כבוד וכבוד-לאומי באתר ייצור ידע

תקציר: כבוד במזרח הוא עניין של חיים ומוות (רצח על כבוד המשפחה למשל). זאת, בניגוד לתרבות המערב, שבה אנשים לא אוהבים את עניין ה"כבוד", ובזים למי שרודף אחריו... ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו באתר 'ייצור ידע', אודות כבוד, כבוד לאומי והשלכותיהם, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה מועילה!

[בתמונה: כבוד וכבוד-לאומי באתר ייצור ידע. תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי rontittledotcom לאתר FIXABAY]
[בתמונה: כבוד וכבוד-לאומי באתר ייצור ידע. תמונה חופשית לשימוש ברמה CC BY 2.0, שהועלתה על ידי rontittledotcom לאתר FIXABAY]

כבוד במזרח הוא עניין של חיים ומוות (רצח על כבוד המשפחה למשל). זאת, בניגוד לתרבות המערב, שבה אנשים לא אוהבים את עניין ה"כבוד", ובזים למי שרודף אחריו... כבוד זה חיזוק שבא מבחוץ, ממיקוד שליטה חיצוני (בניגוד ל"התפעלות" שבאה ממוקד שליטה פנימי).

יש דבר החשוב בעיני איש המזרח הרבה יותר מהרגישות לכבודו של הזולת: הוא אינו מכבד אחרים שאינם שומרים על כבודם! לעומת זאת, בחברות מערביות הפך הכבוד העצמי להתפעלות עצמית. בניגוד לכבוד, התפעלות היא סוג של הזנה רגשית חיובית שבאה מבפנים, ושאינה תלויה באחרים: האדם מספק אותה לעצמו בדרך של חיזוקים נרקיסיסטיים, של תחושות מימוש עצמי והתפעלות ממעשה ידיו. ההבדלים הללו יוצרים פערי הבנה מהותיים וחוסר יכולת של אנשי המערב להבין את המזרח...

ריכזנו עבורכם את כל המאמרים שהופיעו באתר 'ייצור ידע', אודות כבוד, כבוד לאומי והשלכותיהם, על פי הכותבים (בסדר הא"ב). קריאה מועילה:

יצחק אדיג'ס

פרופ' יצחק אדיג'ס הוא מהחשובים במומחי הארגון של סוף המאה העשרים ותחילת המאה העשרים ואחת, וזהו הבלוג האישי שלו, המתורגם לעברית. [בתמונה משמאל; יצחק אדיג'ס, צלם לא ידוע, מתוך אתר VK)

עמר דנק

המחבר (ראו תמונה משמאל), סא"ל במיל' עמר דנק, עשה את שירותו הצבאי בחיל האוויר ובחטיבה האסטרטגית באג"ת. הוא מהנדס מערכות מידע, מוסמך ביחסים בין לאומיים מטעם אוניברסיטת חיפה. מרתוניסט...

אבי הראל

אבי הראל הוא בעל תואר שלישי בפילוסופיה והיסטוריה יהודית, שירת בצה"ל מג"ב ומשטרת ישראל שלושה עשורים, בתפקידי פיקוד שונים. בתפקידו האחרון היה ההיסטוריון של משטרת ישראל. פרסם ארבעה ספרים ועשרות מאמרים בתחומי עיסוקו.

גרשון הכהן

אלוף במילואים גרשון הכהן כיהן בתפקידיו האחרונים בשירות פעיל בצה"ל, כמפקד המכללות הצבאיות וכמפקד הגיס הצפוני. הוא פרש משירות פעיל בספטמבר 2014, לאחר 41 שנות שירות‏. בעל תואר שני בפילוסופיה ובספרות השוואתית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. נשוי ואב ל-3 ילדים.

פנחס יחזקאלי

.

.

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא, דווח לנו!

12 thoughts on “כבוד וכבוד-לאומי באתר ייצור ידע

 1. Pingback: פנחס יחזקאלי: לא שמאלנים... אשכנזים ומשוכנזים! - ייצור ידע

 2. Pingback: פנחס יחזקאלי: לא שמאלנים... אשכנזים ומשוכנזים! - ייצור ידע

 3. Pingback: פנחס יחזקאלי: למי מותר להשתמש במילה "אשכנזים"... - ייצור ידע

 4. Pingback: פנחס יחזקאלי: למי מותר להשתמש במילה "אשכנזים"... - ייצור ידע

 5. Pingback: יצחק אדיג'ס: מודל PAEI ומרכיבי הכבוד - ייצור ידע

 6. Pingback: פנחס יחזקאלי: שומו שמיים... אשכנזי אומר את האמת על אשכנזים; והשמים נופלים... - ייצור ידע

 7. Pingback: פנחס יחזקאלי: אין במזרח התיכון כבוד למי שאינו מכבד את עצמו... - ייצור ידע

 8. Pingback: פנחס יחזקאלי: הלוויית שמעון פרס - שיעור בכבוד מזרח תיכוני - ייצור ידע

 9. Pingback: פנחס יחזקאלי: תנו כבוד - 'סמלי סטטוס' בארגונים - ייצור ידע

 10. Pingback: פנחס יחזקאלי: כבוד לאומי והשפלה לאומית: כלים ביחסים בינלאומיים - ייצור ידע

 11. Pingback: אבי הראל: וכבוד ה' מלא את המשכן – הכיצד? - ייצור ידע

 12. Pingback: עמר דנק: על גברים, נשים וכבוד לאומי - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *