פנחס יחזקאלי: חקירת חיסולו של מחמוד אל-מבחוח – השימוש בתורת הרשתות לייצור ידע

המצלמות כרשת

[התמונה: 'ייצור ידע']

[לאוסף המאמרים על רשתות, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על רשתות ארגוניות באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן]

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

דוקטור גידי גרינשטיין, מנהל מכון ראות, רואיין בתאריך 23/6/10 במוסף 24 שעות של ידיעות אחרונות בסוגיית קמפיין הדה לגיטימציה נגד ישראל.

אחד התוצרים המרתקים, הנובעים מפרשת חיסולו של מחמוד אל-מבחוח בדובאי, הינו ה"שעור" שקיבלנו מהמשטרה הדובאית בכל הנוגע לשימוש ב"תורת הרשתות", לא רק באיסוף מידע, אלא גם ובעיקר לשם "יצירת ידע".

השימוש במצלמות לצורך פיקוח ומניעה איננה חדשה ונפוצה בארצות המערב מזה זמן. כך למשל, מרושתת העיר העתיקה בירושלים, מעל לעשור, ברשת של מצלמות המפוקחות במוקד מרכזי המצוי במשטרה. ערים רבות בישראל מרושתות כיום במצלמות, הן ביזמת גורמים פרטיים והן ביוזמת הרשויות, כשהמשרד לביטחון הפנים ומשרדי ממשלה אחרים מקדמים את התהליך דרך פרויקטים שונים (למשל, "עיר ללא אלימות", "עיר בטוחה").

מזה זמן גם קיימת הבנה בקרב רשויות האכיפה, שמערך כלל המצלמות המוצבות בשטח – פרטיות וציבוריות כאחד – הוא "רשת", המאפשרת בעת חקירת העבירה לעקוב אחר מסלול ההתקדמות והמילוט של העבריין דרך רשת המצלמות ולאתרו.

אבל, בפרשת חקירת חיסולו של אל-מבחוח היה דבר מה נוסף. המשטרה השתמשה ב"רשת" הקיימת של המצלמות, המרשתות את דובאי (כמו גם ברשתות נוספות, כמו: רשת התקשורת הסלולארית בין הסוכנים , רשת המסופים בשדה התעופה רשת החברות והמטוסים ועוד), לאיתור "ידע- חסר", דהיינו, להתחקות אחר הרכבה של "רשת" אחרת, מסתבר, שבנוסף לשימוש המקובל במצלמות לצורך איסוף "מידע" בסיסי – איתור מבצעי עבירות דרך הצילומים – ניתן וגם צריך "לייצר ידע חסר" שלא תמיד נמצא, מוכן לשימוש, ב"מידע" שמספקות המצלמות. ניתן לעשות זאת בשיטות מגוונות, הכוללות מרכיבים של "בינה מלאכותית" (Artificial intelligence), "זיהוי תבניות" (Patterns Recognition – שיטה של זיהוי תבניות מתוך ה"מידע" ההופך ל"ידע") וכדומה.

 ה"שעור" הזה, מעשה ידיה של המשטרה בדובאי, גם ממחיש לנו את העוצמה הטמונה ברשת המצלמות שהולכת ונפרסת ברחבי העולם. כבר היום, הרשת הזו מחוללת מהפך באופן אכיפת החוק.

אולם זהו רק ה"פרומו" ל"קפיצת המדרגה" האמתית העומדת בפתח.

בתחום הפשוט יחסית של איסוף ה"מידע", אנו צפויים לשינוי דרמטי ביכולות, כאשר לרשת המצלמות תתווסף יכולת זיהוי ביומטרי. היכולת "להלביש" על התמונה את זהות בעליה תביא בעתיד הנראה לעין לשינוי מהותי באופן עבודת מערכת אכיפת החוק ואפילו במבנה שלה.

באשר לתחום המורכב של "יצירת הידע", בסביבות משימתיות, בהן  הקשר בין סיבה לתוצאה איננו מובן מאליו, אין תחליף ליכולת "לייצר ידע" חסר, ולמצות מתוכו את התבניות. תוצאותיה של שיטה זו והפוטנציאל הטמון בה הולכים ומתבהרים לנו רק בשנים האחרונות.

ככל שנשקיע מחשבה מקורית, פורצת גבולות, ביכולת להפיק "ידע" משילוב הרשתות השונות, רק השמים הם הגבול להישגים...

[לאוסף המאמרים על רשתות, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על רשתות ארגוניות באתר 'ייצור ידע', לחצו כאן]

8 thoughts on “פנחס יחזקאלי: חקירת חיסולו של מחמוד אל-מבחוח – השימוש בתורת הרשתות לייצור ידע

  1. Pingback: סיכולים ממוקדים והשלכותיהם באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

  2. Pingback: הכל על רשתות באתר ייצור ידע - ייצור ידע

  3. Pingback: רשתות ארגוניות באתר ייצור ידע - ייצור ידע

  4. Pingback: נושא לימוד: רשתות - ייצור ידע

  5. Pingback: נושא לימוד: רשתות הלכה למעשה - ייצור ידע

  6. Pingback: מורכבות בניהול בכיר: היום השישי - ייצור ידע

  7. Pingback: מורכבות בניהול בכיר: היום השני - ייצור ידע

  8. Pingback: קיץ באוניברסיטת חיפה - היום השני | ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.