דניאל יחזקאלי: הפרמטרים של אפקט הדיליי הדיגיטלי

[התמונה היא צילום מסך מסרטון הוידאו: Audio Theory - Delay]

[התמונה היא צילום מסך מסרטון הוידאו: Audio Theory - Delay]

כשאנו סוקרים את הפרמטרים היסודיים של אפקט הדיליי הדיגיטלי, חשוב שנזכור כי מדובר במרכיבים לא בינאריים (משמע שהם נעים על ספקטרום); והשילובים השונים ביניהם במידות שונות יוצרים 'ישויות סאונד' חדשות- ולא רק העשרה של תוכן מקור...

[לריכוז הערכים בתחום המוסיקה, ההפקה והסאונד באתר, לחצו כאן]

המאמר עודכן ב- 9 בנובמבר 2021

דניאל יחזקאלי הוא מלחין למשחקי וידאו ומרצה בבית הספר למוסיקה רימון; בבית הספר לאומנויות, תלמה ילין; ובבית הספר למקצועות המולטימדיה של האוניברסיטה הפתוחה. הוא עוסק בחיבור שבין מוסיקה ומשחקים לניהול, פילוסופיה, פסיכולוגיה, פיזיקה ומדעי המוח. משמש כמנהל מחלקת השמע והמלחין הראשי של אולפן המשחקים האמריקאי-שווייצרי Amstad Digital.

דניאל יחזקאלי הוא מפיק מוסיקלי, מלחין למשחקי וידאו ומרצה, העוסק בחיבור שבין מוסיקה ומשחקים לניהול.

דניאל יחזקאלי הוא מפיק מוסיקלי, מלחין למשחקי וידאו ומרצה, העוסק בחיבור שבין מוסיקה ומשחקים לניהול.

זהו מאמר ראשון בשלושה מאמרים בנושא אפקט הדיליי בהפקה מוזיקלית. למאמרים האחרים: 

*  *  *

כשאנו סוקרים את הפרמטרים היסודיים של אפקט הדיליי הדיגיטלי, חשוב שנזכור כי מדובר במרכיבים לא בינאריים (משמע שהם נעים על ספקטרום); והשילובים השונים ביניהם במידות שונות יוצרים 'ישויות סאונד' חדשות, ולא רק העשרה של תוכן מקור.

[למאמר: 'דיליי' (Delay) – היחיד שבוחר לאחר', לחצו כאן]

[בתמונה: 'דיליי' (Delay)... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי geralt לאתר Pixabay]

[בתמונה: 'דיליי' (Delay)... תמונה חופשית - CC0 Creative Commons - שעוצבה והועלתה על ידי geralt לאתר Pixabay]

Delay Time: מאפשר לנו להגדיר את כמות הזמן שעובר בין כניסת האות המקורי לאפקט- לבין השמעת החזרה הראשונה. את הפרמטר הזה ניתן להגדיר לרוב לפי אלפיות שניה (ms).

Tempo Sync: חלק מהפלאגינים מאפשרים גם סנכרון לקצב של הפרוייקט, מה שמאפשר להגדיר ערך ריתמי מוסקלי כמו שמינית או רבע בכפוף לTempo של הפרוייקט בתור הDelay Time במקום אלפיות שנייה.

Tap Tempo: מאפשר להגדיר על ידי לחיצות חוזרות על כפתור את ה- Delay Time.  

Feedback: מאפשר לנו להגדיר באיזו עוצמה (אם בכלל) יכנס תוצר האפקט בחזרה אל תוך עצמו, מה שמייצר חזרות מרובות ומגדיר כהשלכה מכך את אורך הדעיכה של החזרות המרובות.

Filter Low Cut / HighCut: מאפשר לנו לברור ולסנן תדרים מעל/מתחת לתדר נבחר בסאונד שיוצא מן האפקט.

Modulation/Depth: בחלק מהאפקטים המדוברים, קיימת אפשרות לאפנון (Modulation) של הסאונד, משמע שינוי פרמטרים לאורך זמן. מתנד תדר נמוך (LFO- Low Frequency Oscillator) מגדיר צורת תנועה לפרמטר הרצוי ויכול לייצר שינוי בפיץ', בעוצמה או בטווח התדרים המוצג על ידי בורר התדרים. פרמטר זה שולט על עוצמת האפנון.

Dry-Wet/MIX: מאפשר לנו לבחור כמה מהסאונד המקורי יופק על ידי הדיליי. מה שמאפשר תמהיל בין הסאונד המקורי לחזרות וגמישות בהתאם לצרכי ה-Routing שלכם.

פלאגינים מסוג דיליי בחברות שונות מייחדים את עצמם על ידי פיצ'רים נוספים. לעיתים נפגוש מעבדי סאונד נלווים - לדוגמא צמצום רזולוציית הדגימה כמו שמופיע בפלאגין HY-DELAY של חברת HY Plugins, או אפקט צידוד Ping Pong ורחשי ציוד אנלוגי כמו בפלאגין H-Delay של חברת Waves.

[למאמר: 'רזולוציה של אודיו – Bit Depth', לחצו כאן][למאמר: ''ביט קראשר' – כלי הרס או מעיין של אסתטיקה', לחצו כאן] [למאמר: HY-DELAY – כל עכבה לטובה', לחצו כאן]

להלן סרטון קצר המסביר באופן ויזואלי את הפרמטרים של אפקט הדיליי הדיגיטלי מערוץ היוטיוב של Academy AV:

[לריכוז הערכים בתחום המוסיקה, ההפקה והסאונד באתר, לחצו כאן]

מצאת טעות בכתבה? הבחנת בהפרה של זכויות יוצרים? נתקלת בדבר מה שאיננו ראוי? אנא דווח לנו!

מקורות והעשרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *