אמציה חן: מן הראוי שזחיחות מסכנת חיים, תיחשב לפשע!

[בתמונה: זחוחים... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי Alexas_Fotos לאתר Pixabay]

[לאסופת המאמרים בנושא המלחמה הבאה, לחצו כאן]

תת אלוף אמציה חן (פצי) היה מפקד אוגדה. לאחר שחרורו ב- 1991, מונה במילואים כאחראי על הפקת לקחים בצה"ל.

*  *  *

במרץ 1973 נפגשה ראשת הממשלה דאז, הגברת גולדה מאיר, עם נשיא ארצות הברית, ריצ'רד ניקסון. אמירתה בבית הלבן "כי מעולם לא היה מצבנו טוב יותר", הפכה לססמת המערך (העבודה +מפ"ם) בבחירות אוקטובר 1973. סיסמה, שלימים הפכה לסמל היהירות והזחיחות של ההנהגה הישראלית, בימי החושך וההטעיה העצמית, שלפני מלחמת יום הכיפורים:

.

[בתמונה: "מעולם לא היה מצבנו טוב יותר...": פגישת ראש ממשלת ישראל, גולדה מאיר עם נשיא ארה"ב ניקסון ויועצו לביטחון לאומי, קיסינג'ר בבית הלבן ב- 1 במרץ 1973. התמונה היא נחלת הכלל]

מסתבר שאותה אשליה וממלא הטעיה שבאה בעקבותיה, חוזרת על עצמה - כאילו מלחמת יום כיפור, לא הייתה אלא חלום בלהות. הראיה: בהתחשב באותם ימי חושך והטעיה עצמית, ששלטו על חיינו בשנת 1973. קל וחומר נוכח העובדה שמזה 39 שנים, נעלמה ההכרעה מארגז הכלים של צה"ל, אנו עדים להתפתחויות הבאות במרחב שסביבנו:

  • מאגרי הטילים בלבנון (שמסרבים להחליד כחלומו הרטוב והמטעה של רא"ל יעלון) מתעצמים;
  • בעזה, מוסבות הרקטות לטווח ארוך בהרבה, לדיוק רב יותר ולהעצמת כוח ההרס.
  • במסגרת ניסוי בירי טיל משופר שביצע החמאס, נוכחנו ממש לאחרונה במגבלותיה של "כיפת ברזל".
  • ולאחרונה האלוף יצחק (איציק) בריק, הדליק לא מזמן זרקור. שבאורו נחשפו ליקויים רבים, רבים מדי, במוכנות למלחמה.

נוכח סוגיות כבדות שכאלה, עולה מעין תחושת סלחנות, לאמרתה הכול כך שגויה של גולדה מאיר. שהרי למרות אישיותה, הייתה בת ערובה לשיגיונותיהם של קברניטי הביטחון.

[התמונה המקורית היא תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי spirit111 לאתר Pixabay]

[לריכוז המאמרים בנושא מלחמת יום הכיפורים, לחצו כאן] [להרחבת המושג: 'הכרעה', לחצו כאן]

אלא שהפעם עומדים בראש הסחת הדעת הלאומית, המתחוללת לקראת בחירות ספטמבר 2019. עומדים ארבעה רבי אלופים ועוד כמה אלופים ואפילו אלופה אחת. כשלצידם עומד רוה"מ ושר ביטחון הנשען על "מידע מהבור", בעצמה מילה מכובסת, להיותו כמו קודמתו הגברת גולדה מאיר ז"ל, שבוי מרצון בידי מערכת הביטחון.

לא פלא שאותם 'אבירי' וביבי גם, משום חוסר בקיאות בסוגיות הביטחון - אולי במכוון, ואו סתם כמעשה הפקרות - במקום להתריע בצורך לשידוד מערכות, בחרו בזירת הבחירות לשחק ב"שוטרים וגנבים". בלי תת דעת לכך, שתוצר הזחיחות - שהם ממחישים בכותרות ובשלטי חוצות - מהווה מסד איתן להפתעה הבאה. שכידוע, מחייבת תשלומי עתק מיותרים של דמים. שהרי על כך עמדנו אז במלחמת יום כיפור הארורה, כיצד בגין זחיחות דעת הופתעו אבירי ציון בידי עצמם. זאת, לאחר שהתברר להם, כי שכחו להכין את המערכות ובכלל זה את הציבור, להתכונן כהלכה למלחמה.

[לאסופת המאמרים בנושא המלחמה הבאה, לחצו כאן]

מקורות והעשרה

One thought on “אמציה חן: מן הראוי שזחיחות מסכנת חיים, תיחשב לפשע!

  1. Pingback: המלחמה הבאה באתר 'ייצור ידע' - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *