אסא כשר: אסור שיום העצמאות ינותק מזכר הנופלים!

[בכרזה: האם נכון לנתק את יום הזיכרון מיום העצמאות? הכרזה המקורית: דוברות משרד החוץ. שם היוצר אינו מוזכר]

[בכרזה: האם נכון לנתק את יום הזיכרון מיום העצמאות? הכרזה המקורית: דוברות משרד החוץ. שם היוצר אינו מוזכר]

[לסדרת מאמרי עצמאות וזיכרון, לחצו כאן]

עודכן ב- 19 באפריל 2023

אסא כשר הוא פרופסור אמריטוס לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, זוכה פרס ישראל. כשר מופקד על הקתדרה לאתיקה מקצועית ולפילוסופיה של הפרקטיקה ע"ש לאורה שוורץ-קיפ, וקודם לכן על הקתדרה לפילוסופיה של השפה ע"ש אברהם הורודיש באוניברסיטת תל אביב. הוא מומחה בעל שם בינלאומי במחקר הפרגמטיקה של השפה, חוקר ופעיל בתחומי האתיקה המקצועית בצבא, ברפואה, בתקשורת, באקדמיה ובמחקר המדעי. ממחברי רוח צה"ל, הקוד האתי של צבא הגנה לישראל. משך שנים שימש כמרצה הבית במכללה לביטחון לאומי, צה"ל.אסא כשר הוא פרופסור אמריטוס לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, זוכה פרס ישראל.

כשר מופקד על הקתדרה לאתיקה מקצועית ולפילוסופיה של הפרקטיקה ע"ש לאורה שוורץ-קיפ, וקודם לכן על הקתדרה לפילוסופיה של השפה ע"ש אברהם הורודיש באוניברסיטת תל אביב.

הוא מומחה בעל שם בינלאומי במחקר הפרגמטיקה של השפה, חוקר ופעיל בתחומי האתיקה המקצועית בצבא, ברפואה, בתקשורת, באקדמיה ובמחקר המדעי.

ממחברי רוח צה"ל, הקוד האתי של צבא הגנה לישראל.

משך שנים שימש כמרצה הבית במכללה לביטחון לאומי, צה"ל.

[מקור התמונה משמאל: פייסבוק]

זהו מאמר שני מתוך שניים העוסקים ברעיון הפרדת יום העצמאות מיום הזיכרון. למאמר הראשון:

[בתמונה: אסור שיום העצמאות ינותק מזכר הנופלים! תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי realworkhard לאתר Pixabay הכרזה: ייצור ידע]

[בתמונה: אסור שיום העצמאות ינותק מזכר הנופלים! תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי realworkhard לאתר Pixabay הכרזה: ייצור ידע]

*  *  *

תת אלוף אמציה חן (פצי) היה מפקד אוגדה. לאחר שחרורו ב- 1991, מונה במילואים כאחראי על הפקת לקחים בצה"ל.

תת אלוף אמציה חן (פצי) פרסם באתר זה מאמר תחת הכותרת: "הגיעה העת לשינוי מתכונת יום העצמאות!". הוא מציע בו להפריד את יום הזיכרון מיום העצמאות. הוא כותב על הקושי הגובר של בני דורו להתנתק נפשית מזיכרון חבריהם שנפלו, כדי לחוש ולהשתלב בשמחת העצמאות:

"הגיע הזמן" - כותב תא"ל אמציה חן - "להצטרף לקריאתם המתמשכת של ההורים השכולים, להאריך לשלשה ימים את חג העצמאות. תחילתו ביום זיכרון לנופלים, המשכו ביום שכולו "חשבון נפש לאומי" (שימוקד במורשת ובלקחים), וסיומו, בהנפת הדגל ובחגיגות העצמאות".

אני מתנגד להצעה. הרעיון שבמעבר מיום הזיכרון ליום העצמאות צריך להתנתק מזכר הנופלים הוא רעיון מוטעה לחלוטין. ביום הזיכרון יודעים שלמחרת יהיה יום העצמאות. ביום העצמאות יודעים שאתמול היה יום הזיכרון. היומיים האלה שלובים ובלתי נפרדים.

ואין שחר להנחה שיומיים אחרי יום הזיכרון כבר יהיה יותר קל למשפחה שכולה לשמוח. אף פעם לא יהיה קל לה לשמוח; וגם, הרעיון לשנות את אחד מסמליה העיקריים של המדינה הוא רעיון קלוקל.

[לסדרת מאמרי עצמאות וזיכרון, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

מקורות והעשרה

2 thoughts on “אסא כשר: אסור שיום העצמאות ינותק מזכר הנופלים!

  1. Pingback: אמציה חן: הגיעה העת לשינוי מתכונת יום העצמאות! - ייצור ידע

  2. Pingback: עצמאות וזיכרון באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *