מה באמת התרחש בחברון?

החיל היורה בחברון

[בצילום: כתבת ynet בנושא]

אחד מחברי ביקש לפרסם את המאמר הזה בעילום שם. רק העובדה הזו מעידה כאלף עדים עד כמה קשה ובוטה השיח היום ברשתות החברתיות. אני עושה כבקשתו, בתקווה שנצליח - בניגוד לאחרים - לנהל דיון רגוע ולהגיע לתובנות...

כולם מדברים על אירוע הירי במחבל בחברון, אז תרשו גם לי להגיד כמה דברים:

ראשית, ירייה בראשו של מחבל פצוע - שמתרחשת כ 6 דקות לאחר סיום האירוע - היא הוצאה להורג. אין מדובר בווידוא הריגה - שהינו חלק אינטגראלי מתהליך הסריקה שלאחר ההסתערות - שלו יש היגיון מבצעי.

בצה"ל שאני מכיר, אף אחד לא מוציא להרוג – אנחנו לא דאעש. מערכות הענישה והשפיטה הינן מערכות נפרדות במדינה דמוקרטית, וסמכות הענישה לא נתונה בידי חיילים; טוב שכך, ואין על זה חולק. (מי שחולק על זה מוזמן אחר כבוד לעבור לא-ראקא או לסירט).

היום פורסם סרטון ביו טיוב ובוואלה, בן שלוש וחצי דקות, הסרטון מציג את השתלשלות האירועים לפני הירי של החייל בראשו של המחבל:

[לכניסה אל הסרטון בוואלה לחץ כאן]

לטעמי, לא החייל עצמו הוא העניין – עשה, ביצע , יחקרו וימצאו למה. אותי מעניינים שני הקצינים שנמצאים בשטח:

 • הראשון המ"מ שמנהל את האירוע: בתחילת האירוע ניתן לראות אותו מתרחק מהמחבל השרוע על הקרקע ושוכב על צידו.
 • ב- 00:07 הוא מגיע לצידו השני של המחבל. על פי הדיווח הצה"לי, המ"מ הזה שולל הימצאות מטען על המחבל.
 • השני הוא המ"פ: החייל הוא חלק מהחפ"ק שלו, והם מגיעים לזירה באותו רכב.
 • ב- 00:35 אפשר לראות את המ"פ מגיע לזירה חובר למ"מ. המ"פ הוא הבחור גדול הגוף, שמחלק הוראות ושם קסדה על הראש. המ"מ הוא הקצין נמוך הקומה שנמצא בשטח.
 • ירי בהפתעה בסביבה עירונית יגרום לכל חייל נוכח להפנות את מבטו ולחפש את מקור הירי.
 • 2:36: המ"פ עומד בסמיכות למחבל על הקרקע ומדבר במכשיר הקשר.
 • 2:38: המ"מ - שדיבר עם החיילים ליד האמבולנס - כונס למ"פ.
 • 2:41: החייל דורך את נשקו (מוקף בעיגול אדום).
 • 2:43: החייל נע ימינה מהאמבולנס בשביל לפתוח זווית לירי.
 • 2:45: המ"פ והמ"מ זזים צעד אחורה (שמאלה בהתייחס לחייל) - הרחק מהמחבל המוטל על הקרקע - ועל ידי כך, הם מגדילים את זווית הירי של החייל.
 • 2:46: ירייה נורית לראשו של המחבל. ככל שניתן לשפוט על פי התנהגותם של שני הקצינים – הם לא מופתעים מהירי, הם לא מפסיקים את מעשיהם הם לא עוצרים לחפש את מקורות הירי, הם לא מתנפלים בצעקות של "מה עשית" על החייל. הם ממשיכים לנהל את עניניהם כרגיל.
 • 2:48: המ"פ והמ"מ זזים עוד שני צעדים אחורה בכדי לפנות מקום לאמבולנס העולה המה"ד לא מורד מידו של המ"פ כל הזמן.
 

לסיכום, עולם כמנהגו נוהג, אחרי שמחבל הוצא להורג בכדור בראש. למה לא הופתעו המ"פ והמ"מ מהירי? 

31 thoughts on “מה באמת התרחש בחברון?

 1. אלכס נחומסון:
  היום פורסם תחקיר של מד"א ובו נקבע כי המחבל לא טופל כי לא "זוכה" ממלכוד,חבלן(הסמכות המקצועית) לא בדק אותו ולכן מד"א מנועים מלטפל בו. אם עובדה זו תתברר בחקירה כנכונה, תהיה זו נקודת זכות לחייל אם יטען שזיהה תזוזה, שמע ברקע צעקות "ממולכד" (ואכן באחד מהסרטונים כך נשמע בפס הקול),תפס יוזמה עפ"י התרגולת ונטרל אותו סופית. שוב, לא מדובר בקביעה אלא בהתרשמות ובכל מקרה כמצוין יש להמתין בסבלנות לתוצאות חקירה פורמלית.

  • ראיתי בשידור את הדובר מטעם מד"א זו היתה חתיכת כסת"ח…………אם באמת היה חשש שהמחבל ממולכד האמבולנסים לא היו עומדים בסמיכות כזו

 2. פנינה פס:
  זה לא רק עד כמה בוטה השיח כמו עד כמה גדולה ההתבהמות שפשתה בארץ. פעם היה ברור שזה רצח. היום ברור שלא מתרגשים מזה ותיכף יש גם פה בקבוצה צדיקים שמחפשים עורכי דין מתנדבים להגן על החיל הצדיק[ בהגדרה].
  רק עוד חסר שמישהו מהתומכים הנלהבים ישלוף את הטענה ההלכתית שמינהג גובר על דין, כדי להוכיח שלא נעשתה פה עבירה פלילית חמורה.

     • אריאל דר:
      עופר אשקורי היא משפטנית, וגם אני, וגם לי זה נראה כמו רצח.
      בינתיים עוד לא קראתי שום הסבר הגיוני חילופי למה שהסרט מראה בבירור.

    • עופר אשקורי אני לא כל כך אוהב לדבר על עברי…אבל בקטנה ….30 שנה שירתתי במשטרת ישראל..חבלן משטרה-חבלן בכיר-בדרוג המקצועי הגבוה ביותר….במהלך הקריירה הייתי בעשרות זירות פיגוע מכל הסוגים ובכל המאפיינים..טיפלתי במחבלים חיים והרוגים…טפלתי בלא מעט מטענים וגם בחגורת נפץ ..הייתי בסיטואציות שהמשפטנים והמלומדים רואים רק בסרטים(וטוב שכך)…במצבים מורכבים בהם החלטות מתקבלות בשניות,..שניות שבהם אתה מיישם את כל הידע,הניסיון האימונים,שיקול הדעת קור הרוח ועוד……..אתם יכולים לנהל עשרות דיונים מלומדים ומפולפלים ולקרוא לסיטואציה בחברון איך שבה לכם(למרות שאותי באופן אישי זה מאוד מעציב)..אני…וחבריי רבים וטובים מהתחום המקצועי ,מה לעשות מבינים טוב יותר לנתח סיטואציות שכאלו במציאות טוב יותר,נכון יותר ,אמיתי יותר מקצועי יותר וערכי יותר!!!מכל שופט עורך דין או איזה דר' מרצה באונברסיטת בן גוריון…..תמשיכו להתפלפל במילים הגבוהות והיפות שלכם!! וחבריי שעדיין בשירות ממשיכים לסכן חיים למען החיים עצמם!!!

     • שמוליק ברק:
      ואני לתומי סברתי כי קורס חבלה במ"י מקנה מיומנות לבוגריו לטפל במטעני חבלה בצורותיהם השונות. לא ידעתי שהוא מקנה גם ידע וסמכות להתבטא בכזו נחרצות בנושאי חוק ומשפט למשל.
      לשם האיזון עופר אשקורי, ביקורת דומה השמעתי באזני משפטנים שהתבטאו בנושאים שאינם משפטיים תוך ציפייה שהתואר שלהם מקנה להם עליונות אוטומטית על כל דיעה אחרת

     • עופר אשקורי דיברתי על הסיטואציות….ואני מוכן לעמוד מעל כל דוכן…ולהישאל ע"י כל עורך דין או משפטן מומחה…בתחום המומחיות שלי.. קדימה לעבודה…אני מאתגר אתכם…

      …..קדימה לעבודה…

     • פנינה פס:
      עופר אשקורי אין לי ספק שבמטעני חבלה אתה מבין יותר ממני, ושאנ ימצד שני קצת יותר ד"ר למשפטים ממך.

  • צודקת ב – 100%,ההתבהמות הגיעה לרמות כאלה שאם מישהו היום אומר אמת או מביע דעה אחרת הופכת אותו לאוייב,בוגד. הרשתות החברתיות גועשות ויבנתיים החקירה מתמשכת,מחר החייל יובא להארכת מעצרו,אני כמעט בטוח שבהארכת המעצר יוצגו ממצאים לא מחמיאים (בלשון המעטה) על אופן התנהגות החייל באירוע זה

 3. יונתן יחזקאלי:
  הניתוח אמנם אומר רק את מה שכולנו יכולים לראות, אבל אומר את מה *שאף אחד אחר לא אומר* אפילו שהוא ברור כשמש.

  עם כל הטענות על כך שאזריה חש בסכנה ופעל להצלת חבריו, איך זה שאף אחד לא מזכיר את העובדה ששני מפקדים היו זמינים לו, באירוע שתנאיו אינם משתנים מרגע לרגע? מי הסמיך אותו לקבל החלטות לגבי אופן תפעול האירוע כשקצינים נמצאים בזירה ועושים זאת? ולמה החליט פתאום לעשות מעשה בלי להיועץ בהם? ואחרי שהחליט ועשה, מדוע לא טיפלו הקצינים במי ששבר שורות ולקח את סמכותם לידיו?

  שאלות תמוהות, לכל הפחות. אם אלו באמת פני הדברים, הרי שאין לאזריה הגנה סבירה; חשש ממטען הוא סיבה לפנות את הכח למרחק סביר עד הגעת חבלן, ולא סיבה לירות לכיוון המטען כאשר חיילים וקצינים עומדים במרחק פסיעה ממנו.

  אלא שאין שום ודאות שזה אכן המצב; האפשרות המפחידה הרבה יותר היא שאזריה עשה את מה שאמר לו המ"פ לעשות. במקרה הקל, הקצינים הנוכחים כשלו בפיקוד על הכח; במקרה הקשה, גרוע מכך בהרבה.

  [עריכה: נפלה טעות באיות שמו של אלאור אזריה]

   • עופר אשקורי נמענתי מלהגיב על התגובה שלך, אבל עכשיו שאתה פה… בחיאת. אתה מנסה לעבוד עלי, או על עצמך?

    'סכנת חיים'… במשך כמה דקות הרגיש כך אזריה בעודו מנסה לקבל החלטה כיצד לתפעל את האירוע? כל הזמן הזה, הוא נמנע אקטיבית מלחפש מפקד ולהביע את חששו? אם כן, אז ההגנה שלו משוללת יסוד.

    • עופר אשקורי:
     למה לעבוד….אני מכיר את הסיטואציות מקרוב….אני הייתי במצבים שכאלו …..אתה גם??
     גם חצי שעה אחרי אירוע…זה עדיין אירוע שלא הסתיים….

     • עופר אשקורי:
      מפאת כבודך אעצור את הדיון פה. נדמה לי שהדברים שנאמרו מספיקים כדי שכל אחד יבין מאיפה מגיע השני (וכך גם הקוראים), ונדמה לי שממילא אין נקודת מפגש בין נקודות המוצא האלו.

  • עופר אשקורי זה לא עיניין של צד וזה לא עיניין של כבוד……זה עיניין של אמת, עובדות, ניסיון, מיקצועיות…אתה גורר את זה לצד הפוליטי (אני ממש לא שם) אני לצד המקצועי… זה ההבדל ביננו… זה הבדל בין מישהו כמוני שהיה בצד הזה… לבין מישהו כמוך… שבחיי אני לא יודע מה עושה….

 4. עופר אשקורי:
  פנחס,חבל שהוא פרסם בעילום שם…כי קל להסתתר ולהתחבא ולכתוב דברים משוללי כל יסוד תוך השמטת פרטים רלוונטים…למשל :רק חבלן משטרה יכול לשלול המצאות מט"ח על גופו של מחבל….
  עפ"י כל הפרסומים החבלן שהגיע כעבור כמה דקות הורה לבודד את הזירה מחשש הימצאות מט"ח על גופו של המחבל,כך שקביעתו של קצין צה"ל (אם אכן נאמרה) לגבי הימצאות מט"ח ל גופו של המפגע לא רלוונטית כלל וכלל!!!
  לטעמי כל החיילים שהיו במקום ניכנסו לסוג של הלם ושאננות ומי שהציל את המצב דווקא אותו חייל……..אני כותב תחת שמי….אתה מוזמן להפנות את החבר שלך אליי לנהל דו שיח מיקצועי אם הוא בכלל מבין עיניין……
  להזכירך גם ,כבודו, בתפקידיו הרבים המיקצועים/מבצעיים ,היה מבצע וממלא אחר כל הוראה והוראה שהיית מקבל מכל חבלן בכל דרגה ובכל זירה גם אם בדרגתו הוא הזוטר שבזוטרים!!!

 5. יצחק סער:
  טוב שזה בעילום שם..זה כל כך שטחי עד כדי מבוכה ..ולגבי הכתבה והסרטון של וואלה..נו באמת ??ממש סקופ המאה "חיילים שורך את נעליו",רק שימו לב מיהוא הכותב שבתאי בנדט והקשר הקרוב שלו ליועצת התקשורת של שוברים שתיקה..בעיני כל מה שהוא כותב ויכתוב לא שווה כלום משום שהוא נגוע בנטיה שלו לשוברים שתיקה ואין בו כל הגינות עיתונאית..

 6. אבי אביב:
  רואים שהמחבל עושה את עצמו מת, מחפש שעת כושר לקפוץ ולחטוף נשק. מי שלא רואה שיכניס את עצמו לסיטואציה שהחייל נמצא בה למחשבותיו ולתחושותיו מפני הפתעה שמא אחד מחבריו יפגע מכך שהקודמים לא וידאו ניטרול מוחלט. זו חובה מוסרית לשמור על שלום החפים מפשע. לא הצלחתם להכנס למוחו של החייל, אל תשפטו. נקודה.

 7. שמוליק ברק:
  בבדיקה שערכתי לא מכבר גיליתי שמרבית חיילי הסדיר בצה"ל הם בני 18 וקצת יותר. אני מוכן לחתום שכ-98% מהם לא היו נוהגים כמו החייל הזה. כולם מדברים על אחריות מפקדים, שבוודאי קיימת. מה זה אומר? שאין אחריות אישית על מעשיך מרגע שלבשת מדים?
  למה לחפש לעשות הנחות?
  באשר לאחריות הפלילית, בואו ניתן לגורמי החקירה והמשפט לעבוד בשקט.

 8. אלן ויינשטיין:
  התנהלות ערכית של חיילים לא מושגת ע"י אמירות על היות צה"ל צבא ערכי. הדבר דורש השקעה ואורך נשימה. הטמעת תרבות של ערכים היא ריצה למרחקים ארוכים. היא דורשת פיתוח של כילים ומיומנויות. היא חייבת להיות חלק בלתי נפרד מכל אימון ועל כמה וכמה ליחידות כמו חטיבת כפיר שההתמודדות עם אירועים מורכבים בלב אוכלוסייה אזרחית ורוויה בכלי תקשורת היא לחם חוקם. החשוב מכל הוא כי חייבת להיות אחריות מפקדים.

  • מיה ויינשטיין:
   לא רק באימון. על מנת להטמיע כל תרבות שהיא, על מנת להטמיע ערכים- על ערכים אלה לבוא לידי ביטוי בכל התנהלות, פעילות פנימית ו/או חיצונית לארגון. בשיחות הערכה, באימון, בלחימה, בפיתוח צוות, בדיונים.. כבר קשה לי להביא דוגמאות צבאיות..בכל ממשק עם כל גורם רוחבית ו/או פיקודית. יש לייצר חוויה משמעותית של הערכים הרלוונטים- בכל מקום. אבל בארגון כ"כ גדול כמו צה"ל עם שונות מאוד גדולה בתמהיל היחידות, החיילות, המפקדים והדרישות- מאוד קשה לשליטה ובקרה. מאוד קשה לייצר שפה אחת.

 9. ד"ר אבי הראל:
  הוא לא מחדש דבר. את השתלשלות האירועים כבר למדנו מכל כלי התקשורת. הבעיה היא שהרמטכל אמר את דברו לפני תלמידים בבת ים ובעיקר חזר על רוח צה"ל( פיסקה 6), אבל הדברים לא חילחלו עד אחרון החיילים. את הכשל הזה ראוי לבדוק.

 10. מיה ויינשטיין:
  חשבתי שהתקבלה המדיניות שאין התייחסות לפניות עלומות שם smile רגשון. פתאום נזכרתי שהייתי יועצת במג"ב איו"ש והסתובבתי בפלוגות בחברון המון. המון. וגם הסתובבתי בחברון המון לבד. אני זוכרת את האווירה שמצד אחד השגרה קיימת והמשימות סט אטיות והלוחמים נדרשים למרות השגרה לשמור על דריכות, ערנות וכשירות מבצעית. וכמה שהגזרה בחברון שוחקת וקשה. ואם אכן, המפקדים לא מופתעים מהירי והשאירו את החייל בודד במערכה, אז אבוי למערכת שאלו מפקדיה. כל הסיפור הזה מורכב ולא פשוט ובעיקר לא פשוטים- כל צמאי הדם ונטישת המערכת. בלי לקחת כל צד בסיפור יש לזכור שמדובר בלוחם בן 18 אולי קצת יותר ולקחת בחשבון את ההקשר.
  אני רץ על הגשר
  והילדים אחרי
  יונתן
  יונתן הם קוראים
  קצת דם
  רק קצת דם לקינוח הדבש
  אני מסכים לחור של נעץ
  אבל הילדים רוצים
  והם ילדים
  ואני יונתן
  הם כורתים את ראשי בענף
  גלדיולה ואוספים את ראשי
  בשני ענפי גלדיולה ואורזים
  את ראשי בניר מרשרש
  יונתן
  יונתן הם אומרים
  באמת תסלח לנו
  לא תארנו לעצמנו שאתה כזה. (יונה וולך)

 11. אלכס נחומסון:
  אני דווקא התרשמתי שהקצינים הפתעו מהירי כי זזו הצידה בעקבותיו ולא לפניו. כך או כך הסיטואציה טעונה ברור וכדאי להמתין לסיום החקירה.

 12. אז להבדיל מניתוח סרטון החלטתי שאני נוסע לשם . הייתי בין הכפרים ונסעתי בצירים באיוש שכולם משוכנעים שהם שלנו ואנחנו עם הכיבוש ….אז זהו שלא . על כל הצירים נעו בחופשיות רכבים עם לוחיות זיהוי של הרשות הפלשתינית ומבלי שיחששו לרגע מאיתנו היהודים ולעומתם אנחנו נוסעים שם בחשש ורואים את השנאה בעיניים בכל הצמתים . תחליפו את החיילים במשימה במקום לנתח סרטונים . תהיו שם רק שבוע אחד ותרגישו איך הסכינים מתקרבים . להוציא להורג כתבת ?? מחבל הוא אשפה גנטית . על מי אתה מרחם בדיוק ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *