יאיר רגב: פשעי הפושעים, פשעי השוטרים והחקירה המזויפת

[השופט חיים כהן, והמשפט הקשה אותו כתב לפני 30 שנה... מה נשתנה? התמונה היא נחלת הכלל]

[לקובץ המאמרים על תרבות, סטייה ושחיתות שוטרים באתר ייצור ידע', לחצו כאן]

עו"ד יאיר רגב הוא קצין משטרה בגמלאות, שמילא תפקידים רבים במערך החקירות והמודיעין. בין היתר שימש כעוזר לראש האגף לחקירות ולמודיעין, ראש מפלג חקירות כלכליות וביטחוניות ביאחב"ל, ראש לשכת החקירות במרחב השפלה ועוד.

רגב ניהל מספר רב של חקירות - בישראל ובחו"ל - כנגד ארגוני הפשיעה הפעילים בישראל, ופענח מקרי שוד ורצח רבים.

הוא משמש כיום כעורך דין פרטי (משרד עורכי-דין‏ יאיר רגב ושות'); וכמרצה בסוגיות של חוק ופשיעה.

.

*  *  *

היה זה חתן פרס ישראל למדעי המשפט בשנת תש"ם, המשנה לנשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט חיים כהן ז"ל, ששימש גם כשר משפטים, כפרקליט המדינה, כיועץ המשפטי לממשלה, שטבע את אחד הביטויים הקשים ביותר אודות חקירות המשטרה, עוד לפני שלושים שנה:  "אודה כי למקרא ולמשמע הערעור הנוכחי" - כתב כהן בפסק דינו - התחלתי לראשונה לפקפק במקצת, שמא הגיע הזמן והמלחמה בפשעי הפושעים צריכה להידחות מפני המלחמה בפשעי שוטרים... השוטרים מצפצפים על הביקורת הנמתחת עליהם מפי השופטים ואינם מקיימים הוראותיהם, ואין פוצה פה".  פברוק ראייה לצורך הפללה, ומסירת עדות שקר, הן מסוגי הפשיעה המשטרתית הקשים ביותר, שמקומן אולי רק בספרים ובסרטי הקולנוע... אבל מסתבר שזה מתרחש כאן ועכשיו במשטרה שלנו:
חוקר משטרתי זייף חקירה מוקלטת: הוא הקליט את עצמו חוקר לכאורה נאשם, שכלל לא נמצא במשטרה באותה עת קל וחומר במשרד החקירות. בחקירה הזו סרב לכאורה הנאשם לשתף פעולה, ולענות על השאלות. החוקר מציין כי במהלך החקירה נדף מהחשוד ריח חריף של אלכוהול... ההקלטה ודפי החקירה המזויפת הוגשו לבית המשפט. הנאשם, אנטולי מטיבייצ'וק, שאיננו דובר עברית, התעמת עם שוטרים עד שנזקק לטיפול בבית החולים. הוא נעצר, מעצרו הוארך והוגש נגדו כתב אישום.

[בתמונה: אנטולי מטבייצ'וק, קרבן החקירה המזויפת. צילום מסך מכתבת ערוץ 13 רשת]

הקלטת ופרוטוקול החקירה של החוקר בבית המשפט על ידי הסנגור, זמינים לכם בכתבת 13 רשת (13 רשת, 2018).

[לכתבה המלאה ב- 13 רשת, לחצו כאן]

"למזלו" של הנאשם, בעקבות העימות עם השוטרים, (הם טוענים שהוא היה זה שתקף אותם...) הוא אושפז בבית החולים בדיוק בזמן שבו "נערכה" החקירה. ערנותו של הסנגור הצילה אותו. האזנה לקלטות העלתה גם שהחוקר דווח על האשפוז במהלך ה"חקירה"...

[בתמונה: טופס האשפוז שהציל את הנאשם. צילום מסך מכתבת ערוץ 13 רשת]

[בתמונה: השוו את שעת האשפוז עם שעת החקירה... צילום מסך מכתבת ערוץ 13 רשת]

תחשבו גם על כך, שרוב החקירות בישראל אינן מתועדות...

אירוע כזה אמור לגרום לרעידת אדמה במשטרה, ואבל תגובתה עד כה אטית, רופסת ולא ברורה: "הנושא כפי שהוצג אינו עולה בקנה אחד עם ערכי משטרת ישראל בכלל ועם החתירה לשמירה על טוהר החקירה בפרט. משטרת ישראל תפעל על פי סמכותה לטפל בנושא ובחוקר הן פיקודית והן מערכתית, ללא קשר להליך הפלילי הנחקר במח"ש" (13 רשת, 2018).

[בתמונה: הסנגור . ערנותו הצילה את הנאשם... צילום מסך מכתבת ערוץ 13 רשת]

זהו?  

מושג מפתח בשיטור בחברה דמוקרטית הוא אחריותיות משטרתית (Police Accountability) משמע, קברניטי המשטרה חייבים בדין וחשבון שוטף, תוך קבלת אחריות ומתוך פתיחות מקסימאלית...

אבל אצלנו, דומה שראיונות של בכירי המשטרה עם התקשורת מתבצעים רק לאור הזרקורים של חקירות הבכירים, ולמטרות יחסי ציבור....

[להרחבה על אחריותיות משטרתית, לחצו כאן]

[לקובץ המאמרים על תרבות, סטייה ושחיתות שוטרים באתר ייצור ידע', לחצו כאן]

מקורות והעשרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *