פנחס יחזקאלי: מטרות המלחמה, שמגדירות את הניצחון

תקציר: מטרות המלחמה (War Aims) הן המטרות המדיניות, שהשגתן היא העילה למלחמה; או מטרות צבאיות, הנגזרות ממטרות המלחמה המדיניות, והמגדירות את ההישגים הצבאיים והאסטרטגיים הנדרשים. הישגים אלה הם התנאים הצבאיים, שצריכים להיווצר בסיום המלחמה, כדי שישמשו בסיס לקידום מטרותיה המדיניות (אג"ם-תוה"ד, 1998, ע' 324).

[שחזור תצלומו המפורסם ביותר של הצלם הצבאי הרוסי, יבגני חאלדיי: שחזור האירוע שבו חיילי הצבא האדום מניפים את הדגל הסובייטי מעל בניין הרייכסטאג הגרמני, עובדה שסימלה את השגת מטרות המלחמה של בעלות הברית - כניעה גרמנית ללא תנאי]

[לקובץ מושגי היסוד של הביטחון הלאומי, לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 17 ביולי 2021

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

מטרות המלחמה (War Aims) הן המטרות המדיניות, שהשגתן היא העילה למלחמה, או מטרות צבאיות, הנגזרות ממטרות המלחמה המדיניות, והמגדירות את ההישגים הצבאיים והאסטרטגיים הנדרשים.

הישגים אלה הם התנאים הצבאיים, שצריכים להיווצר בסיום המלחמה, כדי שישמשו בסיס לקידום מטרותיה המדיניות (אג"ם-תוה"ד, 1998, ע' 324).

מטרות המלחמה המורדות לדרג המבצע על ידי הדרג המדיני, מכונות דירקטיבה. הן  נגזרות מהמטרות הלאומיות, ונקבעות על ידי ההנהגה המדינית. המטרות הללו נגזרות מהאינטרסים הלאומיים הבסיסיים.

[להרחבת המושג: 'אסטרטגיה', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'דירקטיבה מדינית', לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'מטרות לאומיות', לחצו כאן] [להרחבה בנושא אינטרסים לאומיים, לחצו כאן]

[בתמונה: הצלם ג'ו רוזנטל צילם במלחמת העולם השנייה, בקרבות נגד יפן, חמישה חיילים אמריקנים מניפים את דגל ארצות הברית בראש הר סוריבאצ'י, בתצלום שנודע בשם "הנפת הדגל באיוו ג'ימה", שהפך בציבור האמריקני לתמונת הסמל של הקרב ושל הניצחון האמריקני במלחמה, ולאחת התמונות המפורסמות ביותר מאותה תקופה. התמונה מובאת בשימוש הוגן]

במקרים רבים, מטרות המלחמהדירקטיבות) שניתנות לדרג המבצע הן עמומות

קברניטים - מסיבות שונות - נוטים, פעמים רבות, לעמעם את הדירקטיבות שהם מורידים לדרג המבצע:

  • כדי לעמעם את כוונותיהם מול היריב;
  • כדי להקטין התנגדויות מבית;
  • כדי לא להיקלע לתסבוכת פוליטית במדה והמטרות לא תושגנה;

וכדומה.

 

[בתמונה: הווריאציה המצרית לתמונת איוו ג'ימה (ראו למעלה). כשם שקברניטים מזוהים עם נצחונות, הם עלולים להיות מזוהים גם עם כשלונות. עמעום מטרות המלחמה עשוי להקל במקרים כאלה...מקור התמונה: התקשורת המצרית]

וכשכבר ניתנות דירקטיבות, קיים פער בין המטרות שנקבעות ע"י ההנהגה המדינית, ל'תרגום' הצבאי שניתן להן

תא"ל דוביק תמרי (ראו תמונה משמאל) מציין, כי הניסיון הישראלי מאז מלחמת העצמאות, וגם במהלכה, מלמד על פער גדול מאד בין המטרות שקבעה הממשלה לבין אלה שניסח המטכ"ל בעקבותיהן ולחם לממשן.

הדוגמה הבולטת ביותר היא מלחמת ששת הימים. הממשלה הורתה לצה"ל "להסיר את טבעת החנק מעל צוואר מדינת ישראל". הממשלה לא אמרה מילה וחצי מילה, כמה שטחים יש לכבוש לשם כך.

"טבעת החנק" הוסרה ביום הראשון ע"י חיל האוויר. הממשלה לא הורתה לכבוש את כל סיני, לא את ירושלים ואת הגדה המערבית, גם לא את רמת הגולן (תמרי, ללא תאריך).

[לסדרת מאמרי עצמאות וזיכרון, לחצו כאן] [לאוסף המאמרים על מלחמת ששת הימים, לחצו כאן]

[לקובץ מושגי היסוד של הביטחון הלאומי, לחצו כאן]

מקורות והעשרה