סוד פעולתן של מערכות מורכבות: הרצאה בשלושה חלקים

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי See-ming Lee לאתר flickr]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

אחד האבסורדים המשמעותיים של חיינו הוא שאנחנו עצמנו מהווים מערכת מורכבת; אנחנו חיים בתוך אחת, משפחה, שהיא מערכת מורכבת; מנהלים ארגונים, שהם מערכות מורכבת, אבל, לא מבינים כיצד מערכות מורכבת מתפקדות...

מערכת מורכבת מוגדרת כמכלול של אלמנטים אינטראקטיביים רבים, המייצרים מתחים של יחסי גומלין. מתחים אלה נובעים מההבדלים בין מטרות הפרטים ותתי המערכות למטרת העל של המערכת. השוני במטרות מייצר נטיות בדלניות של רכיבי המערכת (von Bertalanffy, 1969; נוה, 2003, עמ' 25-24, 188).

משמעות הדברים היא שתמציתה של מערכת מורכבת טמונה ביחסי הגומלין בין מרכיביה יותר מאשר בכל דבר אחר, והם חיוניים לקיומה (von Bertalanffy, 1969; נוה, 2003, עמ' 25-24, 188).

[להרחבת המושג, 'מערכת מורכבת', לחצו כאן]

הרצאה זו המחולקת לשלושה סרטונים תסביר,  מערכת מורכבת מהי; מהם מרכיביה; ומהם מאפייניה.

אני מאחל לכם צפייה נעימה:

 • חלק ראשון:
 • חלק שני:
 • חלק שלישי:

מקורות והעשרה

 

2 thoughts on “סוד פעולתן של מערכות מורכבות: הרצאה בשלושה חלקים

 1. ד"ר יחזקאלי הנכבד
  הנושא "פעולתן של מערכות מורכבות" והרצאתך המלומדת פתחה בפני פתח חדש לראית המציאות האופפת אותנו.
  לאחר הצפיה בשלשת הפרקים שלחתי אותם לבני ובנותי כנושא שהוא MUST.
  לדעתי, טוב היה אם משרד החינוך היה מכניס את הנושא הזה למערכת החינוך במטרה לאפשר לתלמידי תיכון בעיקר להבחין, להבין ולנסות להתמודד עם מערכות מוכרבות הסובבות את כולנו.
  נ.ב
  מרטין האר, זוכה פרס פילדס ב2014, זכה בפרס "פריצת הדרך" במתמטיקה בנושא שלדעתי יכול לשפוך קצת אור על הנושא המורכב של מערכות מורכבות. אינני מתמטיקאי, אך לפי רוח הדברים, הוא עוסק במציאת איזו שהיא חוקיות במימדי הזמן והמרחב הרנדומאלים. יתכן ואפשר ל"שדך" את עבודתו בחקירה וחיזוי של מערכות מורכבות

  יישר כח
  שנה טובה כתיבה וחתימה טובה
  אברהם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *