פנחס יחזקאלי: אנטרופיה – שום דבר לא נשאר כשהיה…

תקציר: אנטרופיה (Entropy) הוא מושג הנמצא בשימוש בדיסציפלינות שונות, כמו: פיסיקה, כימיה, ביולוגיה, תרמודינמיקה (עיקר פרסומו בחוק השני של התרמודינמיקה), ומכל אלה, הועבר לתורת המערכות המורכבות, שעושה בו שימוש קצת שונה. אין אחידות בשימוש במושג זה, עובדה היוצרת, לעתים, בעיה של חוסר הבנה וחוסר הסכמה, על השימושים השונים בו בין אנשי הדיסציפלינות השונות. באתר זה, השימוש במושג נעשה בהקשר של אנטרופיה חברתית...

[בתמונה: דימוי האנטרופיה למילוי בשפופרת, שסופו להתכלות... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי 472301 לאתר Pixabay]

[לאוסף המאמרים על סוציו-אנטרופיה: אנטרופיה בגרסת המערכות המורכבות, לחצו כאן]

הדף עודכן ב- 18 לספטמבר 2020

"גם לתפלות - תפרחת ושלכת. גם ליבולים מגיע יום אחרון." (אברהם שלונסקי)

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

אנטרופיה (Entropy) הוא מושג הנמצא בשימוש בדיסציפלינות שונות, כמו: פיסיקה, כימיה, ביולוגיה, תרמודינמיקה (עיקר פרסומו בחוק השני של התרמודינמיקה), ומכל אלה, הועבר לתורת המערכות המורכבות, שעושה בו שימוש קצת שונה.

אין אחידות בשימוש במושג זה, עובדה היוצרת, לעתים, בעיה של חוסר הבנה וחוסר הסכמה, על השימושים השונים בו בין אנשי הדיסציפלינות השונות. . באתר זה, השימוש במושג נעשה בהקשר של אנטרופיה חברתית...

במשמעותה המקורית, אנטרופיה היא התפרקות. היא מבטאת את נטייתו הסטטיסטית של הטבע לאי סדר, ואת נטייתן של מערכות מורכבות להזדקן ולהיפגם. בלשונו של המתמטיקאי האמריקני, מייסד הקיברנטיקהנורברט וינר, זוהי "נטייתו של הטבע להשחית את המאורגן ולהרוס כל מה שהוא בעל משמעות" (וינר, 1964, עמ' 27, 16-12; ראו כריכה משמאל למטה).

[להרחבה על 'תורת המערכות המורכבות', לחצו כאן] [להרחבה על 'מערכת מורכבת', לחצו כאן] [להרחבה בנושא: ה'קיברנטיקה', לחצו כאן]

[תמונתו של נורברט וינר מימין נוצרה והועלתה לויקיפדיה על ידי Konrad Jacobs. קובץ זה הוא בעל רישיון Creative Commons להפצה, תחת רישיון זהה, גרסה: CC BY-SA 3.0]

אנטרופיה בשירה העברית

אין שיר - כמו 'יום אחרון' לאחד מנפילי השירה העברית, אברהם שלונסקי (ראו תמונה משמאל) - הממחיש את משמעותה של האנטרופיה...

שימו לב למילים:

גם לתפילות - תפרחת ושלכת; ויום אחרון שמט את כל כתריו.

כל השתיקות חזרו היום אליך, כשוב יונה באין עלה טרף. 

ונוכריה השמש המשכמת. וסהר קר מקשיח ונפחת.  וכה הומך, וכה צפד מקמט, כל שתימר ושהיה אחד. 

כל עיתותי - תשבורת יום וליל. כל מילותי היו לי לזרות.  ולא אדע: מגודש יבולייך, מה להבר, שדי, ומה לזרות? 

שווא שלוחך יונת-מבול, מלכד: חזרת אלי בלי סבר וחרון.  גם לתפלות - תפרחת ושלכת. גם ליבולים מגיע יום אחרון.

[התמונה של אברהם שלונסקי, משמאל, ברשות הציבור. הועלתה לויקיפדיה ע"י PINN HANS]

.

.

הגרסה של תורת המערכות המורכבות ל'אנטרופיה'

ישנם מומחי מערכות מורכבות כמו הדרום אפריקאי, A.M. de Lange, שהרחיבו את השימוש במושג אנטרופיה, הרחק מהגדרתו של נורברט וינר (ראו את כריכת ספרו משמאל למטה).

[לפרסומיו של A.M. de Lange, לחצו כאן]

[בתמונה משמאל: כריכת ספרו של נורברט וינר: אנשים ומוחות-מכונה (הקיברנטיקה והחברה), שראה אור בעברית בשנת 1964, בהוצאת ספריית הפועלים. אנו מאמינים שאנחנו עושים בתמונה שימוש הוגן]

לגרסתם, אנטרופיה היא סך מצבם של מכלול הגורמים המבטאים את חיוניותה של מערכת בזמן נתון. אם תרצו, מכלול האנרגיה המצוי בארגון. הסטטוס של כמות האנרגיה המצויה במערכת, הן בעוצמה (סך כול הכמות) והן בכיוון (עולה/יורדת).

על מנת לקיים את עצמה, מערכת מורכבת נמצאת בתהליך מתמיד של "שריפת אנטרופיה" או "הריסת אנטרופיה"מצב נוסף של אבדן אנטרופיה יהיה "דליפת אנטרופיה" או "זליגתה" (de Lange, 2001").

אבל, מערכת מורכבת יכולה גם ליצור ו/או לייצר אנטרופיה. המצב של הוספת אנרגיה לארגון יכונה "ייצור אנטרופיה"

השינויים ברמת האנטרופיה במערכת מורכבת, גורמים לפערים בין פוטנציאל העוצמה שלה לרמת העוצמה בפועל.

הדחף הבלתי נשלט, לעתים, של גורמים במערכת למקסם את העוצמה בפועל, מביא למאבקים בלתי פוסקים בתוך מערכות מורכבות, גם אם הם פוגעים אנושות במערכת האם עצמה; ולכך, שמאזן העוצמה בה הוא דינמי:

משמע, בעלי העוצמה מתחלפים לאורך זמן, ברצף קבוע של סדרת פעולות להשגת עוצמה נוספת ולביסוסה; נקודת שיא; הידרדרות והיפוך.

[להרחבה בנושא: 'שריפת אנטרופיה', לחצו כאן'] [להרחבה בנושא: 'ייצור אנטרופיה', לחצו כאן'] [לריכוז המאמרים על 'עוצמה', לחצו כאן]

בין סטטוס לתהליך

בניגוד למושג אנטרופיה, המבטא סטטוס, מבטאים המושגים ייצור אנטרופיה ושריפת / הריסת אנטרופיה תהליך, דהיינו, ביטוי להתנהגות מערכת, שבה מאמצים יכולים להניע תהליכים, אפילו בשונה לכוון התרחשותם. תהליך זה יכול להיות שווה או קטן מקצב הייצור של האנטרופיה הארגונית.

נסו לדמיין מצב, שבו כלל האנרגיה הארגונית מצויה בתוך מיכל גדול, והארגון משתמש בה כדלק לפעולותיו. האנרגיה שבמיכל תלך ותפחת ככל שתגבר הפעילות הארגונית, הן בשל שימוש; וגם בשל דליפת חומר לקרקע, התאדות וכדומה. על מנת לשמור על מלאי אנרגיה מספיק שיאפשר פעילות ארגונית תקינה, יש צורך, מידי פעם, להוסיף אנרגיה נוספת ולמלא את המיכל המתרוקן.

אנטרופיה 2

דימוי חלופי הוא האנרגיה, הזורמת בתוך גוף האדם ומפעילה את הגוף והנפש שלו. גם האדם, לאחר מאמץ פיזי ו/או נפשי מרגיש מותש וזקוק "להיטען" מחדש באנרגיות חדשות.

יציבות המערכת מושפעת מ- תחזוקת האנטרופיה שלה!

כיוון שלא ניתן תמיד לייצר אנטרופיה בקצב שריפתה, יש תנודות ברמת העוצמה, ולבסוף, גם מערכות מורכבות מתות!

חשוב להדגיש, תחום שמנהלים בשירות הציבורי, כמו גם חלק מהיועצים הארגוניים אינם ערים לו: הביטויים "אנטרופיה", "ייצורה" ו"שריפתה" אינם ביטויים ערטילאיים. השימוש במילה ייצור ("Production") מתקשר לסוגיית המדידה.

אין לעיסוק במושגים הללו כל ערך ללא מדידה מדויקת של מצב האנטרופיה הארגונית, קרי, של כמות ה"אנטרופיה" שחסרה; של זו ש"נצרכה" ו"נהרסה" וזו ש"יוצרה", כפי שהדבר מוצא את ביטויו בדיסציפלינות מעולם הפיסיקה והכימיה. כך, גם "ייצור האנטרופיה" חייבת להיות מדידה.

דוגמאות ל- "שריפת אנטרופיה" קיימות בכל תחום של מערכות מורכבות. ההיגיון הפרדוקסלי של האסטרטגיה - המבוסס על תהליך בלתי נמנע של סדרת פעולות לצבירת עוצמה ועשיית שימוש בה; נקודת שיא; הידרדרות והיפוך - הוא תוצאה ישירה של "ייצור אנטרופיה" ו- "שריפתה".

דוגמה אחרת היא מודל מדינת הרווחה האירופי שהפך בעשור האחרונות לביורוקרטיה מנופחת ומושחתת, שמשרתת את המנגנונים, את בעלי ההון, את הפוליטיקאים ואת מקורביהם.

[עוד על ההבדלים בין 'שריפת אנטרופיה' ל'ייצור אנטרופיה' בארגון, במאמר הבא] [לאוסף המאמרים על סוציו-אנטרופיה: אנטרופיה בגרסת המערכות המורכבות, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים, 'הכל על ביורוקרטיה', לחצו כאן]

מקורות והעשרה