פנחס יחזקאלי: לא אחריות. אחריותיות – החובה לתת דין וחשבון

תקציר: 'אַחְרָיוּתִיוּת' (Accountability) היא הנכונות והחובה של מוסד ציבורי או של גוף שלטוני לתת דין וחשבון על פעולותיו ולשאת בתוצאותיהן (ויקימילון). מושג זה משלב בתוכו את המושגים: אחריות, מחויבות ומתן דין וחשבון; והוא חייב - במדינה מערבית מתקדמת - להוות מרכיב חיוני בדפוסי העבודה של כל ממשל הציבורי. בעוד האחריות היא חובה מוסרית של כל אחד למלא כראוי את תפקידו, האַחְרָיוּתִיוּת יוצרת סמכות מוסדית, לדרוש מיחידים או מקבוצות לתת דין וחשבון על מעשיהם.[בתמונה: דורשים אחריותיות... תמונה חופשית שהועלתה על ידי Jacalyn Engler לאתר flickr]

[בתמונה: דורשים אחריותיות... תמונה חופשית שהועלתה על ידי Jacalyn Engler לאתר flickr]

'אַחְרָיוּתִיוּת' (Accountability) היא הנכונות והחובה של מוסד ציבורי או של גוף שלטוני לתת דין וחשבון על פעולותיו ולשאת בתוצאותיהן. מושג זה משלב בתוכו את המושגים: אחריות, מחויבות ומתן דין וחשבון; והוא חייב - במדינה מערבית מתקדמת - להוות מרכיב חיוני בדפוסי העבודה של כל ממשל הציבורי. בעוד האחריות היא חובה מוסרית של כל אחד למלא כראוי את תפקידו, האַחְרָיוּתִיוּת יוצרת סמכות מוסדית, לדרוש מיחידים או מקבוצות לתת דין וחשבון על מעשיהם.

[לסדרת מאמרי ל"ג בעומר ואירועי מירון, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על סמכות, אחריות ואחריותיות, לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 18 במאי 2022

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר ייצור ידע

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

אירועי מירון בל"ג בעומר 2021 - בהם נהרגו 45 אנשים ונפצעו כ- 150 - העלו לסדר היום הציבורי את המושג: 'אחריות': מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב שמעון לביא, פתח את דבריו לתקשורת, בבוקר האסון, במילים: "לילה קשה ולילה טראגי. אני שמעון לביא נושא באחריות הכוללת, לטוב ולרע. אני מוכן לכל בדיקה".

כשעבר אז הלחץ התקשורתי למפכ"ל ולשר לביטחון הפנים לשעבר, שחרר השר אמיר אוחנה הודעה בזו הלשון: "אני אחראי, אך אחריות אין פירושה אשמה"... (ראו הכתבה למטה).

רק ששניהם לא כיוונו למושג 'אחריות' אלא למושג שונה: 'אַחְרָיוּתִיוּת': נשיאה באחריות ומתן דין וחשבון לציבור...

חדשות סרוגים: אוחנה: "אני אחראי, אך אחריות אין פירושה אשמה" השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה התייחס לראשונה לאסון בהר מירון, ואמר כי הוא יתייצב מול המצלמות לאחר סיום קבורת המתים ויום האבל. לדבריו, "אני אחראי, אך אחריות אין פירושה אשמה"

[לכתבה המלאה באתר סרוגים, לחצו כאן]

אחריותיות מהי? המשגה

'אַחְרָיוּתִיוּת' (Accountability) היא הנכונות והחובה של מוסד צבורי או של גוף שלטוני לתת דין וחשבון על פעולותיו ולשאת בתוצאותיהן (ויקימילון). מושג זה משלב בתוכו את המושגים: אחריות, מחויבות ומתן דין וחשבון; והוא חייב - במדינה מערבית מתקדמת - להוות מרכיב חיוני בדפוסי העבודה של כל ממשל הציבורי.

מקורו של מושג זה בארצות הברית. על אף שמדובר במושג חשוב בעולם המערבי מזה שנים, לא הייתה לו עד לאחרונה מקבילה בעברית ולא בכדי. בממצאי 'הועדה לבחינת מבנה המשטר' (ועדת מגידור), שפרסמה ממצאיה בינואר 2007, צוינה ה'אַחְרָיוּתִיוּת' כאחד מחמישה כשלים מרכזיים בשיטת המשטר בישראל.

ההבחנה בין אַחְרָיוּתִיוּת לאחריות

בעוד האחריות היא חובה מוסרית של כל אחד למלא כראוי את תפקידו, האַחְרָיוּתִיוּת יוצרת סמכות מוסדית, לדרוש מיחידים או מקבוצות לתת דין וחשבון על מעשיהם. (KOGAN, 1986, p. 26).

אז, אולי האדונים הנכבדים, לביא את אוחנה, לקחו אחריות; אחריותיות הם לא לקחו.

מי שחייב לתת דין וחשבון לציבור לציבור, חייב היה לדווח לציבור על הכשל המתמשך ולהזהיר אותו מהסכנה האורבת בהר. משלא עשו כן, אחת דינם מבחינה ציבורית: הביתה.

עמר דנק: אחריות זה לא לדבר על אחריות... אחריות זה לשאת באחריות! הכרזה: ייצור ידע

[בכרזה: עמר דנק מסביר, 'אחריותיות' מהי... הכרזה: ייצור ידע]

אבל, מי סופר במדינת ישראל את הציבור?

[בתמונה: מותה של האחריות... אבל הכוונה, כמובן, לאחריותיות... כרזת מחאה ברשתות החברתיות, שנוצרה בעקבות מותם של חניכי המכללה הקדם צבאית בנחל צפית, אפריל  2018. המקור: פייסבוק]

[בתמונה: מותה של האחריות... אבל הכוונה, כמובן, לאחריותיות... כרזת מחאה ברשתות החברתיות, שנוצרה בעקבות מותם של חניכי המכללה הקדם צבאית בנחל צפית, אפריל 2018. המקור: פייסבוק]

[לסדרת מאמרי ל"ג בעומר ואירועי מירון, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על סמכות, אחריות ואחריותיות, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

העשרה