כך, באופן "מקצועי", ימליצו מומחי הביטחון להתנתקות ונסיגה נוספת.

שורה תחתונה:

סד"כ צה"ל צומצם עד כדי אי יכולת לאפשר למקבלי החלטות בדרג המדיני את מרחב חופש ההחלטה למיצוי הזדמנויות ולנטילת סיכונים. כמו חברה כלכלית בקשיי נזילות, אין לה רזרבות כספיות בבנק והיא מוגבלת בהשקעות הכרוכות בסיכון. מי שאינו יכול ליטול סיכון, גם לא יצליח להרוויח. בתחום הצבאי, וספק אם יוכל לנצח.

4 thoughts on “גרשון הכהן: חיזבאללה כבר ניצח!

  1. מומחי ביטחון אמרו לבם גוריון לוותר על לטרון, על הנגב, על אצבע הגליל. מומחי ביטחון אמרו לרבין, לברק ולשרון שאם יתהפכו עלינו בני שיחנו אז ניקח חזרה את מה שמסרנו. מומחי ביטחון אמרו מאמצע שנות ה-90 כי עוד רגע האיום הדמוגרפי יטביע אותנו.
    מנהיגים נאלצים לשמוע מומחי ביטחון. הם לא חייבים להקשיב להם.

  2. מאחר והסיפוח לדעתי הוא לכל היותר רעה חולה ואסון לאומי ואסטרטגי, אני מקווה שיקשיבו לו ויאמינו לו…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *