פנחס יחזקאלי: "הסירו את ראשו" – הוצאה להורג בעריפה

תקציר: במושג 'עריפה' נתקלנו עוד כשהיינו קטנים בספרו האלמותי של לואיס קרול, 'עליסה בארץ הפלאות' (והצעירים שבינינו בסרט הנפלא שהפיקו אולפני וולט דיסני על הבסיס הספר), שבו המלכה מצווה, כל העת, "ערפו את ראשו! / ראשה…". בחיים האמתיים, עריפת הראש משעשעת רבה פחות, לפחות את אלה שראשם מוסר מעליהם…

[בתמונה: "להסיר את ראשו"... קריקטורה על בסיס 'עליסה בארץ הפלאות'. למקור התמונה לחצו כאן]
[בתמונה: "להסיר את ראשו"... קריקטורה על בסיס 'עליסה בארץ הפלאות'. למקור התמונה לחצו כאן]

[לקובץ המאמרים על עונש מוות והוצאה להורג, לחצו כאן]

עודכן ב- 8 בנובמבר 2022

שמו לב, החומרים בדף זה קשים לצפייה!

ניצב משנה בגמלאות, ד"ר פנחס יחזקאלי הוא שותף בחברת 'ייצור ידע' ואיש אקדמיה. שימש בעבר כראש המרכז למחקר אסטרטגי ולמדניות של צה"ל. הוא העורך הראשי של אתר זה.

*  *  *

באוקטובר 2020 הציג המורה להיסטוריה ולגאוגרפיה בן ה- 47, סמואל פאטי, בעיירה קונפלון מצפון לפריז, בפני תלמידיו, קריקטורות של הנביא מוחמד ודיבר על שאירע במערכת השבועון 'שרלי הבדו' לאחר פרסום הקריקטורות הללו.

חלק מהתלמידים מסתבר - וגם משפחותיהם - לא אהבו את זה. אביה של אחת התלמידות החל לנהל מסע הסתה נגד המורה.

ביום שישי, ה- 16 באוקטובר 2020 הגיע פליט צ'צ'ני צעיר, בן 18 - שקיבל מקלט בצרפת - לקרבת בית הספר ונעזר בתלמידים כדי לאתר את המורה. הוא מצא אותו סמוך לכניסה לבית הספר. שם, הוציאו להורג בעריפה. אחר כך פרסם בטוויטר הודאה ברצח, כשהוא מצטלם עם הראש הערוף... (וואלה, 2020).

חדשות וואלה: מורה שהציג איורים של מוחמד נרצח בפרברי פריז, המחבל נורה למוות
הרשויות בצרפת אמרו כי זה פיגוע אסלאמיסטי, השני בתוך פחות מחודש מאז ש"שרלי הבדו" פרסם מחדש את הקריקטורות. לפי חלק מהדיווחים, ראשו של המורה נערף על ידי בן 18 שמוצאו מצ'צ'ניה. מקרון: "הוא נרצח כיוון שלימד את חופש הביטוי"
[בכתונה: עריפת ראשו של מורה ע"י תלמידו... לכתבה המלאה בחדשות וואלה, לחצו כאן]

[לכתבה המלאה בחדשות וואלה, לחצו כאן]

ערפו את ראשו...

במושג 'עריפה' נתקלנו עוד כשהיינו קטנים בספרו האלמותי של לואיס קרול, 'עליסה בארץ הפלאות' (והצעירים שבינינו בסרט הנפלא שהפיקו אולפני וולט דיסני על הבסיס הספר. ראו הטריילר למטה), שבו המלכה מצווה, כל העת, "ערפו את ראשו! / ראשה..." ("Off with her head") (ראו את הטריילר למטה).

בחיים האמיתיים, עריפת הראש משעשעת רבה פחות, לפחות את אלה שראשם מוסר מעליהם... כך למשל, הוציאה סעודיה להורג ביום אחד, באפריל 2017, לא פחות מ- 37 אזרחים ביום אחד, בעריפת ראשיהם. משרד הפנים הסעודי מסר כי גופותיהם של שניים מהמורשעים שהוצאו להורג הוצמדו בפומבי לעמוד למשך כמה שעות, למען יראו וייראו...

גם במאה ה- 21, שיטת ההריגה האכזרית הזו עדיין עושה חייל, ובאופן מסיבי...

עריפה מהי?

עריפה (Decapitation) היא טכניקה - אחת מיני רבות - של ביצוע עונש מוות (Capital Punishment / Death Sentence); או במילים אחרות: הוצאה להורג (Execution). זוהי פעולה של הסרת ראשו של הנדון למוות, המסתיימת באופן בלתי נמנע במותו.

המונח 'עריפה' מתייחס גם להסרת הראש מאדם שכבר מת, כדי להראות בפומבי את הראש הערוף, כהוכחה למותו של אדם מסוים או כדי להחדיר פחד באוכלוסייה (ויקיפדיה: עריפת ראש). כך למשל, ערף דוד את ראשו של גוליית מעליו והניס את צבא פלישתים מן המקום...

קיימים שני סוגים של עריפה: ידנית ובאמצעות גליוטינה.

[בתמונה: דוד לאחר הניצחון על גלית, באיור מאת גוסטב דורה. התמונה היא נחלת הכלל]

עריפה ידנית

עריפה ידנית היא האופן שבו בוצעו גזרי הדין בסעודיה, למשל. עריפה כזו מתבצעת על ידי גרזן, חרב או סכין; והיא מחייבת מיומנות, אם קיים אינטרס לחסוך ייסורים מהמוצא להורג:

[כתבת המקור עוסקת בהוצאה להורג בסעודיה ב- 2016 של אדם שהורשע ברצח כפול. למקור לחצו כאן]
[כתבת המקור עוסקת בהוצאה להורג בסעודיה ב- 2016 של אדם שהורשע ברצח כפול. למקור לחצו כאן]

בימי הביניים הייתה מקובלת השיטה של בחירת מוציא להורג מיומן, ומתן תשלום מיוחד לו על ידי משפחת המוצא להורג, על מנת שיקצר את הסבל.

[בתמונה: עריפת ראש בתקופת מרד הבוקסרים בסין בשלהי המאה ה- 19. הצילום: Getty Images]

עריפה באמצעות גיליוטינה

גיליוֹטינה או מַעֲרֶפֶת (Guillotine)היא מכשיר ששכלל את ההוצאה למוות בעריפה, והפך אותה טכנית יותר ואכזרית פחות. מדובר במתקן בעל סכין חדה וכבדה, אשר נופלת ועורפת את ראש האדם השכוב מתחתיה קשור. הראש מתנתק מהגוף ונופל אל תוך סל.

הגיליוֹטינה פותחה ונכנסה לשימוש במהלך ההוצאות להורג הסיטונאיות במהפכה הצרפתית (ויקיפדיה: גיליוטינה). יש הטוענים שזו השיטה המהירה וההומנית ביותר (אם הסכין אכן חדה...), עד לזריקת הרעל (ראו בהמשך).

הגיליוֹטינה הייתה נהוגה בצרפת, במושבותיה, ובמידה פחותה, גם בכמה מדינות אירופיות אחרות (כמו איטליה).

[התמונה: Hulton Archive/Getty Images]

הוצאה להורג בעריפה על פי ההלכה היהודית

במקורותינו, הוצאה להורג בעריפה ('הרג' בשפת ההלכה) היא אחת ממה שמכונה ארבע מיתות בית דין. משמע, ארבע שיטות של הוצאה להורג שבאמצעותן מתבצע עונש מוות. חז"ל גזרו מתוך החוק המקראי ארבע שיטות הוצאה להורג, שכל אחת מהן גורמת לנידון סבל במידה שונה. שיטת ההוצאה להורג נקבעה לפי חומרת המעשה שבגינו הורשע הנידון.

השיטות הללו מפורטות, בפירוט, במסכת סנהדרין. עריפה היא השיטה השלישית בחומרתה, אחרי הסקילה והשריפה מכולן, על פי הגישה המקובלת; והומנית מכולן, לשיטתו של רבי שמעון (ויקיפדיה: ארבע מיתות בית דין).

היא התבצעה באמצעות התזת ראשו של הנדון למוות בחרב.

החייבים מיתת בית דין בעריפה (הרג) היו רוצחים, ומה שמכונה, אנשי 'עיר הנידחת': עיר שרוב תושביה נדחו מהדרך ופנו לעבוד עבודה זרה).

הוצאה להורג בעריפה על פי ההלכה היהודית

במקורותינו, הוצאה להורג בעריפה ('הרג' בשפת ההלכה) היא אחת ממה שמכונה ארבע מיתות בית דין. משמע, ארבע שיטות של הוצאה להורג שבאמצעותן מתבצע עונש מוות. חז"ל גזרו מתוך החוק המקראי ארבע שיטות הוצאה להורג, שכל אחת מהן גורמת לנידון סבל במידה שונה. שיטת ההוצאה להורג נקבעה לפי חומרת המעשה שבגינו הורשע הנידון.

השיטות הללו מפורטות, בפירוט, במסכת סנהדרין. עריפה היא השיטה השלישית בחומרתה, אחרי הסקילה והשריפה מכולן, על פי הגישה המקובלת; והומנית מכולן, לשיטתו של רבי שמעון (ויקיפדיה: ארבע מיתות בית דין). [הכרזה: ייצור ידע]
[הכרזה: ייצור ידע]

להלן שלבי התהליך: (ויקיפדיה: ארבע מיתות בית דין)

שלב ראשון: לפני ההוצאה להורג היו מוליכים את הנידון למקום ההריגה, וכרוז היה עובר לפניו ומודיע את חטאו ואת עונשו ושואל אם יש מישהו שיכול ללמד עליו זכות. אם נמצא אדם כזה היו מחזירים אותו לבית הדין ושומעים את טענותיו, ואף הנידון היה יכול לבקש ללמד זכות על עצמו, שמא דעתו התבלבלה עליו בשעת המשפט.

שלב שני: הנידון היה צריך להתוודות על חטאו, בדרך כלל במרחק של עשר אמות ממקום הריגתו; ובמקרה של סקילה, במרחק של ארבע אמות.

[בתמונה משמאל: אנטי לייזר? תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי PanJoyCZ לאתר Pixabay]

שלב שלישי: היו מפשיטים אותו (אך אישה לא הייתה מופשטת). על פי הרמב"ם, ההפשטה נועדה לזרז את מותו.

שלב רביעי: לאחר מכן, היו מטשטשים את דעתו של הנידון בסם המהול ביין.

שלב חמישי: ואז היה מוצא הנידון להורג, בהתזת ראשו מעליו.

[בתמונה: עריפה בעידן הסלפי... היוצר: Valter. בעל הזכויות בתמונה זו לא אותר. לכן, השימוש נעשה לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים. בעל הזכויות הראשי, אנא פנה ל: yehezkeally@gmail.com]

עריפה בטבע

העורפנית הסורית (Bothriomyrmex syrius; ראו תמונת תקריב למטה) היא סוג של נמלה טפילה, הנפוץ במזרח התיכון - ובפרט בסוריה - הנוהגת להשתלט על קנים מוכנים של נמלים אחרות, לגזול את מזונן ולאכול את רימותיהן. הן עושות זאת בדרך מיוחדת מאוד: מלכתן חודרת לקן של נמלים, והורגת את מלכתם בעריפת ראשה (מכאן שמה: עורפנית)...

[התמונה משמאל היא רכושו של האתר www.antweb.org]

אחת התכונות של מערכות מורכבות גורסת שכל המערכות פועלות על בסיס חוקים ותכונות דומים. לכן, מערכות מורכבות בטבע, ומערכות אנושיות פועלות באופן דומה. ובאמת, ניתן לאתר הוצאה להורג באמצעות עריפה גם בטבע.

כך למשל, העורפנית הסורית (Bothriomyrmex syrius; ראו תמונת תקריב למטה) היא סוג של נמלה טפילה, הנפוץ במזרח התיכון - ובפרט בסוריה - הנוהגת להשתלט על קנים מוכנים של נמלים אחרות, לגזול את מזונן ולאכול את רימותיהן. הן עושות זאת בדרך מיוחדת מאוד: מלכתן חודרת לקן של נמלים, והורגת את מלכתם בעריפת ראשה (מכאן שמה: עורפנית)...

[התמונה משמאל היא רכושו של האתר www.antweb.org]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא, דווח לנו!

נושאים להעמקה

מקורות והעשרה

3 thoughts on “פנחס יחזקאלי: "הסירו את ראשו" – הוצאה להורג בעריפה

  1. Pingback: עונש המוות במקרא ובהלכה - ייצור ידע

  2. Pingback: הוצאה להורג על ידי חיות טרף - ייצור ידע

  3. Pingback: הוצאה להורג באמצעות כריתת אברים - ייצור ידע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *