פנחס יחזקאלי: עורמה ותחבולה – למה ויתרנו עליהם?

תקציר: 'עורמה' (Guile) היא היכולת להטעות אחרים בדרכים מתוחכמות; תחבולנות; תכסיסנות וכדומה. עורמה מחייבת חכמה ופיקחות; והיא מרכיב חיוני במאבק העוצמה במערכת מורכבתעל כן, 'עורמה' הינה כלי חשוב בתכנון, הן ברמה הטקטית והן האסטרטגית'תחבולה' (Trick) היא התוצר של העורמה. תוכנית מחוכמת, בפרט כזו המשמשת להונאת יריב או להשגת תכלית כלשהי בדרך של עורמה...

[תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0,  שהועלתה על ידי Steve לאתר flickr]

[לאוסף המאמרים על עורמה ותחבולה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על הגניבות בבסיס צאלים, לחצו כאן]

"בְּאֵין תַּחְבֻּלוֹת יִפָּל עָם, וּתְשׁוּעָה בְּרֹב יוֹעֵץ" (משלי יא יד)

המאמר עודכן ב- 23 באוקטובר 2020

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

בביקורת - שכתב האלוף במיל' גרשון הכהן לספרו של ד"ר צבי לניר, "פנקס הכיס של השועל" (ראו תמונת כריכה משמאל למטה) - הוא מיצה את חולשתו העיקרית של צה"ל במילים הללו:

"מפקדים בכירים, שסובלים ממידה רבה מידי של חשיבה  קיפודית (חשיבה ליניארית, טכנו טקטית). זו בתמצית בעייתו המהותית של צה"ל, במיוחד בעשורים האחרונים, המבטא גם ברמות הבכירות הצטיינות טכנו-טקטית במובהקות קיפודית, אך סובל מחסך בחשיבה אסטרטגית המונעת בכוח הסגולה השועלית. משמע, בהיעדר היכולת לחשיבה מורכבת, לא ליניארית, שבה העורמה והתחבולה ממלאים תפקיד חיוני.

[למאמרו של האלוף גרשון הכהן: 'פנקס הכיס של השועל', לחצו כאן]

בניגוד למציאות ימינו, המקורות שלנו מלאים בפרשיות המשלבות עורמה ותחבולה, ולא בכדי. כך, למשל, בפרשת תּוֹלְדות משתמש יעקב - בהנחיית אמו, רבקה - בעורמה ורוקח תחבולות:

  • הן ליטול מאחיו עשיו את הבכורה - כשהוא מנצל את עייפותו ורעבונו של אחיו (הַלְעִיטֵנִי נָא מִן-הָאָדֹם הָאָדֹם הַזֶּה...) ומתנה את קבלת נזיד העדשים שהכין בוויתור על הבכורה;
  • והן לגנוב את ברכת אחיו ואת הירושה מאביו יצחק, כהה העיניים, כשהוא לובש את בגדי עשיו; מכסה את ידיו ואת צווארו בצמר כבשים; כדי שיריח כמו עשיו; ומגעו יהיה שעיר כמו עשיו; והוא מביא את הציד לאביו במקום אחיו עשיו; שאמנם חושד ("הקול קול יעקב והידיים ידי עשיו") אך מתרצה לבסוף ומברך...

הסיפור הזה גם מלמד אותנו שעורמה ותחבולה הם נשק שהחלשים ו/או חכמים אוהבים לאמץ... בסיפורי מקרא רבים אחרים - כמו, למשל, בריחת דוד משאול - אנו רואים את השימוש בעורמה ובתחבולה ככלים הישרדותיים.

[בתמונה משמאל: כריכת ספרו של צבי לניר, "פנקס הכיס של השועל", שראה אור ב- 2013 בהוצאת מנדלי. או מאמינים שאנו עושים בכריכה שימוש הוגן]

[למאמרו של עופר בורין על פרשת תולדות: 'משא ומתן על הבכורה', לחצו כאן][למאמרו של האלוף גרשון הכהן: 'בריחת דוד משאול – העורמה ככלי הישרדות', לחצו כאן]

עורמה ותחבולה מהם? המשגה

'עורמה' (Guile) היא היכולת להטעות אחרים בדרכים מתוחכמות; תחבולנות; תכסיסנות וכדומה. עורמה מחייבת חכמה ופיקחות; והיא מרכיב חיוני במאבק העוצמה במערכת מורכבתעל כן, 'עורמה' הינה כלי חשוב בתכנון, הן ברמה הטקטית והן האסטרטגית.

'תחבולה' (Trick) היא התוצר של העורמה. תוכנית מחוכמת, בפרט כזו המשמשת להונאת יריב או להשגת תכלית כלשהי בדרך של עורמה. גם ה'תחבולה' הינה כלי להשגת מטרות, ברמות, הטקטית והאסטרטגית. 'תחבולה' מוגדרת במילון מונחי צה"ל (אג"ם-תוה"ד, 1998, ע' 640) כ"דרך מחוכמת לעשיית מלחמה ע"י ניצול תורפות אויב או ע"י גרימתן באמצעות הפתעה, הונאה או תכסיס - הכל כדי להוציאו מאיזונו ולמוטטו בכל מצב ובכל דרג, התחבולה היא הרעיון המרכזי של שיטת הביצוע, ולא תוספת לה!".

נטען הרבה על צה"ל בעידן הטכנולוגי כי הוא איבד את יכולת השימוש בתחבולות. כל למשל טען פרופ' מרטין ון קרפלד (למטה) כי לאחר מלחמת ששת הימים, הלכה ופחתה תשומת הלב הצבאית לתחבולה, לתכסיס וליוזמה ואלו הוחלפו על-ידי הפתרונות הטכנולוגיים שהובאו כפתרון פלא לענייני צבא וביטחון (Van-Creveld, 1975)

[לריכוז המאמרים על 'עוצמה', לחצו כאן] [להרחבת המושג, 'מערכת מורכבת', לחצו כאן] [להרחבה בנושא: 'אסטרטגיה', לחצו כאן] [להרחבה בנושא 'הפתעה', לחצו כאן] [להרחבה בנושא 'הונאה', לחצו כאן]

פרופ ון קרפלד - הויתור על התחבולה

[תמונתו של מרטין ון קרפלד היא נחלת הכלל]

דוגמאות נוספות לשימוש בעורמה ובתחבולה

המפכ"ל אסף חפץ מוציא בעורמה את הרב עוזי משולם מביתו המבוצר

פרשת עוזי משולם החלה בפסח 1994. באותה עת הפיץ משולם עלונים בנושא "חטיפת ילדי תימן, מזרח ובלקן", שבהם השווה, בין היתר, את נושא ילדי תימן החטופים למעשי הנאצים בתקופת השואה וטען כי אלפי ילדים של "עולי תימן, מזרח ובלקן" נמכרו לארצות הברית לצורך ניסויים בנוסח ד"ר מנגלה. סכסוך מקומי עם קבלן ביוב, שלטענת משולם היה פרובוקציה ממסדית מתוכננת, הוביל להתערבות המשטרה. חסידיו ביצרו את ביתו בשקי חול ואבנים, תוך שהם מתחמשים בנשק, בתביעה להקים ועדת חקירה ממלכתית לחקר היעלמות הילדים. כוחות רבים של משטרה, צלפים ויס"מ כיתרו את הבית במשך שבועות ארוכים (ויקיפדיה: עוזי משולם).

ב-10 במאי, בשעה 03:00 לפנות בוקר, יצא משולם מביתו לצורך פגישה עם מפכ"ל המשטרה, אסף חפץ, שהבטיח לו כי אם יבוא לפגישה זו לא ייפגע ויוכל לשוב לביתו. חפץ הפר את ההבטחה ומשולם נעצר.... באותה עת פרצו שוטרים אל הבית. לדברי השוטרים נפתחה עליהם אש מדויקת מהבית וכדי לנטרל אותה ירה צלף לעבר אחד היורים, שלמה אסולין, חייל בשירות סדיר בן 19 שערק מיחידתו ונהרג מהירי. אסולין הוקלט קודם לכן במשא ומתן עם קצין משטרה, שבו אמר שאם יפרצו שוטרים לבית כוונתם להרוג או ליהרג. 11 מחסידיו של משולם נעצרו. במתחם נמצאו כעשרה רובים וכן אקדחים, רימונים ובקבוקי תבערה (ויקיפדיה: עוזי משולם).

[להרחבה על פרשת עוזי משולם, לחצו כאן]

המילואימניקים בצאלים מביסים את הגנבים הבדואים

את העובדה שהבדואים עושים בצאלים כבשלהם, וגונבים מכל הבא ליד, אנחנו כבר יודעים מזה זמן. כל ההכרזות שישימו קץ לבעיה, נותרו תלויות ברוח...

יחידת מילואים - שכבר סבלה בעבר ממכת הגנבות - להשתמש בעורמה ובתחבולה, על מנת לעצור את התופעה. מספר מפקד הפלוגה שלה, רס"ן במילואים אדם עטר (ראו תמונה בראש המאמר), בחדשות שש שבערוץ 13, ב- 18/11/18:

"בגלל מכת הגנבות שבה נתקלה הפלוגה במשכי מילואים קודמים, אנשי הפלוגה הכינו בבית, מבעוד מועד, תיקי פיתיונות. בשטח, מילאנו את התיקים הללו באבנים. בחלק מהתיקים השארנו גם פתקים, עם כיתוב בעברית ובערבית":

[בתמונה: פתק מתנה שהשאירו המילואימניקים לגנבים: "איזהו גיבור, הכובש את יצרו... צילום מסך מכתבת חדשות שש, בערוץ 13]

"ביום הראשון נגנבו שני תיקים (משמע, תיקי פיתיונות), אבל אחר כך, זהו. בזה זה נגמר, ואף אחד לא הגיע לשטח שלנו, והיה לנו שקט אחד שלם כל השבוע הזה. ".

"אצלנו אומרים" קינח רס"ן עטר בחיוך, "בתחבולה תעשה לך מלחמה, אז שלא יתעסקו איתנו, החברה...".

[למאמר: 'הכאורדר של המילואימניקים בצאלים', לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על עורמה ותחבולה, לחצו כאן] [לקובץ המאמרים על הגניבות בבסיס צאלים, לחצו כאן]

מקורות והעשרה